Van Canto se probírají z letargie

Německá a capella metalová banda Van Canto se před necelým rokem rozhodla na chvíli odejít do ústraní. Nyní se však již připravují na turné i na novou desku.

Van Canto Van Canto Zdroj:napalmrecords.com

Psal se rok 2006 a v metalové galaxii došlo k narušení pole síly. Kolos jménem Nightwish padl, a hrstka rebelů se rozhodla znovu nastolit rovnováhu. Nadešla éra, kdy Sonata Arctica měla vydat své nejslavnější DVD For the Sake of Revenge a Rhapsody měli přidat do názvu trochu toho dračího ohně. V těchto památných dnech se kdesi v Německu zrodili Van Canto.

Jak by asi řekl doktor Chocholoušek; jednou, maximálně dvakrát za deset let se objeví někdo, koho napadne něco převratně invenčního, na co sice mohl přijít každý, ale nikoho to doposud nenapadlo. A tak se zrodil a capella metal.

Čtěte také: Metalové festivaly léta 2013: Co vše mohou nabídnout?

Vokální soubory existují odnepaměti, ale vytvoření projektu, kde budou metalový zvuk vytvářet pouze zpěváci, bylo zcela ojedinělou záležitostí. Nicméně pravdou je, že hned na začátku bylo zapotřebí udělat jeden kompromis – přijmout opravdového bubeníka. Metodou pokus-omyl bylo totiž zjištěno, že ani sebelepší beatboxer nedokáže simulovat 90 minut v kuse dvojšlapku.

Šestičlenná smečka se hned pustila do nahrávání.  Na debutu A Storm to Come vyšlo sedm vlastních songů a covery. A pak se to začalo rozbíhat. V roce 2007 nahradili bubeníka, podepsali smlouvu se Sony a zajistili si místo na soupisce pro Wacken 2008… a dál už je to poměrně jasné.

 

 

Na konci roku 2011, když poprvé (a zatím i naposledy) vystoupili v Čechách, měli na kontě čtyři alba, pět let vystupování téměř bez přestávky a dlouhý seznam významných jmen, se kterými spolupracovali. A tehdy přišla zpráva, že si dají na rok pauzu.

Co se dělo poslední rok?

Nedá se říct, že by se členové nějak zvlášť poflakovali. Tvůrčí mozek Stef Schmidt si stačil založit kapelu Heavatar, ve které kromě zpěvu hraje i na (opravdovou) kytaru. V únoru 2013 jim vyšla první deska All My Kingdoms.

Podobně je na tom i „basák“ Ike Sterzinger, s hardrockovou bandou Paralyst dal také jednu placku dohromady. Bubeníkovi Bastianovi Emigovi vyjde deska s jeho druhým projektem In Legend někdy v březnu a frontman Sly Schunke plánuje vydat svou sólovou debutovku The Lionheart někdy uprostřed léta.

 

 

Ačkoliv si o prázdninách klidu asi moc neužili, je načase zvednout kotvy a napnout plachty. Od dubna až do srpna mají přeplněný diář, jednou zapíchli vlaječku dokonce i do mapy ČR. Na konci června budou společně s Within Temptation, headlinery Basinfirefestu, ve Spáleném poříčí.  Mimo jiné je v létě čekají i takové festivalové legendy, jako RockHarz nebo Summerbreeze.

Velmi potěšující zprávou je, že prodloužili smlouvu se stávající nahrávací společností a připravují nové album. Na pulty by se mělo v optimistické variantě dostat na podzim, nicméně kapela uvažuje realisticky a chce své nejčerstvější dítko pustit do světa do konce roku 2013.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Rozhovor s Karlou Tallas: Lidský přístup Ronnieho Jamese Dia k fanouškům i médiím byl mezi muzikanty unikátní

  Karla Tallas patří mezi nejzkušenější rockově-metalové žurnalisty v Česku. Přispívala do několika rockových periodik, působila i jako šéfredaktorka Hard Rockera. Má za sebou nesčetně rozhovorů s nejslavnějšími muzikanty. „Ronnie James Dio si fanoušky i novináře dokázal pamatovat i po letech,“ vzpomíná publicistka, která absolvovala i světová turné s Aerosmith, Doro nebo Gotthard. V současné době se zabývá novým digitálním projektem. 

 • Hardline zahrají v Praze

  Rockoví veteráni Hardline sice pocházejí ze Spojených států amerických, ale v současnosti je jejich domovem Apeninský poloostrov. Právě zde zpěvák Johnny Gioeli našel všechny členy aktuální sestavy kapely, která si tak prošla znovuzrozením. Jak skvěle jim to šlape předvedou v pražském klubu Nová Chmelnice 18. října.

 • As I Lay Dying mají hotovo: album Shaped by Fire vyjde už příští týden

  O tom, že se v kapele As I Lay Dying něco děje, vědí fanoušci více jak rok. Loni v červnu muzikanti vydali singl My Own Grave, který se stal předzvěstí nové desky. A nyní členové zahlásili: máme hotovo!

 • Foto: Evanescence, Hala Vodova, Brno, 5. 9. 2019

  Ve čtvrtek 5. září do Brna zavítala americká gothic-rocková legenda Evanescence v čele s Amy Lee v rámci svého evropského turné. Zazněly největší hity kapely jako Going Under nebo Everybody´s Fool. Z koncertu vám přinášíme malý fotoreport.