Laco Deczi vyráží na podzimní turné

Americký trumpetista slovenského původu, Laco Deczi, se do Evropy vrací dvakrát do roka, na jaře a na podzim. Nejinak tomu bude i letos, kdy během dvouměsíčního turné navštíví Česko, Slovensko a Maďarsko.

Laco Deczi Laco Deczi Zdroj: lacodeczi.com

Trumpetista, skladatel a malíř Laco Deczi se narodil v roce 1938 ve slovenské vesnici Bernolákovo. Na trubku začal hrát už na základní škole, vzorem mu byl jeho strýc, a už na střední škole hrál v několika kapelách. Po vojně se rozhodl zůstat v Praze, kde začal působit v divadle Rokoko, v seskupení Jazz Outsiders a dostal angažmá ve slavném souboru S+HQ Karla Velebného a Reduta kvartetu.

Roku 1967 založil kapelu Jazz Cellula, ve které hrály jazzové osobnosti české hudební scény (Karel Růžička, Josef Vejvoda, Laco Tropp a další). V sedmdesátých letech působil v orchestrech Českého rozhlasu (jazzovém i tanečním) a nahrál několik alb, která jsou dnes již legendární.

 

 

Od roku 1986 žije v USA, kde založil kapelu Celula New York a hrál po boku skvělých muzikantů zvučných jmen, jako jsou Elvin Jones, Dave Weckl či Sonny Costanzo. Do Čech se Laco Deczi pravidelně vrací dvakrát do roka. V posledních letech hrál na řadě různých festivalů od Jazzu na Hradě přes Colours of Ostrava až k Rock for People. Laco si rovněž zahrál ve filmu Věry Chytilové Kalamita a je také uznávaný jako malíř. V roce 2003 o něm vyšla kniha Jiřího Šebánka Na plný plyn a o dva roky později  kniha Pravdy.

Kapela, která Laca Decziho na turné doprovází, je složena ze skvělých muzikantů. Za bicími je tradičně syn Vaico, nově na baskytaru hraje Michael Krásný a klávesy ovládne Jan Aleš (známý z kapely Kosmičtí lidé). 

Termíny koncertů v České republice:

2. 10. Praha, Výstava Designblok 2012                                     1. 11. Praha, V.I.P. party

4. 10. Olomouc, Jazz Tibet Club                                               2. 11. Praha, Agharta

12. 10. Vysoké Mýto, M Klub                                                   3. 11. Praha, Agharta

13. 10. Polička, Polička Jazz                                                   7. 11. Praha (bližší informace nezveřejněny)

14. 10. Frýdek - Místek, Stolárna                                              8. 11. Vrchlabí, KD Střelnice

15. 10. Ostrava, Parník                                                            10. 11. Prostějov, Apollo 13

19. 10. Nové Hrady, hotel Rezidence                                         13. 11. Brno, klub Šelepka

20. 10. Mělník, Stará Mydlárna                                                 14. 11. Praha, Balbínova Poetická Hospůdka

21. 10. Plzeň, benefiční festival Apple Day                                 15. 11. Praha, Balbínova Poetická Hospůdka

23. 10. Praha, hotel Regina                                                      16. 11. Teplice, Jazz Club Teplice

24. 10. Praha, Vinárna U Hrušky                                              17. 11. Slaný, Jazz Club Slaný

25. 10. Praha, Novoměstská radnice Prahy 2                             21. 11. Opava, Klub ART

26. 10. Čeladná, hotel Miura                                                     23. 11. Bílá Voda (bližší informace nezveřejněny)

27. 10. Vysoké Mýto, 2. česko-slovenský bubenický festival

31. 10. Karlovy Vary, Divadlo Husovka

Přehled

 • Název akce: Laco Deczi - podzimní turné
 • Datum: úterý, 02 říjen 2012
 • Místo: Designblok 2012 Praha
Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Foto: Jean Luc Ponty, Jihočeský jazzový festival, České Budějovice, 10. 08. 2019

  V sobotu 10. srpna vystoupila na Jihočeském jazzovém festivale v Českých Budějovicích jazzová legenda, francouzský houslista Jean Luc Ponty. Se svou dcerou Clarou Ponty a quartetem zakončili letošní ročník festivalu. Z koncertu vám přinášíme fotoreportáž.

 • Král jazzových houslí Jean-Luc Ponty ohromil Jihočechy

  České Budějovice zažily v sobotu 10. srpna hudební zázrak v podobě koncertu světoznámého francouzského houslisty Jeana-Luca Pontyho. Šestasedmdesátiletý virtuos vystoupil na závěr devátého ročníku South Bohemia Jazz Festu a nenechal nikoho na pochybách, že ač je drobné postavy, právem mu náleží titul největšího houslisty současnosti v jazzu i navazujícím stylu fusion.

 • Foto: Keb' Mo', Divadlo Archa, Praha, 16. 7. 2019

  Charismatický černý bluesman Keb' Mo' svým pohodovým vystoupením vytvořil v Divadle Archa skvělou atmosféru. Představil nejen svoje nové CD Oklahoma, ale zazpíval i s publikem svoje starší písně, při kterých střídal akustické i rezofonické kytary, které mu pečlivě připravoval jeho "roztleskávač" Riley. Z tohoto téměř dvouhodinového koncertu přinášíme náš fotoreport.

 • Soutěžte o 2x1 lístek na koncert Selmy Uamusse

  Mozambik patří, podobně jako Kapverdy či Brazílie, mezi kulturně navzájem spřízněné země portugalské sféry. Po hudební stránce je to ovšem zatím nezmapovaný region. O to větším překvapením je zpěvačka Selma Uamusse, která organicky spojuje dva dosud oddělené světy - živelné rytmy mosambického venkova, i funk a zvukovou psychedelii evropských klubů. Přijďte do Paláce Akropolis 29. listopadu!