×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 272
JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 298
Vytisknout stránku
20.11.2014 13:00

Bigbeat de Luxe - lahůdka letošního rockového podzimu

Pokud patříte mezi příznivce klasického bigbítu, máte možnost během jednoho večera spatřit takové legendy, jakými jsou Radim Hladík, Vladimír Mišík, Marián Varga, Pavol Hammel a Józef Skrzek.

Tento koncert bude opravdu lahůdkovou záležitostí a pořadatelé vybrali i velmi vhodný prostor pro jeho konání - Velký sál pražské Lucerny. Můžeme se těšit na nestárnoucí nadčasové skladby z repertoáru skupin Blue Effect (CZ), Collegium Musicum (SK) a SBB (PL), které patřily k nejvýznamnějším zástupcům bigbítové hudební scény tehdejšího Československa a sousedního Polska. Na závěr koncertu se spojí vedoucí jednotlivých skupin (Radim Hladík, Marián Varga a Józef Skrzek) se zpěváky Vladimírem Mišíkem a Pavolem Hammelem, aby v této neopakovatelné sestavě odehráli hodinový set. Nechme se překvapit, jaké skladby si pro tento bigbítový svátek připraví.

Čtěte také - Zelená pošta: Pro velký úspěch přidán další koncert

Blue Effect má v naší republice spoustu fanoušků, neboť se na hudební scéně s jednou přestávkou pohybuje již od roku 1968. Za tu dobu samozřejmě prošel jako většina ostatních kapel různými personálními změnami, v jeho sestavě se vystřídali například Jiří Kozel, Vladimír Mišík, Vlado Čech, Oldřich Veselý, Fedor Frešo, Josef Kůstka či Lešek Semelka. V posledních letech se Radim Hladík obklopil mladými muzikanty (Jan Křížek-kytara, zpěv,Václav Zima-bicí, Vojtěch Říha-basová kytara), kteří Blue Effectu dávají nový dravější zvuk. Na jejich koncerty tak nechodí pouze pamětníci, ale v řadách diváků je i spousta mladých lidí.

 

 

Jeden z nejvýraznějších rockových klávesistů, Marián Varga, založil na Slovensku v roce 1968 Collegium Musicum, které dodnes patří mezi nejznámější legendy art rocku či progresivního rocku. Stejně jako Blue Effect dodnes hrají a i v jejich řadách stáli významní hudebníci. Jejich sláva překročila i hranice tehdejších sousedících socialistických republik. V Lucerně Mariána Vargu doprovodí současná sestava: Fedor Frešo, Dušan Hájek, František Griglák a Martin Valihora.

Čtěte také Rozhovor s Pavolem Hammelem: Všechno se nedá vrátit zpět 

Progresivnímu rocku, blues-rocku a jazz-rocku se v Polsku v 70. letech začala věnovat kapela SBB, zpočátku jako doprovodný band známého zpěváka Czesława Niemena. Její zakladatel Józef Skrzek, multiinstrumentalista a zpěvák, měl však rozhodně větší ambice. Skrzekovy promyšlené progresivní rockové kompozice získaly věhlas i v zahraničí, a to zejména jeho dokonale zvládnutou technikou hry na Hammondovy varhany a Moogův syntezátor (zejména minimoog). I SBB s několika přestávkami hrají dodnes.

 

Sledujte rock na Facebooku:
 

 

Ze stručného výčtu úspěchů těchto tří kapel musí být i nezasvěceným jasné, že setkání hlavních protagonistů těchto kapel na pódiu Lucerny během jednoho večera bude velice unikátní záležitostí a jistě koncertem, na který se nezapomíná. Vstupenky zakoupíte v předprodeji na stání za 450 Kč a pokud raději posedíte, připravte si 890–1490 korun.

Poslední od Eva Makovská