CD: Marimba Mama otevírá dveře do smyslné Afriky. Pohlédněte za obzor

Jste unaveni neustále se opakujícími frázemi anglicky zpívaných písní? Nenacházíte potenciál v mainstreamových hudebních vodách? Pak sáhněte po albu Horizons kapely Marimba Mama, jejíž skladby vdechnou skomírajícímu rádiovému posluchači do těla nový život.

Album Horizons Album Horizons Zdroj: přebal CD

Afrika v mnohých evokuje kýčovitý obraz zapadajícího slunce a žirafy, která se krmí listy stromu. Marimba Mama Afriku svými melodiemi k životu sice probouzí, ale zapomeňte na veškerou kýčovitost. Dokonalé rytmy a pro Evropany nevšední zvuk alba Horizons naprosto ovládnou tepot snad každého srdce.

Nekonečný obzor se před posluchačem otevře okamžitě s první skladbou Zendekaiwa. Poměrně nenápadný začátek po několika taktech unese smrtelníkovu duši na míle daleko. Tato tradiční píseň ze Zimbabwe v sobě ukrývá energii, která letí jako dobře mířená střela a zasáhne to pravé místo.

Bezbřehý temperament a živelná melodie neumírají ani ve druhé skladbě. Ancestor Song je zajímavá zpěvem, na který je kladen o něco větší důraz než v písni první. Anjani Mahabir a Tereza Kerle zde nechávají vyniknout své příjemné barvy hlasu a ukazují, že jejich vokály jsou pro africké rytmy jako stvořené. Tempo zpomaluje v následující Joy & Freedom, v níž je poprvé slyšet angličtina.

 

 

Hudba kapely Marimba Mama je nevšední především díky zvuku. Ten se totiž opírá o netradiční nástroje, jejichž rytmus rozdmýchávají tři marimby, tradiční africké dřevěné xylofony. Přidá se djembe (buben ze západní Afriky), shekere, latinsko-americký perkusivní nástroj guiro, bonga a mnohé další a vše se zahalí do průzračného hávu dechových nástrojů. Precizní zvuk tak kromě exotických instrumentů vytvářejí i saxofon a trombon.

Mali se posluchačům představuje v počinu s názvem Koreduga. Zde se ke slovu dostávají bicí a perkusivní nástroje. Společně se vydávají na přehlídkové molo, aby ukázaly svou krásu a podmanivost, jejichž kouzlo podtrhuje saxofon a příjemné nevtíravé vokály. A Midnight Express a Dark Glasses v přehlídce sebevědomě pokračují.

Horizons je ohňostrojem originálních hudebních spojení

Až dokonalá rytmika a hudební postupy, jež v mainstreamové hudbě člověk hledá jen velmi těžko, překvapí a okamžitě nadchnou. Horizons osciluje mezi nejrůznějšími náladami a ukazuje barevnost rytmů nejen afrických, ale rovněž elektroniky, afrobeatu, latinsko-amerických rytmů, r’n‘b či vážné hudby.

Sametový zvuk violoncella skvěle odvádí svou práci v počinu Moonzone Ants. Bezprostředně se měnící rytmy a nálady dělají ze skladby něco zvláštního, co jen tak lehce neunikne pozornosti. Lehká saxofonová melodie jako by cupitala mezi kapkami všech ostatních nástrojů. Moonzine Ants jsou skvěle vyváženým kouskem s naprosto originálním souzvukem.

Album obsahuje také dva remixy, Dark Glasses (Liquid Remix) a Midnight Express (Global House Remix). V nich Marimba Mama kombinují africké rytmy s elektronikou. Skladby náhle dostávají pevnější beaty a jsou obohaceny o nové zvuky. Dokonalé spojení moderního soundu s africkou tradicí. 

Přehled

 • Interpret: Marimba Mama
 • Název: Horizons
 • Formát: CD
 • Skladby: Zendekaiwa, Ancestor Song, Joy & Freedom, Koreduga, Midnight Express, Dark Glasses, Moonzone Ants, Dark Glasses (Liquid Remix), Midnight Express (Global House Remix)
 • Čas: 48:09
 • Datum vydání: 22. říjen 2012
 • Vydavatel: Indies MG
 • Hodnocení: 100 %
Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • The Original Gypsies znovu roztančí Forum Karlín

  Hudební legendy z Francie se po vyprodaném koncertě před dvěma lety znovu vrací do Prahy potěšit své fanoušky. Zakládající členové světoznámých Gipsy Kings dokazují po celém světě, že jsou i nadále králové romské hudby. Na dvouhodinové show plné energie zazní megahity jako Bamboleo, Volare či Baila Me, které rozhodně nenechají nikoho v klidu.

 • Soutěžte o 2x1 lístek na koncert Selmy Uamusse

  Mozambik patří, podobně jako Kapverdy či Brazílie, mezi kulturně navzájem spřízněné země portugalské sféry. Po hudební stránce je to ovšem zatím nezmapovaný region. O to větším překvapením je zpěvačka Selma Uamusse, která organicky spojuje dva dosud oddělené světy - živelné rytmy mosambického venkova, i funk a zvukovou psychedelii evropských klubů. Přijďte do Paláce Akropolis 29. listopadu!

 • Soutěžte o 2x1 lístek na koncert Lakha Khana

  Virtuózní houslista Yehudi Menuhin kdysi prohlásil, že temný a hypnotický tón nástroje sarangi je tím nejpřesnějším obrazem indické duše. Jedná se o paralelu evropských houslí, která je ovšem podobně jako sitar opatřena sadou rezonančních strun a užívá se jak v klasické, tak i lidové hudbě. Pojďte soutěžit s redakcí musicweb.cz o lístky na 18. listopadu do Paláce Akropolis.

 • Soutěžte o 2x1 lístek na koncert Alash

  Ti, kdo znají Huun-Huur-Tu, Ayarkhaan nebo Yat- Kha, vědí, že sibiřská hudba má neuvěřitelné kouzlo. A občas do ní proniknou i současné vlivy. Pojďte soutěžit a vyrazte na koncert do Paláce Akropolis 28. listopadu! 

Další podobné články