Jazz Dock je opět v provozu

Na smíchovském nábřeží Vltavy bude od 1. září opět znít jazz. Po třech měsících oprav zde bude totiž znovu otevřen hudební klub Jazz Dock.

Klub Jazz Dock Klub Jazz Dock Zdroj: of.stránky klubu

Tento proslulý podnik byl založen v roce 2009 z iniciativy architekta Vladimíra Lederera a zakrátko se stal nejvěhlasnějším zařízením svého druhu v Praze, které navštěvovaly stovky posluchačů z České republiky i ze zahraničí. Důvodem tohoto úspěchu byla především velmi chytrá dramaturgie.

Čtěte také: Medeski, Martin & Wood předvedli v Meetfactory živelnou zvukovou smršť

V klubu nehrály pouze jazzové soubory, zněl zde však také soul, blues či funky, často se zde také objevovali světově proslulí interpreti (například John Abercrombie, Marc Ribot nebo The Bad Plus). Stávalo se, že za jeden večer proběhlo hned několik koncertů, neboť konstrukce celého objektu umožňovala hudební produkci až do časných ranních hodin. Dalším plusem byl vysoce variabilní interiér s velkým barem.
Tyto faktory zde vytvářely velmi příjemné prostředí nejen pro posluchače, ale také pro hudebníky, pro něž se Jazz Dock stal jakýmsi komunitním centrem. Mohli se zde scházet a nerušeně spolu jamovat. Často se tu odehrávaly různé malé festivaly nebo workshopy (v roce 2011 se klub dokonce stal jedním z pódií Prague Proms). Jazz Dock ovšem nebyl zaměřen jenom na hudbu. V jeho prostorách byla otevřena vcelku dobře hodnocená restaurace a každou sobotu vystřídalo hudebníky na pódiích dětské divadlo.

 


Poklidný chod tohoto velmi prosperujícího podniku, velmi proslulého i v zahraničí, přerušila ale v červnu letošního roku povodeň. V noci z 2. na 3. června se hladina Vltavy zvedla a kompletně zatopila prostory klubu. Škoda, která při této nešťastné události vznikla, sahala až do řádu milionů.
Vedení klubu se ovšem především z kulturní obce dočkalo mnoha projevů solidarity. Ve světových médiích na smutnou zprávu z Prahy reagovali mnozí známí hudebníci, jako např. legendární kytarista John Scofield, multiinstrumentalista a člen doprovodné kapely Toma Waitse Marc Ribot, kytarista Kurt Rosenwinkel nebo saxofonista Steve Coleman. Dne 11. června proběhl v pražském Lucerna Music Baru za účasti mnoha zajímavých osobností naší současné hudby, mimo jiné Yvonne Sanchez, Lenky Dusilové, Marty Töpferové nebo Dana Bárty, benefiční koncert s dobrovolným vstupným pod názvem Jazz Dock nad vodou. Účast byla vysoká a vybralo se téměř čtvrt milionu korun.

 

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 


Nejen díky tomuto štědrému příspěvku se podařilo za letní prázdniny provést v klubu nutné opravy a již 1. září bude opět v provozu. Ještě ten večer proběhnou hned dva koncerty, první bude probíhat v rámci tradičního klubového nedělního pořadu Nedělní dixie od pěti hodin odpoledne. Vystoupí na něm zpěvačka Jitka Vrbová, kterou bude doprovázet starý pražský dixieland Hot Jazz Praha. Po nich bude následovat koncert Marty Töpferové s Tomášem Liškou, kteří představí svůj folklórem inspirovaný crossover projekt Milokraj. Další zajímavá akce se v klubu odehraje 11. září, kdy sem zavítá pražská funková legenda J.A.R., která zde bude hrát hned dva večery. Na konci září pak opět do Jazz Docku zavítá současná jazzová hvězda. Nebude to nikdo jiný než saxofonista Chris Potter se svým projektem Underground, který si zde odbude také dva koncerty, poprvé 29. a podruhé 30. září. Na 12. listopadu se poté plánuje koncert samotného Johna Scofielda, který se odehraje v pražském Divadle Archa pod záštitou klubu. V tomto klubu již tento kytarový virtuóz vystoupil, a to v listopadu 2012.
Jazz Dock patří právem mezi nejzajímavější jazzové kluby v celé Evropě, unikátní jak svým umístěním a architekturou, tak svou nenahraditelnou atmosférou. Vlna solidarity, která se zdvihla poté, co došlo k jeho zatopení, jenom ukazuje, jak významnou pozici má v životě alternativní kultury. Zároveň dokazuje, že v současné době stále existují lidé, kteří považují duchovní hodnoty přinejmenším rovné těm materiálním a snaží se svým konáním udržovat.

 

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Rozhovor s pianistou Jasonem Moranem: Budoucnost jazzu závisí na empatii

  Jazzový pianista Jason Moran vystoupí 29. října znovu v rámci festivalu Struny podzimu v pražském Divadle Archa. Představí In My Mind: Monk at Town Hall, 1959, futuristický projekt, kterým vzdá hold legendě jazzového klavíru a kompozice Theloniu Monkovi. 

 • Jedinečná Rhonda Vincent oslnila české publikum špičkovým bluegrassem

  Doslova dechberoucí zážitek se naskytl těm, kteří se večer 6. září vypravili do pražského Rudolfina. Jeviště Dvořákovy síně zcela ovládla „královna bluegrassu" Rhonda Vincent se svojí kapelou The Rage, jejichž strhující výkon byl dokonalým příkladem toho, jak má vypadat kvalitní hudební vystoupení.

 • Soutěžte o 2x1 lístek na koncert Yat- Kha

  V samém centru Asie, v sibiřské republice Tuva, se zrodil hrdelní zpěv, unikátní vokální technika, kterou v tradiční formě ve světě zpopularizovala skupina Huun Huur-Tu. U jejího zrodu stál zpěvák ze skupiny Yat- Kha, který tuto bezkonkurenčně nejsyrovější pěveckou metodu propojil s rockovým zvukem. Ten, kdo zažil naživo například jakutskou skupinu Ayarkhaan nebo kanadskou Inuitku Tanyu Tagaq, ví, co může od hrdelního zpěvu očekávat. Opravdu jedinečný a exotický zážitek pak slibuje Futurum 22. listopadu, protože právě v ten den tam vystoupí Yat- Kha se svou syrovou punk-rockovou Sibiří! Tak si to přece nenechte ujít a pojďte s musicweb.cz soutěžit o lístky!

 • Soutěžte o 2x1 lístek na koncert Orchestre Les Mangelepa

  Tuzemský debut legendárních Orchestre Les Mangelepa měl původně proběhnout už v loňském roce v rámci festivalu Respect. Kvůli problémům s vízy musel být koncert nakonec zrušen. Díky tomu, že Les Mangelepa jsou vybráni jako jedni z účinkujících na letošní Womex, můžeme se těšit na jedinečný zážitek s legendou ze zlaté éry africké hudby. Pojďte s musicweb.cz soutěžit o lístky na tento koncert! Uvidíme se 1. listopadu v Paláci Akropolis?

Další podobné články