13.09.2011 2:00

Rozhovor s Dominikem Vlčem: Chceme dostat Božkov Fest nahoru

Hudební festival s nádechem zeleného likéru kde „paní Nováková udí klobásky a pan Novák točí pivo“ se stal pro mnoho lidí srdeční záležitostí. Zpovídali jsme Dominika Vlče, jednoho z organizátorů a zakladatelů Božkov Festu.

Jak se zrodila myšlenka uspořádat hudební festival?

Pokud jde o pořádání festivalu, tak tahle myšlenka se zrodila hned v několika hlavách v létě roku 2007. Jako parta mladých lidí jsme se v té době bavili především fotbálkem, zábavou a jinými společnými zážitky. Hudba, akce, festivaly – asi tam někde to všechno klíčilo a nakonec i vyklíčilo, za což jsme moc rádi. Samozřejmostí je, že při prvotním plánování a organizaci celé akce jsme měli i velké štěstí na lidi. Nebýt např. P. Jechorta, který v té době pracoval ve STOCKu jako brand manager, spolupráce by se pravděpodobně nikdy nerozjela a my bychom tak spolu nevedli asi ani tento rozhovor. Jak se říká, souhra šťastných náhod.

Takže hned v počátku jste získali silného partnera?

Název „Božkov Fest“ získal festival v podstatě automaticky. Plzeňský STOCK Božkov byl totiž v době plánování úvodního ročníku první velkou společností, která se tuto myšlenku zhruba dvacítky mladých lidí rozhodla výrazněji podpořit. Když si dnes zpětně uvědomíme, že šlo o tak trošku „bláznivý“ nápad několika středoškoláků, o to víc jsme za tuto podporu vděčni. Božkov zkrátka byl a je srdeční záležitostí nás všech. Byli jsme a budeme fandové této značky, protože nám věřila. A ať už jsou názory na odvětví její výroby jakékoliv, nesporně symbolizuje kvalitu. A k té bychom se chtěli hlásit i my při pořádání našeho hudebního festivalu. Prostě Zelená je Zelená.

Jak je na tom festival z pohledu návštěvnosti? Máš nějaké odhaty pro letošní ročník?

Při předešlých ročnících festivalu se návštěvnost pohybovala vždy zhruba kolem 700 až 800 lidí. Při prvním ročníku, který probíhal až v polovině září nás toto číslo naprosto nadchlo a v podstatě za nás i rozhodlo o tom, jestli bude festival jednorázovou záležitostí nebo novou kulturní tradicí. Druhý ročník, tentokrát už termínově přenesený do poloviny července, přinesl v podstatě stejnou návštěvnost. No a loňský Božkov, to byly velké naděje spojené s kapelou No name, které se nakonec potvrdily. Cca 800 návštěvníků při celodenním dešti a bouřkách – i to byl pro nás jednoznačně skvělý výsledek, za který jsme moc vděční.

Pro letošek si odhadovat netroufáme, ale důležité je pro nás především neklesnout. Jakékoliv čtyřciferné číslo by bylo samozřejmě krásné. Kapacity areálu i výčepů by i na takovou návštěvu určitě stačily.

Zdá se, že se vám poměrně daří navazovat spolupráci s kapelami

Na festivalu doposud přímo vystoupilo něco přes třicet hudebních formací a s dalšími desítkami probíhala jednání. Je pravdou, že hned k několika kapelám jsme si za těch pár let vytvořili osobitý vztah. Broumovská skupina Imodium nám např. v začátcích festivalu vyšla v mnohém vstříc a Božkov Fest je od té doby její pravidelnou letní štací. Podobné je to i u kapel Bethrayer či The.Switch. V trochu jiném ohledu bychom pak mohli zmínit třeba i kluky z No name. Ti nám zase ukázali, že ty skutečné hudební hvězdy se mnohdy chovají a jednají daleko skromněji a přátelštěji, než řada jiných rádoby hvězd. Zkrátka, spolupráce je příjemná vždy, když jsou příjemní lidé. My naštěstí musíme zaklepat a můžeme říci, že se nám spolupracovalo téměř vždy příjemně.

Bylo náročné dostat kapelu Kryštof na letošní ročník?

Jednání s managementem kapely Kryštof probíhalo v podstatě stejným způsobem, jako u všech ostatních kapel. Kluci mají navíc velice příjemnou paní manažerku, která se snaží vždycky pomoct a vyjít vstříc. Samozřejmě že bylo nutné splnit např. nejrůznější technické požadavky na zvukovou aparaturu a osvětlovací techniku, nicméně jelikož jsme již vloni započali spolupráci se zkušeným zvukařským týmem Jirky Jehláře, tato oblast jednání byla také vyřešena bleskově a k oboustranné spokojenosti. Zkrátka a dobře, teď už se jen moc těšíme na kluky z kapely a jejich první kojetínské vystoupení v historii. Snad nejsme sami.

 
Připravujete k vystoupením nějaký doprovodný program?

Kromě hudebního programu na hlavní scéně a hudebním altánku se mohou návštěvníci akce těšit také na širokou nabídku festivalového občerstvení a nápojů. Za skvělou cenu pak bude možné zakoupit např. originální festivalová trička s oboustranným potiskem. Hudební podvečer a večer následně doplní již tradiční několika-hodinová soutěž společnosti STOCK Plzeň Božkov s názvem „Šachy s jelenem“. V té je pro výherce připavno množství reklamních předmětů této společnosti, a na festivalu je tak velmi oblíbená a tradičně slaví velký úspěch. Na těšení toho bude určitě víc, stačí přijít.

Jaké máte ohlasy?

no name na bozkov festOhlasy návštěvníků a vystupujících kapel jsou pro nás velmi důležitou zpětnou vazbou. O to více náš těší, že většina doposud obdržených hodnocení vyznívala vždy spíše pozitivně. Řada postřehů od našich návštěvníků je samozřejmě spojena např. i s výběrem účinkujících kapel, občerstvením a jiným souvisejícím servisem pro návštěvníky. Nad všemi těmito podněty přemýšlíme a snažíme se na ně reagovat. V minulosti jsme tak např. přistoupili k radikálnímu zkvalitnění zvukové a osvětlovací techniky, rozmnožení počtu prodejních míst s nápoji a občerstvením a inspirovali jsme se např. i některými návrhy, co se pozvaných kapel týče (např. Totální nasazení, Dukla Vozovna atd.) Také při a po letošním ročníku budeme netrpělivě čekat na všechny ohlasy a náměty, které od fanoušků dorazí.

Kde se nachází areál festivalu a jaké budou jeho přípravy?

Božkov Fest proběhne i letos v moravském městě jménem Kojetín, konkrétně pak v areálu Střelnice. Jedná se přírodní areál v blízkosti města, který skýtá pro pořádání podobných akcí takříkajíc ideální podmínky. Areál je rozdělen na dvě části. První - vstupní část zahrnuje zděnou budovu (zhruba 6 prodejních míst s kompletní nabídkou občerstvení a nápojů), stanové městečko, WC, hudební altánek, taneční parket a zabudované posezení pro cca. 200 lidí. Navazující druhá část je tvořena udržovanou travnatou plochou, na které bude kromě hlavního podia umístěno i několik velkokapacitních stanů a prodejních míst s alko i nealko nápoji. Přípravy areálu tedy budou spočívat především v dopravě a instalaci veškerého potřebného zařízení, mobilního zázemí a zboží. Vše by se pak mělo stihnout během jednoho týdne.

Jaké máte ambice do budoucna?

Určitě o budoucnosti přemýšlíme a uvažujeme. Na druhé straně si uvědomujeme, že existuje mnoho faktorů, které mohou velmi snadno rozhodovat za nás. Chceme jít nahoru, ale chceme tam jít postupně. Obecně samozřejmě platí to, že kvalita účinkujících kapel by měla neustále růst. Myslíme, že současný formát festivalu je pro nás svým způsobem ideální a odpovídá našim dnešním možnostem. Kvalita a udržení vysoké úrovně ve všech směrech je pro nás rozhodujícím měřítkem. To platí i ve vztahu k jakýmkoliv případným změnám současné podoby festivalu.
Abych byl konkrétní - do budoucna zvažujeme, že tuto akci rozšíříme na dva dny. Co se pak týče pátého ročníku Božkov Festu (2011), ten by si možná skutečně zasloužil něco extra, ale k tomu, o co přesně by mělo jít, se teprve dostaneme.

Na co se nejvíce těšíte jako pořadatelé?

Myslím, že to je hodně individuální. Někdo se těší na oblíbenou kapelu, někdo na setkání s kamarády, někdo na festivalovou atmosféru a někdo třeba na to, až si po tom všem pořádně odpočine. Myslím ale, že budu mluvit za všechny „Božkováky“, když řeknu, že je v tom od každého trochu.

Co vzkážete našim čtenářům a návštěvníkům festivalu?

Myslím, že to byl Majkláč z kapely The.Switch, který nám jednou prozradil, že se na podobné akce vrací vůbec nejraději; na akce, kde „paní Nováková udí klobásky a pan Novák točí pivo.“ Mají prý totiž zvláštní přátelskou atmosféru… Pokud bych tedy směl našim případným návštěvníkům vzkázat alespoň jednu věc, řekl bych za nás všechny, co Božkov Fest připravujeme, že se budeme moc snažit, aby od nás všichni odcházeli s dobrou náladou, s nezapomenutelnými zážitky a především také plní té již zmiňované přátelské atmosféry. Anebo ještě líp: Budeme se snažit o to, aby se od nás nikomu odcházet vůbec nechtělo… Těšíme se na Vás!

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.