Jazz Dock je opět v provozu

Na smíchovském nábřeží Vltavy bude od 1. září opět znít jazz. Po třech měsících oprav zde bude totiž znovu otevřen hudební klub Jazz Dock.

Klub Jazz Dock Klub Jazz Dock Zdroj: of.stránky klubu

Tento proslulý podnik byl založen v roce 2009 z iniciativy architekta Vladimíra Lederera a zakrátko se stal nejvěhlasnějším zařízením svého druhu v Praze, které navštěvovaly stovky posluchačů z České republiky i ze zahraničí. Důvodem tohoto úspěchu byla především velmi chytrá dramaturgie.

Čtěte také: Medeski, Martin & Wood předvedli v Meetfactory živelnou zvukovou smršť

V klubu nehrály pouze jazzové soubory, zněl zde však také soul, blues či funky, často se zde také objevovali světově proslulí interpreti (například John Abercrombie, Marc Ribot nebo The Bad Plus). Stávalo se, že za jeden večer proběhlo hned několik koncertů, neboť konstrukce celého objektu umožňovala hudební produkci až do časných ranních hodin. Dalším plusem byl vysoce variabilní interiér s velkým barem.
Tyto faktory zde vytvářely velmi příjemné prostředí nejen pro posluchače, ale také pro hudebníky, pro něž se Jazz Dock stal jakýmsi komunitním centrem. Mohli se zde scházet a nerušeně spolu jamovat. Často se tu odehrávaly různé malé festivaly nebo workshopy (v roce 2011 se klub dokonce stal jedním z pódií Prague Proms). Jazz Dock ovšem nebyl zaměřen jenom na hudbu. V jeho prostorách byla otevřena vcelku dobře hodnocená restaurace a každou sobotu vystřídalo hudebníky na pódiích dětské divadlo.

 


Poklidný chod tohoto velmi prosperujícího podniku, velmi proslulého i v zahraničí, přerušila ale v červnu letošního roku povodeň. V noci z 2. na 3. června se hladina Vltavy zvedla a kompletně zatopila prostory klubu. Škoda, která při této nešťastné události vznikla, sahala až do řádu milionů.
Vedení klubu se ovšem především z kulturní obce dočkalo mnoha projevů solidarity. Ve světových médiích na smutnou zprávu z Prahy reagovali mnozí známí hudebníci, jako např. legendární kytarista John Scofield, multiinstrumentalista a člen doprovodné kapely Toma Waitse Marc Ribot, kytarista Kurt Rosenwinkel nebo saxofonista Steve Coleman. Dne 11. června proběhl v pražském Lucerna Music Baru za účasti mnoha zajímavých osobností naší současné hudby, mimo jiné Yvonne Sanchez, Lenky Dusilové, Marty Töpferové nebo Dana Bárty, benefiční koncert s dobrovolným vstupným pod názvem Jazz Dock nad vodou. Účast byla vysoká a vybralo se téměř čtvrt milionu korun.

 

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 


Nejen díky tomuto štědrému příspěvku se podařilo za letní prázdniny provést v klubu nutné opravy a již 1. září bude opět v provozu. Ještě ten večer proběhnou hned dva koncerty, první bude probíhat v rámci tradičního klubového nedělního pořadu Nedělní dixie od pěti hodin odpoledne. Vystoupí na něm zpěvačka Jitka Vrbová, kterou bude doprovázet starý pražský dixieland Hot Jazz Praha. Po nich bude následovat koncert Marty Töpferové s Tomášem Liškou, kteří představí svůj folklórem inspirovaný crossover projekt Milokraj. Další zajímavá akce se v klubu odehraje 11. září, kdy sem zavítá pražská funková legenda J.A.R., která zde bude hrát hned dva večery. Na konci září pak opět do Jazz Docku zavítá současná jazzová hvězda. Nebude to nikdo jiný než saxofonista Chris Potter se svým projektem Underground, který si zde odbude také dva koncerty, poprvé 29. a podruhé 30. září. Na 12. listopadu se poté plánuje koncert samotného Johna Scofielda, který se odehraje v pražském Divadle Archa pod záštitou klubu. V tomto klubu již tento kytarový virtuóz vystoupil, a to v listopadu 2012.
Jazz Dock patří právem mezi nejzajímavější jazzové kluby v celé Evropě, unikátní jak svým umístěním a architekturou, tak svou nenahraditelnou atmosférou. Vlna solidarity, která se zdvihla poté, co došlo k jeho zatopení, jenom ukazuje, jak významnou pozici má v životě alternativní kultury. Zároveň dokazuje, že v současné době stále existují lidé, kteří považují duchovní hodnoty přinejmenším rovné těm materiálním a snaží se svým konáním udržovat.

 

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Soutěžte o 3x1 lístek na Respect festival 2018

  Víkend 16. a 17. června na Louce pod Bruselskou cestou na Výstavišti v pražských Holešovicích bude patřit již 21. ročníku festivalu world music Respect festivalu pořádaného agenturou Rachot v čele s Borkem Holečkem. Pojďte s redakcí musicweb.cz soutěžit o vstupenky na tento dvoudenní maraton už nyní!

 • Foto: Blues Alive, Dům kultury, Šumperk, 18. 11. 2017

  Třetí a závěrečný večer hned naplno rozjela polská skupina Cheap Tobacco s úžasnou zpěvačkou Natalií Kwiatkowskou, kteří v Šumperku nejsou žádnými nováčky. Po nich jsme byli naladění do temné, psychedelické hudby Hugo Race & Michelangela Russo a teprve další kapela, „divoké dračice“ z New Yorku Jane Lee Hooker to pořádně rozjely. Nejen že skvěle zahrály, ale předvedly i velice živou show na podiu. Eric Bibb zahrál klasické blues na akustickou kytaru a po něm již následoval hřeb tohoto večera Mr. Sipp. Na závěr pořádný nářez elektrického blues !

 • Bobby McFerrin se vrací do Prahy

  Hvězda, co už několik desetiletí boří všechna hudební pravidla. Desetinásobný držitel Grammy, autor patnácti alb, prodaných ve více než 20 milionech kopiích, který smazává rozdíl mezi pop music a uměním. S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy, inspiruje celou novou generaci a cappella zpěváků, ovlivňuje beatboxery. To je Bobby McFerrin.

 • Foto: Blues Alive, Dům kultury, Šumperk, 17. 11. 2017

  Druhý večer bluesového festivalu byl opět skvělý! Pořadatelé nám i tentokrát nachystali pořádnou porci dobré muziky - zahájení patřilo „starým známým“ Slovak Blues Project a po nich následovala nepřehlédnutelná a zatím jediná bluesmanka Bex Marshall s Blues Bandem. Řádnou porci jazzu nám naservíroval skvělý John Medeski’s Mad Skillet a všechny zde zaujal suzafonista Kirk Joseph. Zac Harmon se svojí kapelou předvedli parádní pódiovou show a poslední vystoupení tohoto večera patřilo foukačkářům – Blues Harp Explosion feat. Billy Branch, James Harman a Magic Dick. Na závěr se všichni vystupující opět sešli na pódiu a zcela netradičně pokračovali v jam session.