24.08.2021 21:45

Pražský Výběr vystoupí v Ledárnách Braník

V rámci festivalu Lucerna Music Bar Open Air vystoupí skupina Pražský výběr již 26. srpna v Ledárnách Braník. 

Pražský výběr založil v roce 1976 klávesista a zpěvák Michael Kocáb. Zpočátku tvorbu orientoval na jazz rock, který byl v té době velmi populární. Když se v rockové muzice na Západě zvedla tzv. nová vlna, Kocáb se nechal inspirovat a pozměnil styl hudby.Přizval Michala Pavlíčka a spojením těchto dvou hlavních tvůrčích osobností vznikla zcela mimořádná kapela. A to nejen hudebně. Texty, vystupování, extravagantní kostýmy a doplňky dokreslovaly dravou, na svou dobu velmi odvážnou, muziku. Není divu, že se znelíbili tehdejšímu režimu.

V roce 1982 měli natočené album Straka v hrsti z písní, které posluchači znali už z koncertů. Deska však nevyšla (až o šest let později), ale fanoušci si ji načerno nahrávali, tehdy ještě na pásky, jeden od druhého. Ještě týž rok natočil Juraj Herz film Straka v hrsti, ten však putoval rovnou do trezoru. Michal Pavlíček k tomu dodává: "Po tomhle filmu si nás začali fízlové všímat naplno. V komparsu se objevili lidi, který podepsali Chartu 77 a StB začala ten film mapovat. Kdo se na něm podílel a o co tu vlastně jde." Důsledkem byl zákaz Pražského výběru a Jiří Hrubeš v roce 1985 emigroval.

Dohromady se pánové dali až po třech letech s novým názvem Výběr, za bicí usedl Klaudius Kryšpín. Vznikly nové úspěšné desky, odehrála se spousta vyprodaných koncertů. Neshody mezi hlavními protagonisty Michaelem Kocábem a Michalem Pavlíčkem však vyústily v rozpad kapely. Rok 2006 byl posledním, kdy jsme mohli Pražský výběr vidět pohromadě. V roce 2012 se skupina opět ale obnovila, neshody byly zažehnány. Fanouškům byla od té doby několikrát slíbena nová deska, na tu však zatím čekají neúspěšně již od roku 1998. Přesto kapela stále živí tuto naději svoji bohatou koncertní činností. 

Koncert v Ledárnách Braník začíná od osmi hodin večer, vstup do areálu je od 18 hodin. Cena za vstupenku se pohybuje od 590 do 650 Kč.

 

 

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.