Festival Blues Alive: Listopad v Šumperku v rytmu blues

Každoroční bluesový festival Blues Alive, odehrávající se v severomoravském Šumperku, již uveřejnil program 17. ročníku. Letos proběhne největší středoevropská přehlídka bluesové hudby od 15. do 17. listopadu a návštěvníci se mohou těšit na mnoho zahraničních i tuzemských hvězd.

Shemekia Copeland Shemekia Copeland pořadatel festivalu

Blues Alive se sám označuje jako bluesový festival, který každoročně během tří dnů oslavuje tuto muziku spolu s nejrůznějšími hudebníky tohoto žánru. Letošní Blues Alive také ukáže, že pokryje mnoho dalších žánrů, mírně spojených s blues. Kytarista a skladatel Jim Campilongo je doma v jazzu, alternativě, ale také country. Vynikající kytarista hraje také v kapele Little Willies společně s Norah Jones. Jimovo umění mohou posluchači obdivovat během pátečního večerního programu.

Zůstaňme u propojení blues s dalšími žánry. Americký písničkář Eric Bibb, který čerpal inspiraci na počátku kariéry například od Petea Seegera či Boba Dylana, se při svém cestování setkal s hráčem na harmoniku Charlie Musselwhitem. Nyní tvoří akustický blues-folk. Na Blues Alive přijede představit spolu s malijským zpěvákem a písničkářem Habibem Koitém jejich nové album Brothers in Bamako. Deska vyjde v září.

 

 

Rockové zastoupení bude zastávat australský kytarista a písničkář Hugo Race. Zpěvák dříve patřil ke skupině The Bad Seeds Nicka Cavea, však ve své hudbě propojuje svůj temně a smutně znějící hlas s melancholickým kytarovým doprovodem. Stěžejním kamenem jeho tvorby se stávají texty, někdy i krátké příběhy či trefně popsané pocity. Vše pak spojuje s naléhavým zvukem. V některých skladbách se také objevují ženské doprovodné vokály ve stylu Leonarda Cohena.

Syrové blues z New Yorku, zasněná kytarová představení i vystoupení královny 

Manželské duo Low Society pocházející z New Yorku se ve své hudbě nechává inspirovat samotnými kořeny blues, používá klasické postupy, které připomínají přelom šedesátých a sedmdesátých let a často je přirovnáváno k syrovosti Janis Joplin. Rázný zvuk kytary Sturgise Nikidese i velmi výrazný hlas zpěvačky Mandy Lemons ukazují ve skladbách Dead Mans Shoes, Sugar Coated Love nebo Texas Tonight, které nahráli na desku High Time.

hugoracePodobné melodie ještě neopustíme. Američtí Moreland & Arbucle do své hudby vkládají delta blues, folk, soul i country. Skupina se pojmenovala dle příjmení hlavních hudebníků, kteří ji tvoří – Aaron Moreland a Dustin Arbucle. Společně již natočili čtyři studiové desky, z nichž poslední Just A Dream vydali v loňském roce.

Znovu na Blues Alive vystoupí Michal Prokop z kapely Framus a Vladimír Mišík s Etc… Z Maďarska dorazí Mississippi Big Beat Band, Polsko zastoupí Juicy Band a ze Slovinska v Klášterním kostele představí Paul Batto Jr. gospelový program.

Celý festival uzavře kytarista a zpěvák Lucky Peterson. Své elektrické blues, které propojuje ještě s gospelem, soulem i rockem, zahraje spolu s šestičlennou kapelou. „Lucky Peterson je považován za jednoho z nejlepších, nejenergičtějších performerů na scéně a jeho koncerty jsou pověstné obrovskou show. Věříme, že to bude ta pravá tečka za letošním ročníkem Blues Alive,“ vyjádřil se dramaturg festivalu Ondřej Bezr.

Hlavní hvězdou celého festivalu se stane Shemekia Copeland. Mladá zpěvačka se narodila v roce 1979 a už nyní se zapsala do historie bluesové hudby. Vztah právě k tomuto druhu muziky získala díky svému otci, Johnnymu Copelandovi, který hrál během svého života texaské a elektrické blues.

 

 

Kariéru započala ve svých šestnácti letech a nyní se stala předskokankou samotných Rolling Stones, zahrála si s B. B. Kingem nebo si zazpívala na renomované akci Chicago Blues Festival. Právě na tomto festivalu získala minulý rok titul Královna blues. Lehce rozpoznatelným, silným a procítěným hlasem disponuje Shemekia přirozeně. Svými skladbami částečně pokračuje v tradici soulem ovlivněných zpěvaček, mezi které by se řadily Etta James nebo Koko Taylor. Však v tvorbě mladé zpěvačky najdeme vášeň a mnoho dalších vlivů včetně gospelu či pouličních hráčů. Shemekia se narodila a vyrůstala v newyorské části Harlem, která na jejím hudebním vývoji zanechala rozpoznatelné znaky.

Shemekia se proslavila mnoha skladbami, jmenujme zástupce Salt in my Wounds, Ghetto Child nebo Beat up Guitar. V sobotu 25. srpna by měla vyjít její studiová novinka 33 1/3 s jedenácti skladbami, které předvede také u nás. V České republice vystoupí americká diva hned dvakrát. Kromě páteční účasti na festivalu Blues Alive také zahraje ve čtvrtek 15. listopadu ve zlínském Kongresovém centru.

Vstupenky na jednotlivé večery i permanentky na celý festival je možné koupit v online prodeji. V šumperském Domě kultury bude předprodej teprve zahájen od 3. září.

Program Blues Alive 2012:

Čtvrtek 15. 11. 2012, 17:00, Klášterní kostel
Paul Batto jr. /SLO/

Čtvrtek 15. 11. 2012, 19:00, velký sál DK Šumperk
Michal Prokop & Framus Five Vladimír Mišík & ETC... /CZ/

Čtvrtek 15. 11. 2012, 19:00, Kongresové centrum Zlín
Low Society /USA/
Shemekia Copeland /USA/

Pátek 16. 11. 2012, 18:00, velký sál a foyer DK Šumperk
Przytula & Kruk /PL/
The Kingsize Boogiemen /CZ/   
Hugo Race & The Fatalists /AUS/
Mississippi Big Beat Band /HU/
Jim Campilongo /USA/
Shemekia Copeland /USA/

Sobota 17. 11. 2012, 11:00, Kino Oko Šumperk
Shine A Light (r. Martin Scorsese)

Sobota 17. 11. 2012, 13:00, velký sál DK Šumperk
Rolling Stones 50 Anniversary Band /SK/

Sobota 17. 11. 2012, 18:00, velký sál a foyer DK Šumperk
Jerguš Oravec Trio /SK/
Juicy Band /PL/   
Low Society /USA/
Moreland & Arbuckle /USA/
Eric Bibb & Habib Koité /USA/Mali/
Lucky Peterson /USA/

Přehled

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Foto: Jean Luc Ponty, Jihočeský jazzový festival, České Budějovice, 10. 08. 2019

  V sobotu 10. srpna vystoupila na Jihočeském jazzovém festivale v Českých Budějovicích jazzová legenda, francouzský houslista Jean Luc Ponty. Se svou dcerou Clarou Ponty a quartetem zakončili letošní ročník festivalu. Z koncertu vám přinášíme fotoreportáž.

 • Král jazzových houslí Jean-Luc Ponty ohromil Jihočechy

  České Budějovice zažily v sobotu 10. srpna hudební zázrak v podobě koncertu světoznámého francouzského houslisty Jeana-Luca Pontyho. Šestasedmdesátiletý virtuos vystoupil na závěr devátého ročníku South Bohemia Jazz Festu a nenechal nikoho na pochybách, že ač je drobné postavy, právem mu náleží titul největšího houslisty současnosti v jazzu i navazujícím stylu fusion.

 • Foto: Keb' Mo', Divadlo Archa, Praha, 16. 7. 2019

  Charismatický černý bluesman Keb' Mo' svým pohodovým vystoupením vytvořil v Divadle Archa skvělou atmosféru. Představil nejen svoje nové CD Oklahoma, ale zazpíval i s publikem svoje starší písně, při kterých střídal akustické i rezofonické kytary, které mu pečlivě připravoval jeho "roztleskávač" Riley. Z tohoto téměř dvouhodinového koncertu přinášíme náš fotoreport.

 • Soutěžte o 2x1 lístek na koncert Selmy Uamusse

  Mozambik patří, podobně jako Kapverdy či Brazílie, mezi kulturně navzájem spřízněné země portugalské sféry. Po hudební stránce je to ovšem zatím nezmapovaný region. O to větším překvapením je zpěvačka Selma Uamusse, která organicky spojuje dva dosud oddělené světy - živelné rytmy mosambického venkova, i funk a zvukovou psychedelii evropských klubů. Přijďte do Paláce Akropolis 29. listopadu!