Brněnští Progres 2 oslaví 50 let na hudební scéně

Zní to až neuvěřitelně, ale jedna z našich předních rockových kapel letošním rokem slaví své jubileum - 50 let na hudební scéně. Na podzim chystají koncert i v Praze, na který vás tímto zveme.

Progres 2 - amfiteátr Loket r.2009 Progres 2 - amfiteátr Loket r.2009 Foto:Eva Makovská/musicweb.cz

 

Není mnoho kapel, které jsou stále činné již tolik let a co víc, Progres 2 v současnosti hrají v původní a nejsilnější sestavě - Pavel Váně (kytara, zpěv a kapelník), Zdeněk Kluka (bicí, zpěv, flétna), Roman Dragoun (klávesy, zpěv), Pavel Pelc (basa, zpěv) a Miloš Morávek (kytara). Taková událost se musí divákům jaksepatří připomenout, jak jinak než koncertem, který bude průřezem jejich tvorbou. V pražském Lucerna Music Baru (škoda, že ne ve větším prostoru) zazní nejznámější písně ze všech alb i projektů, které za ty roky vydali a navíc se můžeme těšit na ukázky z po dlouhých třiceti letech chystané desky. V závěru koncertu pak ukázkou připomenou audiovizuální projekt Dialog s vesmírem.

 

 

Pod původním názvem Progress Organization kapelu v roce 1968 založili Zdeněk Kluka a Pavel Váně a už jejich první deska byla kritiky časopisu Melodie oceněna jako deska roku 1972. Název kapely však tehdy nevyhovoval "normalizačním předpisům a hudebníci jej změnili na Barnodaj, pod kterým vydali desku Mauglí. V době nejtužší normalizace pak  svou činnost přerušili a na scénu se vrátili v roce 1978 již jako Progres 2. Tehdy posluchačům připravili hudební lahůdku, v podstatě první československou rockovou operu Dialog s vesmírem. V podobném duchu pokračovali i na následujících albech Třetí kniha džunglí(2LP), Mozek a Změna.
Pokud máte zájem se dozvědět celý příběh této kapely, k dispozici je i kniha nazvaná V erbu Progres (nakladatelství Jota), jejímž autorem je Pavel Váně společně s publicistou Petrem Gratisem. Ta byla oceněna prestižní cenou E.E.Kische  za literaturu faktu.
Před dvěma lety pak posluchači rádia Beat zvolili Progres 2 do Beatové síně slávy.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Vstupenky zakoupíte v běžných předprodejních sítích.

Přehled

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Foto: JCM, Lucerna Music Bar, 2. 5. 2019

  Kapela JCM, která vznikla z členů slavného uskupení Colosseum, vzdávala v Praze hold projektu a albu Heroes a především svému zakladateli, bubeníkovi Jonu Hisemanovi, jež loni zemřel po krátké nemoci. V koncertu vám přinášíme fotoreport.

 • Foto: Michal Pavlíček, Lucerna Music Bar, Praha, 16. 4. 2019

  Ve středu večer pokřtil Michal Pavlíček společně se svými hosty svoji novou sólovou desku Pošli to tam. Křest se konal v rámci koncertu, který Michal Pavlíček odehrál v zaplněném Lucerna Music Baru. Na basu zahrál jako tradičně Martin Maťo Ivan, za klávesy se posadil Michal Nejtek a na bicí se představil mladý bubeník Michal Kolouch Daněk. Stejně jako na ostatních koncertech, které již byly v rámci aktuálního turné k propagaci této desky odehrány, se v roli zpívajícího hosta představila zpěvačka Milly Honsová. Tu také můžeme slyšet v některých písních desky Pošli to tam. Za kmotry nové desky si Michal Pavlíček vybral například Moniku Načevu, Jana Saharu Hedla či svého spoluhráče z Pražského výběru Jiřího Hrubeše. Na koncertě zazněly jak nové písně z aktuálního alba, jako například Anděl, Zhurta, Pošli to tam, Modrý pták a další, tak také starší kusy jako Honička, Jeden den v parku u Zlaté brány či Veliké lalula.

   

  Prohlédněte si náš fotoreport z tohoto koncertu a křtu nové desky. 

 • Foto: Supergroup.cz, KD Barikádníků, Praha, 8. 4. 2019

  Kulturní dům Barikádníků přivítal v pondělí kapelu Supergroup.cz. Jedná se o projekt, který vznikl na základě ankety na rádiu Beat, která si kladla za cíl složit kapelu "snů". Tato superskupina ve složení Michal Pavlíček, Kamil Sřihavka, Roman Dragoun, Vladimír Guma Kulhánek, Jan Hrubý a Miloš Meier hraje samé ověřené hity, a to jak od zahraničních kapel jako například Free, The Police, Led Zeppelin, AC-DC, tak od tuzemských kapel jako Pražský Výběr, BSP a dalších. 

   

  Prohlédněte si náš fotoreport z tohoto našlapaného koncertu. 

 • Soutěžte o 2x2 lístky na koncert tria JCM

  Kapela JCM měla v Praze koncertovat loni na jaře. Během jejich turné k tehdy právě vydanému albu Heroes však bubeník a lídr kapely Jon Hiseman onemocněl, našli mu nádor na mozku a brzy po operaci nemoci podlehl. Nyní se vydávají členové uskupení Clem Clempson a Mark Clarke na turné, na kterém uctívají Jonovu památku a představují zmíněnou desku. Za bicí usedne Ralph Salmins a v této trojčlenné sestavě vystoupí 2. května v Lucerna Music Baru. A co prozradil kytarista Clem Clempson redakci musicweb.cz, se dočtete v našem rozhovoru. Neváhejte a pojďte soutěžit!