18.03.2024 20:19

Do Blues Aperitivu se přihlásilo třicet kapel z pěti zemí Doporučeno

Blues Aperitiv 2024 Blues Aperitiv 2024 Zdroj: bluesalive.cz

Finále soutěžní postupové přehlídky Blues Aperitiv se letos uskuteční v sobotu 13. dubna od 19 hodin ve velkém sále Domu kultury.  Pořadatelé garantují třem kapelám, které vybere mezinárodní porota nebo diváci ze sedmi finalistů postup na letošní, už dvacátý osmý, ročník festivalu Blues Alive. Ten se uskuteční od 14. do 16. listopadu.

„V celkovém pohledu na bezmála třicet kapel, které se letos přihlásily do základního kola Blues Aperitivu, vlastně není žádná zásadní odlišnost oproti minulým ročníkům: je zde zhruba stejné procento pozoruhodných kapel, jdoucích vlastní cestou, stejně jako kapel spíše průměrných, jež sázejí na snahu co nejvíc se přiblížit svým vzorům, i zhruba stejné, naštěstí přece jen nepodstatné, procento přihlášených, kteří si takříkajíc „spletli soutěž“, protože ani při hodně otevřených mantinelech, které ve výkladu žánru „blues“ máme, na jejich hudbě neshledáváme žádný důvod, proč by měly právě na tomto festivalu vystoupit.“ Říká předseda mezinárodní poroty a dramaturg festivalu Blues Alive Ondřej Bezr a dodává:

„Jestliže letos něco překvapilo, a to mile, byly to dvě vzájemně související věci. Totiž vysoký podíl souborů, které hrají buď výhradně na akustické nástroje, nebo mají v jejich hudbě značný zvukotvorný podíl. A za druhé volnější, ale o to sympatičtější a originálnější přístup k bluesové hudbě, která je v jejich pojetí spíš jedním z kořenů, společně například s folkem, country nebo bluegrassem, a celkový rukopis té které kapely se blíží spíš poněkud obecnějšímu zastřešujícímu pojmu americana. Týká se to jak dvou zahraničních postupujících kapel, srbských The Bad Week i polských Robert Kordylewski Trio, tak, k velkému potěšení poroty, také hned tří domácích finalistů, Noises From The Swamp, Reverend Killjoy a Navratil Brothers. Potěšitelné je ale i to, že kromě jasné převahy nových tváří mezi přihlášenými zaznamenáváme i soubory, které už soutěžily v Blues Aperitivu v minulých ročnících, nevzdaly to, pracovaly na sobě a letos se opět přihlásily. K takovým souborům, jež lze považovat bezmála za „inventář“ finále Blues Aperitivu, jsou domácí Back to Roots a slovenští Kiero Grande.“

Záznam z loňského ročníku festivalu Blues Alive zařadila Česká televize na program ČT Art 26. dubna od 12:45 hodin.

Text: Ondřej Bezr

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.