Začíná festival Kytara napříč žánry

Již 17. ročník mezinárodního hudebního festivalu nabídne opět celou řadu osvědčených jmen i nových talentů ve hře na kytaru. Hlavní hvězdou letošního roku bude ovšem navrátivší se Tommy Emmanuel.

Tommy Emmanuel Tommy Emmanuel Zdroj: tommyemmanuel.com

Festival Kytara napříč žánry si za dobu svého trvání vybudoval pozoruhodné renomé. Z podstaty věci se jedná o menší akci, přesto se mu za léta svého působení povedlo do České republiky dostat mnoho význačných osobností z kytarového světa. Mezi historické úspěchy se tak řadí úspěšné koncerty například kytaristů Paca de Lucii, Biréliho Lagrena, Jennifer Batten, Johna McLaughlina se skupinou Remember Shakti a samozřejmě také Tommyho Emmanuela.

Čtěte také: Bireli Lagrene prokázal virtuozitu a smysl pro humor

Právě posledně zmíněný bude hlavní hvězdou letošního ročníku, který se uskuteční od 12. října do 29. listopadu na různých místech České republiky, tedy nejen v Praze. Zahajovací koncert 12. října si vysloužil Dylan Fowler. Tento skladatel, aranžer a muzikant v jedné osobě experimentuje s fúzí keltské, irské ale i jazzové a vážné hudby. Tolik vlivů se skrývá v jeho tvorbě, jež tak představuje současný trend propojování různých hudebních kultur. Při této příležitosti ho doprovodí i talentovaný mladý český kytarista – Ladislav Pazdera.

Následně 22. a 23. října na festivalu vystoupí též úspěšná multiinstrumentalistka Hedvika Švendová, ta mimo kytary vládne rovněž flétně, houslím nebo klavíru. V ten samý večer se rovněž představí pozoruhodný kytarový svéráz - kytarista Wu You z Číny, jenž se už v minulosti prokázal nápaditými kytarovými interpretacemi v oblasti vážné hudby.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

Z dalších zajímavých účinkujích jmenujme například Synergy Duo, které tvoří manželé Susan Weinert (kytara) a Martin Weinert (kontrabas). Tato německá kytaristka má již na svém kontě 5 alb, která obsahují kritikou ceněné a technicky náročné skladby, fúze jazzu, rocku, funku i jiných vlivů. Právě její perfektní technika hry je to, čím udivuje své posluchače. Z dalších interpretů se na festivale představí například Tony Ackerman, Jan Žamboch, Shahab Tolouie a jiní.

Jak již ale bylo řečeno, největší hvězdou 17. ročníku Kytary napříč žánry je podle očekávání australský kytarista Tommy Emmanuel. Ten již v České republice několikrát vystoupil, a tak i zde ukázal, jak s vtipem, přesností, lehkostí a hravostí si poradí s náročnými kompozicemi, které překvapenému publiku servíruje jednu za druhou. Je až fascinující, že tento hudební neposeda dokáže ročně odehrát až tři sta koncertů na různých místech světa. Svůj styl hry postavil zejména na pro diváky fascinujícím finger-pickingu, kdy prsty vyťukává tóny do strun, a také agresivním trsátkovém stylu.

 

 

Jak o něm řekl ředitel festivalu Stanislav Barek, který se rovněž kytarově předvede v průběhu Kytary napříč žánry: „Jeho společný koncert s dalším skvělým kytaristou Martinem Taylorem, který jsem měl letos šanci navštívit v USA, byl neskutečným zážitkem. S Tommym jsem se po koncertě setkal, pozdravuje všechny české fanoušky a do Prahy se už moc těší."

Koncert tohoto kytarového velikána se uskuteční 29. listopadu v Kongresovém centru v Praze, kde ho jako host podpoří kytarista Peppino D´Agostino. Ceny vstupenek na tento koncert se pohybují od 790 do 1690 korun. Podrobný program naleznete na stránkách festivalu.

Přehled

 • Název akce: Kytara napříč žánry - Tommy Emmanuel
 • Datum: sobota, 29 listopad 2014
 • Místo: Kongresové centrum Praha
 • Cena: 790-1690 Kč
Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Mladí ladí jazz 2019: Na koho lákají letos?

  Mezinárodní festival Mladí ladí jazz již podesáté rozproudí jarní hudební Prahu a představí muzikanty a formace, kteří odvážně otevírají jazzové škatulky nejrůznějším hudebním žánrům. Podívejte se na hlavní program, předprodej vstupenek je již zahájen.

 • Foto: Big Daddy Wilson, Bounty Rock Cafe, Olomouc, 4. 2. 2019

  Americký bluesman Big Daddy Wilson zahrál se svojí doprovodnou kapelou skvělý koncert v Bounty Rock Café v Olomouci. A z tohoto vystoupení, kdy se bavili nejen posluchači, ale i samotní muzikanti, vám přinášíme fotoreport.

 • Metalisté The HU bodují šamanskými zpěvy

  Na konci minulého roku se v Asii vyklubala zajímavá kapela, která propojuje několik žánrů zároveň. Na tom by v dnešní době fúzí nebylo nic až tak zvláštního, kdyby se nejednalo o mongolskou kapelu, která do metalových a rockových postupů vkládá šamanské popěvky tamního folklóru. To je kapela The HU v kostce.

 • Soutěžte o 2x2 lístky na koncert Charlieho Winstona

  Mladý charismatický zpěvák, skladatel a producent v jedné osobě Charlie Winston zahraje již 11. února v pražském Lucerna Music Baru. Pojďte soutěžit o lístky na tento skvělý koncert s redakcí musicweb.cz!

Další podobné články