×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 235
JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 283
Vytisknout stránku
14.04.2014 20:00

Rozhovor s Lenkou Grauovou: Made of Metal není o kvantitě, říká o novém festivalu pořadatelka

Jste-li metalovými fanoušky, zřejmě jste již zaznamenali existenci nového festivalu Made of Metal (MoM), který se v letošním roce uskuteční v Hodoníně. V čem bude jiný?  Jak těžké je uspořádat takovou akci a jak probíhalo jednání s účinkujícími? Na tyto i jiné otázky za pořadatelský tým odpovídala Lenka Grauová.  

Jste metalovými fanoušky?  

Ano, většina našeho týmu jsou skutečně metaloví fanoušci, mnozí dokonce letití. A myslím, že je to naše výhoda nejen z pohledu přehledu o daném žánru, ale také vzhledem k  tomu, že jsme všichni sami zažili mnohé festivaly či koncerty a dokážeme se tedy vžít do kůže návštěvníka.

 

Čtěte také: 50 kapel z 15 zemí? To je Made of Metal 

Za jakých okolností vznikl nápad uspořádat na Moravě další metalový festival?  

Made of Metal má svého předka v  menším jednodenním festivalu Slovácké rockování, který se konal na stejném místě. Kladné přijetí této akce nejen fanoušky z  regionu, ale z  celé ČR nás přesvědčilo o potenciálu rozvoje této akce do mezinárodních rozměrů, což vedlo také ke změně názvu. Na jihu Moravy přitom čistě metalový festival neexistuje. My tedy MoM chápeme i jako jisté zaplnění této mezery. 

Bylo ve hře více možných lokalit, anebo bylo hned zprvu jasné, že se festival bude konat u Hodonína? A proč byla vybrána právě tato lokalita?  

Hodonín byl zvolen především díky podpoře města Hodonína a Domu kultury Hodonín, kteří se snaží vytvořit podmínky pro pořádání takového typu akcí a velmi dobře chápou přínos těchto akcí pro zvýšení turistického ruchu ve městě. V  neposlední řadě je velkou výhodou Hodonína také jeho umístění na hranicích se Slovenskem a Rakouskem, čímž je pro fanoušky z  těchto zemí snadno dosažitelný.

Jak vzniká takový metalový festival? Co vše bylo třeba zařídit? A setkali jste se během příprav s překážkami, které jeho konání málem neumožnily?  

V první řadě je důležité nasbírat co nejvíc zkušeností z  jiných metalových festivalů a koncertů, potom se na všechny tyto akce podívat zpětně z  pohledu fanouška a zjistit, co všechno se mu na akcích líbilo či nelíbilo. Tak lze vytvořit akci maximálně přátelskou k návštěvníkům. Potom je podstatné mít zkušenosti v  pořádání akcí nejrůznějších druhů, které přinesou právě ty praktické zkušenosti, no a nakonec je to pochopitelně finanční zajištění celé akce.

 

Sledujte metal na Facebooku:
 

 

Takže ač se může zdát, že MoM je festival vznikající „z  ničeho nic“, opak je pravdou. Celý náš tým pracoval na mnohých projektech v  oblasti marketingu a přitom jsme metalovými fanoušky (z nichž někteří metalu opravdu rozumí). Vznik nového festivalu byl tedy předem podrobně naplánován a jedinou věcí, která by jej mohla v  dalších letech pohřbít, by byl nezájem fanoušků. Zatím se však zdá, že tato obava není na místě.

Lucca Turilli's RhapsodyJaké jsou ohlasy na pořádání prvního ročníku Made of Metal? Kolik se prozatím prodalo vstupenek a kolik návštěvníků celkově očekáváte?  

K  našemu milému překvapení je reakce fanoušků vřelejší, než jsme původně očekávali. Máme z  toho obrovskou radost a snažíme se důvěru fanoušků splácet tím, že jim opravdu pozorně nasloucháme. Fandové MoM tak v  diskuzi na našich stránkách spoluurčovali line-up festivalu a také na jejich přání jsme se rozhodli nabízet v  areálu více druhů piv.  Podle počtu dosud prodaných vstupenek očekáváme, že by letošní ročník mohlo navštívit 4 – 5 tisíc fanoušků, což by byl počet, který by dokonce překonal naše původní očekávání, a byla by to současně výborná výchozí pozice pro příští ročník. 

V čem bude Made of Metal odlišný od zavedených festivalů (Masters of Rock, Brutal Assault aj.)?

Tak těch odlišností je hned několik. Od organizačních záležitostí, které konzultujeme v obrovské míře přímo s  fanoušky, kam patří například již zmíněný výběr kapel nebo piv, až po samotné zaměření festivalu. Naším cílem není kvantita, ale kvalita. Nemáme zájem o vybudování gigantického, avšak odosobněného festivalu, ale snažíme se, aby organizační tým stále neztrácel přímý kontakt s  fanoušky.

Tomuto záměru více vyhovuje atmosféra poněkud komornější a přátelštější. Stejně tak je odlišné samotné zaměření festu, kde se nesnažíme o pokrytí celého spektra metalových stylů, ale zaměřujeme se na melodický metal. V České republice neznáme žádný jiný fest takového zaměření.

 

 

Věděli jste již od počátku, že existují kapely, které rozhodně chcete vidět na svém festivalu? Pokud ano, které to jsou?

Určitě ano a není jich málo. Počet kapel, který bychom chtěli na MoM vidět, je tak velký, že by nám vystačil na několik ročníků dopředu. Paradoxní na tom je, že jedna z  těchto kapel chtěla hrát již na letošním ročníku a měla o vystoupení velký zájem, ale protože se jedná o kapelu ze zámoří, nemohli jsme bohužel z rozpočtových důvodů hned v prvním ročníku tuto skupinu našim fanouškům nabídnout. Jednáme však už teď o ročníku příštím.

Rozhodně rádi uvidíme kapelu Stream Of Passion, jejichž účinkování na MoM je vlastně takovou zajímavostí festivalu. Vydání jejich nové desky jsme totiž podpořili z výtěžku Slováckého rockování 2013 a fanouškům jsme tehdy slíbili, že kapela toto album přiveze do ČR představit právě do Hodonína. Těší nás tedy, že tento slib můžeme splnit.

haggardJak probíhal výběr ostatních účinkujících?  

Hlavním kriteriem pro výběr kapel bylo stylové zařazení do oblasti melodického metalu. Další důležitou věcí bylo, jak často a na jaké pozici se v ČR tyto kapely objevují. Český metalový fanda je za dlouhá léta naučen vnímat jako headlinery festivalů pouze kapely, které jsou mu jako headlineři vytrvale předkládáni.

Podle našeho názoru je však rozhodně mnohem více skupin, které se v  této roli u nás neobjevují, ale kvalitou své produkce si takový post nepochybně zaslouží. To je například případ švédských Therion nebo německých Haggard, kteří představují ve svých žánrech naprostou hudební špičku. V  neposlední řadě hrál při výběru roli také rozpočet festivalu, který musel být naplňován velmi opatrně a musím říct, že zejména ve druhé části přípravy festivalu nám v  tomto směru vyšly vstříc některé kapely, kterým se prostě myšlenka MoM líbí.

Měl (má) některý z nich zajímavé či nestandardní požadavky?  

Otázkou je, co by kdo považoval za skutečně nestandardní požadavky. Upřímně řečeno mě nic tak zvláštního nenapadá. Většina kapel jsou skuteční profesionálové, kteří vyžadují určitý komfort, zdravou stravu a víc vody než piva. Doba už je zřejmě jinde, než když se považovalo za samozřejmou činnost metalových hudebníků rozmlátit hotelové pokoje a nechat se stěhovat na další štaci v  deliriu. Největším výstřelkem současných metalistů se tak stává vegetariánství či veganství.

S jakým interpretem se Vám jednalo nejlépe? Proč?  

Je velmi těžké zde někoho jmenovat, protože dobrá komunikace byla se všemi umělci, s nimiž jsme našli společný pohled na pořádání akce a s kterými sdílíme názor, že zde podobná akce chybí. Dobré jednání tedy bylo s  headlinery festivalu Therion, LT’s Rhapsody, Ensiferum nebo Haggard, dále bych například ráda vzpomenula na Leaves’ Eyes a Atrocity nebo také českou Tezaurou. Ale jak už jsem naznačila, kapel, s nimiž jsme našli společnou řeč, je mnohem víc.

Přečtěte si také recenzi debutového alba české formace Tezaura

Poslední od