20.04.2018 15:48

Československý beatový festival se vrací a nabírá na objemu Doporučeno

Lešek Semelka na Československém beatovém festivalu 17. prosince 2017 Lešek Semelka na Československém beatovém festivalu 17. prosince 2017 Foto: Eva Makovská/musicweb.cz

Není to ani půl roku zpět, co se ve Velkém sálu pražské Lucerny uskutečnil při příležitosti 50. výročí čtvrtý ročník Československého beatového festivalu a přípravy na ten pátý už jsou v plném proudu. Novinkou je rozdělení festivalu na dvoudenní akci, vzpomínkový koncert v Divadle Hybernia a soutěž ROCK PRO TENTO ROK, do které se může přihlásit libovolná skupina.

První beatový festival se konal v prosinci 1967. Uspořádání 1. Československého beatového festivalu bylo důsledkem a vyvrcholením mnoha snah naší rockovou scénu zoficiálnit, zastřešit a ukázat to, co je z ní opravdu nejlepší. "Vyvstala zákonitá nutnost nějakého podobného podniku, jakožto prostředku k uvedení naší beat music na širší platformu a její zařazení na právoplatné místo v kulturním životě; chceme ukázat, že není onou pouhou ́periferní záležitostí, jak se ještě mnoho lidí mylně domnívá," napsal v roce 1967 ve festivalových novinách Beat Festival Express tajemník festivalu Miloslav
Langer. V loňském roce jsme ho s velkým úspěchem po padesáti letech obnovili, původně jako jednorázovou akci. Ale dobré ohlasy nás přivedly na myšlenku v tomto projektu pokračovat. Letos bude festival dokonce dvoudenní, přidali jsme soutěž a připravili mimořádný vzpomínkový koncert.

Prohlédněte si fotografie z minulého ročníku festivalu

Letos poprvé se v rámci Československého beat-festivalu koná soutěž rockových skupin ROCK PRO TENTO ROK. Základní kolo a semifinále se odehrávají v rámci internetového hlasování. Odborná porota vybere nejprve dvacet skupin do semifinále a poté sedm skupin do finále, zbývající semifinálové skupiny zůstanou v baráži a z této baráže na základě hlasování veřejnosti vzejde osmý finalista. Finále se uskuteční 3. 11. 2018 v brněnském Sonocentru, kde mimo finalistů soutěže vystoupí také Lešek Semelka & S.L.S.. Případní zájemci se mohou registrovat na webových stránkách festivalu http://soutez.beat-festival.cz/ .

Deset dní poté se 13. listopadu od 19:30 v Divadle Hybernia uskuteční mimořádný vzpomínkový koncert pod titulem Černý racek a Ti druzí. Bude se jednat o vzpomínku na tři mimořádné hudebníky, kteří se narodili právě v tento den. Jsou jimi baskytarista Synkop 61 Jan Čarvaš (1945 - 2008), Bob Frídl (1947 - 2008) a Oldřich Veselý (1948 - 2018). Jejich památku a zejména nedožité sedmdesátiny Oldřicha Veselého uctí společným koncertem Synkopy 61, Martha a Tena s Professor Bandem a Lešek Semelka a S.L.S.

Československý beatový festival poté vyvrcholí 16.-17. prosince v pražské Lucerně, kde proběhne dvoudenní přehlídka československých kapel.

 

 

16. prosince se uskuteční Koncert Legend. Publiku od 17 hodin představí celkem osm kapel. Program je velice nabitý a je z čeho vybírat. Večer otevře pražská stále aktivní hudební skupina z období přelomu 60. a 70. let Markýz John, na kterého naváže legendární kytarová Tichá Dohoda s novou zpěvačkou Zuzanou Vintrovou. Jedinečný Peter Lipa slaví letos své pětasedmdesátiny. V Lucerně je oslaví společně s Bluesbandem Luboše Andršta, který rovněž slaví, a sice kulaté sedmdesátiny. Diváci tak budou moci oslavit tato významná jubilea společně s hudebníky a zároveň si vychutnat československou jazz-bluesovou fúzi. Bude se jednat o jedinečné vystoupení!
Tento večer také vystoupí i znovu obnovená sestava slovenské artrockové scény Collegium Musicum, která jistě vzpomene na nedávno zesnulého varhaního mága  Mariána Vargu. Chybět nebude klasický rock n roll v podání Pavla Sedláčka a skupiny Cadillac a celý večer uzavře poté brněnská stálice progresivního rocku skupina Progres 2, která v roce 2016 vstoupila do rockové síně radia Beat. Navíc Progres 2 letos čeká několik výročí - 50 let od vzniku, 40 let od premiéry desky Dialog s vesmírem, tak bude co slavit. Progres 2 letos také vydá po 30 letech novou desku a to ve stále původní sestavě. Páteční program doplní také vítěz soutěže, který bude znám již 3. listopadu.

Pondělní program organizátoři pojmenovali Starci na Chmelnici a bude věnován žižkovskému klubu Junior na Chmelnici, který byl v osmdesátých letech velmi populární a vystupovaly tam kapely na hranici zákazu. 17. prosince od 18:00 tak uvedeme pětici skupin, které jsou s tímto klubem spjaty.
Nejprve zahraje dívčí punková skupina Dybbuk, která byla založena v roce 1981 pod názvem Plyn. O tři roky později dostává jméno Dybbuk a po svém rozpad v roce 1987 dvě členky skupiny (Marka Míková s Pavlou Slabou) založily skupinu Zuby nehty. Po skupině Dybbuk vystoupí skupina Garage a Tony Ducháček. I ona je úzce spjata s Junior klubem Na Chmelnici, ačkoliv v něm směla hrát jen jednou měsíčně.

Třetí skupinou, kterou v Lucerně uslyšíte, je skupina spjatá se Slávkem Jandou a jmenuje se Abraxas. Tato skupina byla v osmdesátých letech poměrně aktivní, dokonce vydávala desky. Po sametové revoluci se ale poněkud vytratila ze scény. Kapela v obměněné sestavě se dala opět dohromady a tak Slávek Janda bude moci důstojně oslavit padesát let své činnosi.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Čtvrtá a velice významná skupina v Junior klubu Na Chmelnici sice nikdy nevystupovala, ale měla. Dokonce byla na plakátech, ale její vystoupení bylo na poslední chvíli zakázáno. Není divu, protože jde o legendární skupinu The Plastic People of the Universe. The Plastic People of the Universe měli první koncert 2. února 1969. Od léta 1969 do jara 1970 působili profesionálně, do konce roku 1973 mohli veřejně hrát už jen zřídka a za narůstajícího zájmu policie, později vystupovali výhradně na soukromých akcích undergroundové komunity. Na jaře 1988 se soubor rozešel, činnost obnovil až roku 1997. Plastic People se stali nejdůležitějšími představiteli českého hudebního undergroundu a také nejznámější českou rockovou skupinou v zahraničí.

 

 

Závěr koncertu bude patřit skupině Jasná páka, která vznikla v roce 1981 kolem kytaristy a písničkáře Michala Ambrože a tehdejšího frontmana, akademického malíře Vladimíra "Dády" Albrechta. Když vyšel pověstný článek „Nová vlna se starým obsahem“ v Tribuně, tak se skupina ocitla na černé listině. A to znamenalo zákaz činnosti. V té době se to řešili buď cestou do undergroundu a příležitostné hraní po klubech, kde to ještě šlo anebo jít jinou cestou. Michal Ambrož se rozhodl pro druhé řešení a založil skupinu Hudba Praha. V roce 2008 se Jasná Páka opět oddělila od Hudby Praha a v pozměněné
sestavě hraje dodnes. A tak si v Lucerně budeme moci poslechnout legendární písně jako je Majolenka, Špinavý záda, Pal vocuď a další.

Celý festival pořádá Agentura Ivan Rössler. Její majitel, Ivan Rössler, působí v médiích více než padesát let. V roce 1966 a 1967 byl tiskovým tajemníkem Bratislavské lýry, o rok později ve stejné funkci byl u zrodu Děčínské kotvy. V roce 1986 a 1987 byl šéfdramaturgem Rockfestu (první dva ročníky) a v roce 1990 a 1991 šéfdramaturgem Porty. V roce 2010 uspořádal pro O2 arenu koncert 50 let bigbítu.

Vstupenky na listopadový koncert v Hybernii je možné zakoupit v síti Ticketportal nebo přes oficiální stránky Československého beatového festivalu http://www.beat-festival.cz/. Ceny se pohybují od 700 - 1000 korun. Vstupenky na prosincový dvoudenní festival je možno zakoupit v síti Ticketpro nebo také přes stránky festivalu. Je možné zakoupit vstupenky na každý den zvlášť v cenovém rozsahu od 300 - 1100 korun.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.