Tisková konference, na které kapely Citron a Tublatanka zveřejnily detaily ke společnému turné, začala vzpomínáním, jak daleko vlastně sahá společná minulost obou těles. K prvnímu společnému vystoupení došlo před 35 lety v moskevských Lužnikách. Hudebníci ale spíše vzpomínali na hodně divoký let zpátky do Česka. Následně už Maťo Ďurinda z Tublatanky odpovídal na první dotaz, týkající se historicky prvního vystoupení Tublatanky 31. ledna 1983 v bratislavském PKO.
„Před koncertem jsme přemýšleli, co si máme vzít na sebe. Mně se předtím podařilo dostat do Londýna, dokázal jsem si na šestý pokus zařídit devizový příslib. Žádost jsem si podával od patnácti. Chtěl jsem se jít podívat na své oblíbené kapely do Mekky hudby, kterou je Londýn. Byl jsem tam na festivalu v Readingu na Monsters of Rock. A přivezl jsem si odtud krásnou koženou bundu a kalhoty. A taky pyramidky, které přišly v Československu do módy asi o osm let později," vzpomínal Ďurinda na to, jak měl koženou bundu a pyramidy připravené už v roce 1982 před prvním koncertem Tublatanky. Nakonec si ale ani jedno na pódium nevzal. „Náš textař Martin Sarvaš a bubeník Ďuro Černý mi to na zkoušce rozmluvili, že tudy cesta nevede. Všichni rockeři totiž tehdy měli kožené bundy s třásněmi, všichni Angličané a Američané měli pyramidky. Říkali mi, že bychom měli být originální a vzít si něco, co patří k nám. A byl to Martin Sarvaš, kdo navrhl, abychom si vzali slovenské kroje, protože potom si nás všichni zapamatují. A na těch slovech bylo trochu pravdy. Vystoupili jsme ve slovenských krojích a potom jsme v nich hráli deset let, až do rozpadu Československa," popisoval dále Ďurinda.
Vzpomínka Radima Pařízka na první vystoupení Citronu byla mnohem prozaičtější: „Můj první koncert byl poté, co jsem opustil armádní umělecký soubor, v létě roku 1978. Odehrál se ve Veselí na Moravě na letním parketu. Potom jsme se strašně opili, což asi není důležité, ale to byl můj první koncert s Citronem. Ale Citron už existoval od roku 1976 s Petrem Michalíkem a dalšími. Éra se Standou Hranickým začala až v roce 1981."
Poté již přišla řeč na novou píseň Silní a nezlomní. Kapely ji nejdříve novinářům pustily s tím, že se stále jedná o pracovní verzi, která se ještě bude zvukově dolaďovat. Maťo Ďurinda přidal informaci, že píseň bude mít ještě jinou verzi. „Píseň bude mít koncertní verzi, která bude delší. Při ní se všichni hudebníci jak z Citronu, tak z Tublatanky sejdou společně na pódiu. Připojí se i zpěvačka Tanja a všichni společně si píseň zazpíváme jako finále tohoto souboje rebelů."
Do debaty se zapojil také frontman kapely Citron Láďa Křížek, když vyjádřil přesvědčení, že Citron svým programem Souboj rebelů pomáhá vracet na pódia rockové umělce, kteří již v rádiích nejsou ke slyšení. Vzpomněl na Miloše Doda Doležala z kapely Vitacit nebo Aleše Brichtu a přirovnal to k návratu Metallicy na konci devadesátých let. Radim Pařízek v reakci na to ocenil, že se na pódium vrací kapely, které jsou celoživotně rebelské, protože rebelství k rocku neodmyslitelně patří. Zároveň vyjádřil naději v další pokračování celého konceptu souboje rebelů.
Samotný vznik skladby popsal Maťo Ďurinda takto: „Když nás Radim poprvé oslovil, že bychom spolu mohli udělat turné Souboj rebelů, tak nás napadlo, že bychom mohli vytvořit takový společný průnik, společný duet. Začal jsem pracovat na písničce, která měla být kontrastní, jiná. Dokonce s klavírem. Potom by ta píseň teprve gradovala. Celkem jsme si přichystali dvě písničky. Nakonec jsem dali přednost té z dílny Ďura Topora. Velmi se mi líbila a myslím, že byla vhodnější. Ta píseň přesně pocitově i duší melodie vystihuje pocity, které jsou v textu a které jsou svým způsobem průnikem mezi Čechy a Slováky. Je o dvou národech, které jsou odedávna přáteli, vytvořily společný stát. Dnes jsou rozdělené, ale ta síla přátelství zůstává. Text napsal Martin Sarvaš, náš dvorní textař."
Ďuro Topor ocenil Ďurindovu velkorysost, že netrval na použití vlastní skladby. „Je mi ctí, že dva zpěváci, které řadím k evropské špičce, budou zpívat moji skladbu. Některé motivy jsou už starší. Oprášil jsem je ze šuplíku. Poprosil jsem o spolupráci kamaráda z kapely jménem Brunno Oravec. Jedná se o skvělého muzikanta, a hlavně zvukového režiséra. On tu skladbu zaranžoval, nakopnul ji. Přidal tam i takový předrefrén, čímž ji trošku oživil, a hlavně ji nazpíval. Takže jemu patří velký dík. Snažili jsme se to poskládat z těch nejlepších motivů. Některé kapely nevěnují tolik péče celé desce, kolik jsme my věnovali této skladbě. A když to potom Maťo a Láďa nazpívali, přidali tomu další rozměr. Takže teď uvidíme, jak se k tomu postaví média," řekl Topor. K písni se chystá i videoklip.
Radim Pařízek prozradil i bližší detaily k dramaturgii vystoupení Citronu. V první části kapela přehraje legendární desku Radegast, zatímco v druhé zazní aktuální album Rebelie rebelů, které Radim považuje za stylového následovníka Radegasta. „Máme v plánu také přibrat violoncellové kvarteto. Loni jsem s nimi začal spolupracovat na projektu Bohemian Metal Rhapsody. A když jsme ty kytary s těmi violoncelly slyšeli dohromady, tak nás to všechny uchvátilo. Tak jsme se rozhodli, že na nějakou část, hlavně k Radegastu, si je přibereme, protože ten zvuk je strašně fajn," popisoval Pařízek.
Radima Pařízka z Citron jsme si nakonec pozvali ke krátkému rozhovoru, při němž se rozhovořil nejenom o nadcházejícím turné, ale i o svých dalších aktivitách.
Nedávno jste po letech vydali vaše první album Obratník Raka, které oficiálně nikdy nevyšlo. Zazní něco z něj na koncertech?
Na tomto turné ne, ale plánujeme, že na letních festivalech z něj zahrajeme jednu nebo dvě písničky. Ta deska si to zaslouží.
Jak se vlastně deska prodává?
Dobře. Spousta lidí na ni čekala, protože jim chyběla ve sbírce. Chtějí mít celou diskografii Citronu. Dokonce jsme jich udělali méně, než se nakonec prodalo, takže budeme muset nějaká ještě dolisovat.
Bylo třeba dělat nějaký remastering?
Ano, ten děláme vždy. Přeci jen, v osmdesátých letech byly jiné zvukové standardy. Takže remastering děláme u všech reedic.
Už zazněla informace, že Citron při těchto koncertech přehraje celé album Radegast a v druhé půli koncertu se bude věnovat poslednímu albu Rebelie rebelů. Dojde i na písničky z jinýc alb?
Ty dva bloky Radegast a Rebelie Rebelů budou rozděleny vystoupením Tanji.
Jedete už třetí část turné Souboj rebelů. Budete nějak měnit scénu?
Pódium trochu pozměníme. Stále budeme používat LED projekce, ale zároveň to chceme posunout trochu dál. Takže LED projekce zůstanou, chystáme různé efekty, pyrotechniku, spoustu věcí. LED stěny ale budou trochu jiné. Už to nebude ve tvaru trojuhelníků, chceme to pojmout trochu jinak.
Další moje otázka míří na projekt Bohemian Metal Rhapsody. Chystá se nějaké pokračování?
Určitě. Původní verze bohužel na festivalu Masters of Rock technicky zkolabovala. Spolupracovat s Luckou Bílou je strašně fajn, mám ji rád a je to moje celoživotní kamarádka, ale její účast je z logistického hlediska strašný problém. Já jsem většinu času řešil logistiku a ne muziku, takže jsme se nakonec domluvili, že budeme pokračovat jinak. Letos už bude oficiální premiéra i s novými písničkami. Kromě Tanji máme dvě nové zpěvačky, Sabinu Křovákovou, vítězku Superstar a Elišku Handlovou, objev z jihu Moravy. Máme i další dva zpěváky plus Izzyho, který zůstává. Také Kamil Střihavka asi zůstane. Nebudeme využívat tolik známých zpěváků, aby bylo jednodušší sladit závazky a mohli jsme udělat celou autorskou desku. Na té již pracujeme, máme asi deset písniček, připravujeme se pilně. Premiéra bude 4. srpna na festivalu Ostrava v plamenech.
Turné Souboj rebelů 2018 očekávejte v těchto městech:
6.4. OSTRAVA, hala Tatran
7.4. PROSTĚJOV, Společenský dům
12.4. ZNOJMO, Sál Dukla
13.4. VELKÉ MEZIŘÍČÍ, Jupiter Club
14.4. BRNO, Sonocentrum
19.4. ČESKÉ BUDĚJOVICE, KD Vltava
20.4. PLZEŇ, hala Lokomotiva
21.4. ZLÍN, hala Euronics
27.4. PRAHA, Malá Sportovní hala
28.4. LIBEREC, Kulturní Dům
2.6. ÚSTÍ NAD LABEM, Letní kino