Rozhovory

Krásná a velmi talentovaná australská zpěvačka, kytaristka, skladatelka a textařka Cassidy Paris vydala 8. prosince loňského roku své debutové album New Sensation. Ve 21 letech se stala nejmladší umělkyní, jíž zastupuje renomované vydavatelství Frontiers Records. Nepodléhá moderním trendům a ve své hudební tvorbě odkazuje především na klasický rock 80. let, který se stal její vášní téměř od narození. Po vzoru svých ženských idolů jako Pat Benatar, Joan Jett, Lita Ford nebo Lzzy Hale se rovněž snaží o to být pozitivním lidským vzorem. Mládež motivuje k tomu, aby rozvíjela vlastní potenciál a místo mobilu vzala do ruky raději kytaru, či jiný hudební nástroj.  V našem společném rozhovoru jsme si povídaly o jejich hudebních začátcích, zásadních hudebních mentorech, debutovém albu, ale i šikaně, se kterou se Cassidy potýkala na střední škole. Tato zkušenost ji posílila natolik, že začala sama aktivně pomáhat dětem, které se ocitly ve stejné situaci. Cassidy Paris má velmi slušně našlápnuto k tomu, aby vyplnila mezeru v kombinaci žánrů klasického rocku a popu, což se od dob Lee Aaron dosud nepovedlo nikomu dalšímu.

Kapelu The BladderStones tvoří tři zkušení hudebníci v čele s kytaristou a zpěvákem Tomášem Frolíkem, jedním z nejtalentovanějších a nejuznávanějších kytaristů své generace (kromě jiného zakladatel skupiny Krajina Ró), dále baskytarista a zpěvák Jan "Johnny" Judl (Jablkoň, Už jsme doma, Sestry Steinovy aj.) a bubeník a vokalista Michael Nosek (Personal Highway, eggnoise, Jana Lota a mnoho dalších). Spojení sil a osobitý přístup k nástrojovým aranžím, hráčská vyzrálost i už z názvů samotných čišící nadhled a smysl pro humor vynesla trojici oblibu a úspěch nejen v tuzemsku, ale i zahraničí. Opakovaně vystoupili v Německu, Slovensku, Finsku či Turecku. Roku 2017 vydali The BladderStones debut Without Cover. Na otázky v rozhovoru odpovídal zpěvák Tomáš Frolík.

Klávesový virtuos Jan Hammer má za sebou dlouhou, nadstandardní a úspěšnou kariéru. Hudba doprovází jeho život od narození, jelikož pochází z významné hudební rodiny. Maminka byla známá jazzová zpěvačka Vlasta Průchová. Tatínek Jan Hammer st. byl kardiolog a jazzový muzikant. Rodiče velmi brzy rozpoznali výjimečný talent jejich syna a důsledně dbali na jeho rozvoj. Od šesti let začal navštěvovat lekce piana a prakticky celé dětství i období dospívání věnoval mimo školní aktivity pouze a jen studiu hudby. Souběžně se základní školou a studiem na gymnáziu musel zvládnout veškeré učivo LŠU a konzervatoře, a to jak jeho teoretickou, tak praktickou část. Ještě jako student gymnázia nastoupil na AMU. Ve svých 19 letech složil nezapomenutelné melodie k pohádce Šíleně smutná princezna. Poté přerušil studia na AMU a vydal se za velkou louži, kde v Bostonu ve státě Massachusetts nastoupil na proslulou hudební vysokou školu Berklee College of Music. Ještě v průběhu studií odstartovala jeho hvězdná kariéra a postupem času se stal respektovaným a vyhledávaným umělcem.

Deep Purple v letošním roce oslavují neuvěřitelných 55 let od založení skupiny. Od konce 60. let minulého století patří ke stálicím rockové hudební scény a k jedné z nejoriginálnějších formací, jež definovaly vlastní styl a zvuk. Na svém kontě mají 22 studiových alb a množství živáků i kompilací. V průběhu své veleúspěšné kariéry prošli Deep Purple množstvím personálních změn. Na toto téma už ale bylo řečeno a napsáno snad vše. Samotní členové kapely se z pochopitelných důvodů neradi vrací do minulosti, neboť jsou už unaveni permanentním objasňováním kdysi napjatých vztahů nebo obměn v sestavě. To nejdůležitější momentálně je, že legenda jménem Deep Purple pokračuje a stále má co nabídnout. V následujícím velmi příjemném a upřímném rozhovoru s námi frontman kapely Ian Gillan sdílí vzpomínky na své hudební začátky, spolupráci s Andrew Lloyd Webberem na původní nahrávce nejslavnější rockové opery Jesus Christ Superstar, či na duet a vzájemné přátelství s fenomenálním operním pěvcem Lucianem Pavarottim, a s humorem pro něj typickým oprášil i vtipnou historku, kterak se dostal do Black Sabbath. Uvedl na pravou míru, jak je to ve skutečnosti s neustále probíraným rozlučkovým turné a podělil se i o své dojmy kolem aktuálního dění v kapele, nebo o úžasné atmosféře panující mezi muzikanty. Nakonec se rozpovídal o své největší životní lásce, kterou…

Ikara vznikla v lednu roku 2022 souhrou několika zvláštních náhod. I když kapela patří mezi nováčky tuzemské hudební scény, její sestavu tvoří pětice zkušených a známých muzikantů: Žántí – zpěv, Jaroslav Brouzda – kytara, sampler, Daniel Krob – kytara, Jaroslav Brzobohatý – baskytara a Roman Haase – bicí. IKARA vypustila do světa směs různorodých skladeb v podobě tří singlů a jednoho videoklipu. Současně všichni členové kapely intenzivně pracují na své studiové prvotině. Ve studiu GallerySound jsme se sešli společně s kytaristou a producentem Jardou Brouzdou a zpěvačkou a textařkou Žántí. Probrali jsme vše podstatné ohledně vzniku, sestavy, tvorby, strategie a dalšího směřování kapely. Aktuální novinkou je třetí singl a první videoklip ke skladbě Z orlí krve. Jedná se o dosud nejtvrdší, žánrově pestrou a propracovanou věc, která dokonale definuje styl a potenciál Ikary.

Legendární muzikant, skladatel a producent Marco Mendoza vydal 16. září tohoto roku své v pořadí již čtvrté sólové album, nazvané „New Direction“. Společně jsme probrali nejen jeho aktuální studiovou novinku a koncertní plány, ale i to, jak se vyrovnával s obdobím pandemie. Marco rovněž otevřeně sdílí svůj postoj týkající se abstinence od alkoholu a drog. Ve své kariéře spolupracoval s řadou známých skupin a hudebníků jako The Dead Daisies, Whitesnake, Thin Lizzy, Journey, Ted Nugent nebo John Sykes. Mezi jeho nejbližší přátele patřila i slavná zpěvačka Dolores O’Riordan (The Cranberries), se kterou nahrál a produkoval dvě sólová alba. Přestože mu neustále přichází nabídky na různé spolupráce, sólová kariéra se stala jeho prioritou.

Kapela Wohnout vydává svou jubilejní desátou desku s názvem HUH! V této souvislosti jsme se zeptali Honzy Homoly

Ze záplavy posmutnělých májových zpráv o zrušených akcích všeho druhu na mě v půli května vykouknul video teaser, v němž tajuplný Stone Smoker s oční bulvou místo hlavy lákal na svůj festivalový debut. Něco se chystá! A není toho málo. Parta kolem stejnojmenného labelu chce v tuzemsku nakopnout podřimující psychedelickou a bluesrockovou scénu. O prvním ročníku jejich festivalu v legendárním Skalákově Mlýně, stavu české scény a budoucích plánech jsem si v parném nedělním odpoledni povídala s Vojtou a Markem, dvojicí zakládajících členů nově vzniklé hudební základny.

To, co každý zpěvák zažil. Své hudební začátky. Ve valné většině případů má každý zpěvák svého oblíbeného lektora, který mu pomáhá. Jaké je to být pedagogem zpěvu, jaké je to stát na druhé straně sálu a poslouchat své žáky? Co to obnáší? Lidský hlas je velmi specifický nástroj a nedá se mu poručit. Leccos o tom nám prozradila lektorka populárního a muzikálového zpěvu Nela Doležálková.

Po skončení virové hrozby se život pomalu začíná vracet i do hudebních klubů. A já jsem si po několikaměsíčním půstu nenechal ujít návrat Dana Horyny do pražského Kainu, kde vystoupil s projektem Best of Dan Horyna 1979-2019. A protože Dan nedávno vydal zajímavou knihu, v níž líčí své barvité životní osudy, využil jsem tuto příležitost a prohodil s legendárním Zeppelinem pár slov.

Strana 1 z 22