Zemřela Dolores O’Riordanová z irských The Cranberries Doporučený

Ve 46 letech zemřela zpěvačka s nezaměnitelným hlasem Dolores O'Riordanová z irské rockové skupiny The Cranberries. O její náhlé smrti v pondělí 15. ledna informovala irská televizní a rozhlasová stanice RTE, úmrtí potvrdila i samotná kapela na webu. O'Riordanová působila v The Cranberries od roku 1990. V posledních letech ale zpěvačka trpěla bipolární poruchou.

Dolores O’Riordanová při vystoupení v Tipsport areně s kapelou The Cranberries 30. 11. 2012 Dolores O’Riordanová při vystoupení v Tipsport areně s kapelou The Cranberries 30. 11. 2012 Foto: Martin Chochola/musicweb.cz

Když jsem včera večer, 15. ledna, přišla po dlouhém dni domů, v bytě vládla pochmurná atmosféra. Z velikých reprobeden zněly písně irské rockové skupiny The Cranberries. Na tom by ještě nebylo nic zvláštního. Gramofon u nás doma přece jenom hraje docela často. Zarazil mě až pohled do obývacího pokoje. Táta tam seděl na pohovce, se skloněnou hlavou. „Stalo se něco?" zeptala jsem se okamžitě. „Umřela Dolorka," odpověděl posmutněle tatínek a poukázal na gramofon, na kterém se otáčela vinylová deska. Tak jsme totiž zpěvačce doma vždy říkali. Už v letech, kdy mi písničky The Cranberries táta jako malé holce pouštěl. Tehdy jsem ale nevěděla, kdo je zpíval...

 

 

Dolores O'Riordanová se narodila 6. září 1971 v Irsku, ve městě Limerick. Protože byla z katolické rodiny, měla ještě šest starších sourozenců. Zpěvu propadla už v mládí. Začala sice v kostelním sboru, do kterého ji dostali rodiče, později začala vystupovat i po blízkých hospodách a klubech. V roce 1990, když jí bylo osmnáct let, se zúčastnila konkurzu ve vznikající kapele The Cranberries Saw Us. Zazpívala písničku Linger, kterou složila noc před konkurzem. Dolores O'Riordanová se tak dostala na post zpěvačky a celá skupina tím získala nezaměnitelný vokál i novou skladatelskou posilu.

Začátky s kapelou

Uskupení po několika měsících existence vydalo EP Nothing Left at All. Nízkonákladové EP si v místních obchodech s hudbou okamžitě rozebrali fanoušci a kapela se přejmenovala na The Cranberries. Zanedlouho po té skupina podepsala smlouvu s vydavatelstvím Island Records a začala pracovat na dalším EP, Uncertain. To ale fanoušci i kritici nepřijali dobře, i když na něm byly první verze dnes slavných písní Linger či Dreams.

Dolores O'Riordanová po neúspěchu Uncertain propadla depresím. The Cranberries se ale pod vedením nového producenta postavili na nohy a po třech letech existence vydali první album: Everybody Else Is Doing It, So Why Can't We? (Dělá to každý, tak proč bychom nemohli my?). Ani tuto desku v domovské Anglii nikdo kladně nepřijal. Kapela se ale vydala na zahraniční turné. A v USA měla ohromný úspěch. Díky tomu se začala debutová deska prodávat i v Anglii.

Úspěch i přes zranění

V roce 1994 skupina nahrála desku No Need to Argue, které je dodnes jejím nejprodávanějším – koupilo si jej přes 17 milionů lidí. The Cranberries chtěli vyjet i na turné, zpěvačka si ale při lyžování poranila nohu. Kapela proto všechny koncerty zrušila. Album mělo ale i bez živé podpory úspěch a singl Zombie získal ocenění MTV nejlepšího hitu roku.

 

 

Další deskou, kterou Dolores O'Riordanová s The Cranberries nahrála, byla To the Faithful Departed. Sama frontmanka album odsuzovala jako nepovedené, fanoušci si jej ale oblíbili i kvůli textům písní. Ty pojednávají o globálních problémech, válkách i ekologii. Ostatně, podobnými texty se uskupení i proslavilo. Nadcházela alba Bury the Hatchet (1998) a Wake Up and Smell the Coffee (2001). V roce 2003 se ale The Cranberries rozpadli.

Sólová dráha

O rok později se Dolores O'Riordanová pustila do své sólové dráhy. Zazpívala si například na desce italského zpěváka Zucchera, na kterém se podíleli i muzikanti Sting, Luciano Pavarotti či Eric Clapton. Roku 2005 hostovala skupině Jam & Spoon. V roce 2007 ale Dolores O'Riordanová vydala i vlastní sólovou desku Are You Listening?. Klip k prvnímu singlu alba, Ordinary Day, se natáčel v Praze.

 

 

Druhou sólovou deskou byla No Baggage z roku 2009. Na konci téhož roku se znovu dali dohromady The Cranberries a opět vyjeli na turné. Během toho navštívili i Českou republiku – 17. července zahráli na festivalu Colours of Ostrava. V roce 2012 společně nahráli desku Roses a vydali se na celosvětové turné. A došlo i na českou zastávku. 30. listopadu 2012 odehráli koncert v Praze.

V roce 2014 Dolores O'Riordanová spolupracovala s americkými rockery D.A.R.K., s nimiž o dva roky později vydala album Science Agrees. Poslední desku s The Cranberries zpěvačka nazpívala minulý rok, nese název Something Else.

 

 

Dolores O'Riordanová zemřela v pondělí 15. ledna 2018 v hotelovém pokoji v Londýně. Její smrt nikdo nečekal. V posledních letech zpěvačka podle listu The Independent trpěla bipolární poruchou. K velké vlně v poslední době umírajících muzikantů se tak přidává i nezaměnitelná Dolores. Její hlas tu bude chybět, stejně jako její dobrosrdečná duše.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Rozhovor s Karlou Tallas: Lidský přístup Ronnieho Jamese Dia k fanouškům i médiím byl mezi muzikanty unikátní

  Karla Tallas patří mezi nejzkušenější rockově-metalové žurnalisty v Česku. Přispívala do několika rockových periodik, působila i jako šéfredaktorka Hard Rockera. Má za sebou nesčetně rozhovorů s nejslavnějšími muzikanty. „Ronnie James Dio si fanoušky i novináře dokázal pamatovat i po letech,“ vzpomíná publicistka, která absolvovala i světová turné s Aerosmith, Doro nebo Gotthard. V současné době se zabývá novým digitálním projektem. 

 • Hardline zahrají v Praze

  Rockoví veteráni Hardline sice pocházejí ze Spojených států amerických, ale v současnosti je jejich domovem Apeninský poloostrov. Právě zde zpěvák Johnny Gioeli našel všechny členy aktuální sestavy kapely, která si tak prošla znovuzrozením. Jak skvěle jim to šlape předvedou v pražském klubu Nová Chmelnice 18. října.

 • As I Lay Dying mají hotovo: album Shaped by Fire vyjde už příští týden

  O tom, že se v kapele As I Lay Dying něco děje, vědí fanoušci více jak rok. Loni v červnu muzikanti vydali singl My Own Grave, který se stal předzvěstí nové desky. A nyní členové zahlásili: máme hotovo!

 • Foto: Evanescence, Hala Vodova, Brno, 5. 9. 2019

  Ve čtvrtek 5. září do Brna zavítala americká gothic-rocková legenda Evanescence v čele s Amy Lee v rámci svého evropského turné. Zazněly největší hity kapely jako Going Under nebo Everybody´s Fool. Z koncertu vám přinášíme malý fotoreport.