29.08.2022 14:39

Skupina Vltava vydá na podzim nové album a přichází se singlem Doporučeno

Kapela Vltava v čele se zpěvákem, kytaristou a hercem Robertem Nebřenským vydá 21. září nové album Spass muss immer sein. Sedmý studiový počin skupiny uvádí aktuální singl V lese se svítí doprovázený videoklipem.

„První slova textu vznikla už na začátku devadesátých let, kdy jsem byl účastníkem bujarého divadelního výjezdu Pražské 5 do Dánska. Kdesi v Německu jsem z okýnka autobusu v dálce zahlédl tajemné noční dění, což mě přimělo k sepsání této poznámky: V lese se svítí, hoří tam studánka, chvěje se stříbrné pití jak živá obálka. Z úryvku se stal hotový song až po více než třiceti letech, kdy se do něj dostaly další související útržky inspirované přírodou a zejména nové podzimní sloky, kterými píseň nyní začíná. Právě blížící se podzim pozval V lese se svítí do čela adeptů na aktuální klip. Skladba o pozdní radosti a hold velikosti umírajícící krásy,“ říká o singlu jeho autor a kapelník Vltavy Robert Nebřenský.

Přečtěte si také rozhovor s Robertem Nebřenským: Trpím, že nemohu mít všechny kytary na světě

Stálice české klubové a festivalové scény se na nahrávce představí v sestavě osvědčené už minulou deskou Čaroděj - zpěvák a kytarista Robert Nebřenský, František Svačina na klávesové nástroje, baskytarista Tomáš Uhlík, bubeník Ondřej Pomajsl a Ondřej Klímek na saxofony a flétnu.

 

 

Textařskou a aranžérskou nekonvenčnost tvorby kapely dokreslili tvůrci videoklipu Martin a Adéla Kaiserovi kombinací záběrů z podšumavských lesů a animovaných koláží. Spolupráce hudebníků a výtvarníka Martina Kaisera započala třicátým výročím skupiny, přes tvorbu grafického vizuálu předcházející řadovky či knihy textů Já čekám v Čechách. Kaiser je držitelem ocenění Českého lva za nejlepší filmový plakát k filmu …A bude hůř, tvořil pro další filmy (Hastrman, Nuda v Brně) a divadla (Divadlo Husa na provázku Brno a další).

Vltava v loňském roce oslavila třicet pět let od svého založení. Do širokého povědomí vešla díky poetickým textům plným obrazů hudebníka, herce a zpěváka Nebřenského. Skladba Marx, Engels, Beatles je nerozlučně spjata s filmem Pupendo režiséra Hřebejka. Tvorba Vltavy zazněla v dalším Hřebejkově snímku Nestyda. Album Marx, Engels, Beatles získalo nominaci na tehdejší hudební cenu Česká Grammy či se umístilo na druhém místě v anketě časopisu Rock&Pop kategorie Nejlepší deska desetiletí.

Spass muss immer sein vychází 21. září na online platformách, CD a vinylu. Křty chystané hudební novinky proběhnou na koncertech 25., 26. a 27. ledna nadcházejícího roku v prostorách pražského klubu Jazz Dock, příhodně situovaného na hladině řeky Vltavy.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.