13.01.2013 7:00

Zelená pošta: Pro velký úspěch přidán další koncert

Marián Varga a Fedor Frešo Marián Varga a Fedor Frešo Foto : Eva Makovská, musicweb.cz

Pro velký úspěch v loňském roce se znovu uskuteční koncert pojmenovaný podle kultovního elpíčka Československého bigbítu - Zelená pošta. Všechny skladby z desky doplněné o další písničky ještě jednou přijedou společně exkluzivně zahrát mistři svých nástrojů.

Pod studiovou desku Zelená pošta se autorsky podepsali Mariám Varga s Pavolem Hammelem, produkce se ujal baskytarista Fedor Frešo a v roce 1972 vyšla v labelu Opus. Ke slovenským hudebníkům se tehdy přidal i Radim Hladík, ale zůstalo pouze u studiového zpracování. Až nyní, po mnoha letech, se hlavní protagonisté setkají na pódiu a z desky zahrají všech deset písní. Na celý koncert by to však bylo málo, a když už se sejdou, přidají některé skladby z dalších společných alb (Na II. programe sna, Labutie piesne a dalších).

 

 

Kde vznikl nápad dát všechny zúčastněné dohromady a oživit tuto legendární desku na koncertních pódiích, vysvětluje Marián Varga. Byla to vlastně šťastná shoda okolností: „Koncertný projekt Zelená pošta vznikol na priamy podnet môjho priateľa, violončelistu Jozefa Luptáka, ktorý je zároveň zakladateľom festivalu komornej hudby Konvergencie. V snahe zabezpečiť pre festival príťažlivý program, oslovil aj mňa s nápadom odpremiérovať konečne po štyridsiatich rokoch album Zelená pošta."

S nadcházejícími koncerty vzpomíná i na přípravu natáčení Zelené pošty: „V intenciách dvojalbumu Konvergencie, kde som si dal záležať na výrazovej pestrosti prejavu, som do štúdia pozval aj sláčikárov, dychárov a v sóle Smutnej rannej električky si zahral aj náš český kamarát Radim Hladík. Tento album som vždy formálne aj obsahovo považoval za kompaktný, uzavretý útvar. Mohol to byť materiál koncertne vhodný pre Collegium musicum. Zároveň však ide o piesne a keďže sme nemali v kapele speváka, nikdy sme ho naživo neodpremiérovali. To je dôvod, prečo sa teraz, po 40 rokoch opäť spolu stretávame. Nádej vkladám do rúk najkompentnejších - Collegium musicum, Pavol Hammel a naši hostia."

Marián Varga
Skladatel a hráč na klávesové nástroje, který měl zásadní vliv na formování populární hudby na Slovensku. V sedmdesátých letech vedl Collegium Musicum, kde se soustředili vynikající muzikanti tehdejšího Československa. Varga je všeobecně považován za jednoho z nejvýraznějších rockových klávesistů s nezaměnitelným stylem hry. Na začátku sedmdesátých let byl údajně prohlášen za jednoho z nejlepších hráčů na Hammondovy varhany v Evropě

Pavol Hammel
Narodil se do muzikantské rodiny a geny má jistě v krvi. V roce 1963 založil bigbítovou skupinu Prúdy, kde spolupracoval i s Mariánem Vargou, což samo o sobě bylo zárukou kvality. A pokud k dobré hudbě dosadíte kvalitní texty z per Kamila Peteraje a Janka Lehotského, úspěch je zaručen. V sedmdesátých letech jsme se pak dočkali pěti alb, která vzešla právě z této spolupráce.

Fedor Frešo
Další dítko muzikantských rodičů, z kterého vyrostl rockový a jazzový hudebník, baskytarista a zpěvák. Hrál hned v několika významných slovenských kapelách - Soulmen (s Dežou Ursinim), Prúdy, Collegium Musicum, Fermata, T+R Band (s Peterem Lipou).

Marián Varga, Pavol Hammel a Radim Hladík v doprovodu kapely Collegium Musicum s Fedorem Frešem opět oživí album Zelená pošta. Nezapomenutelné skladby se rozezní pražským Divadlem Archa 13. března od 19 hodin.Vstupenky zakoupíte v běžných předprodejních sítích.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.

Používáme cookies

Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom od vás měli zpětnou vazbu.