Folkovou skupinu Värttinä založily v roce 1983 ve městě Rääkkyla dvě sestry – Sari a Mari Kaasinen. Proslavily se skladbami, které skládají v karelském jazyce, taktéž ugrofinském, kterým se hovoří oblasti Karélie (dnešní území Finska a Ruska). Zpěv vždy obstarávaly ženy v počtu tří či občas čtyř zpěvaček. Práce s hlasem je pro skupinu Värttinä velmi důležitá. Vzhledem k tomu, že ugrofinský jazyk má mnoho samohlásek, mohou tak ve svých textech variovat různé emoce a navazovat tak na starší tradici.
Změny obsazení v kapele se staly častým úkazem. Skupina také dříve pravidelně opouštěla rodnou zemi a koncertovala v nejrůznějších státech. Česká republika, kde má skupina také základnu příznivců, nebyla výjimkou. Nyní tvoří pěvecký základ původní zpěvačka Mari Kaasinen, dále pak Susan Aho a Karoliina Kantelinen. Akordeon a klávesy obstarává Matti Kallio.
Jak už bylo řečeno, hlas a testy jsou pro kapelu stěžejní, vytvářejí pomocí překrývání hlasových linek magicky působící party, které ještě umocňují několikerým opakováním. Do svého repertoáru, který už dneska zahrnuje mnoho studiových alb včetně Seleniko, Ilmatar, Iki či Miero, zařazují nejen přepracované tradicionály, ale také vlastní tvorbu. Velký úspěch skupina zaznamenala v roce 2000 právě s osmým studiovým albem Ilmatar, které vypráví příběh z národního finského eposu Kalevala.
V únoru 2012 se kapela po pětileté pauze přihlásila s novinkovou deskou nazvanou Utu. V loňském roce se pak přihlásila s deskou Viena, která navazuje na jejich předešlou tvorbu a díky níž se vydáme po stopách starých písní i tradičního zpěvu joik. Více se o ní dočtete zde.
Finské uskupení Värttinä se českému publiku znovu představí v rámci Mezinárodního víkendu žen pořádaného agenturou Livermusic ve čtvrtek 25. května od 20 hodin v pražském Lucerna Music Baru. O dva dny později, 27. května, od 17 hodin kapela vystoupí také u Křtin v Moravském krasu na festivalu v jeskyních Cave Beat.