Ondřej Soldán vyráží na turné. S Hejskem obrazí 14 českých měst

Často píšeme o velkých skupinách a zvučných jménech, ale zapomínáme na talentované hudebníky současné generace, kteří si teprve razí cestu na největší pódia a stage. K takovým bezpochyby patří i Ondra Soldán, básník, muzikant, kytarová střela a jazyková eskamotér. Právě ten se svým hudebním doprovodem vyráží na turné nazvané Hejsek tour, v rámci něhož navštíví celou řadu českých měst včetně tří největších. 

Ondřej Soldán vyráží na turné s debutovým albem Hejsek Ondřej Soldán vyráží na turné s debutovým albem Hejsek Zdroj: Archiv Ondřeje Soldána

Debutové album Hejsek vyšlo v minulém roce a od té doby má za sebou již několik zastávek v moravských městech. Po úspěchu, který jarní část tour přinesla, Soldán nezahálel a naplánoval rovněž šňůru podzimních koncertů napříč Českou republikou. V rámci této části tak navštíví Prahu, domácí Brno, Ostravu, Znojmo, Opavu nebo třeba Olomouc.

Na rozdíl od jarní části, kdy společně s jinými hudebníky vystupoval jen občas, Soldána na podzim doprovodí baskytarista Martina Pečara a bubeník Ondřeje Bubeník. Těšit se prý můžeme na kousky z nového alba i na nahrávky, které muzikant plánuje vydat na následující placce. 

Před odjezdem na turné jsme Ondrovi položili několik otázek: 

Jak ses dostal k hudbě?

Krátkou nebo dlouhou verzi? Krátká je, že jsem si v patnácti utrhl kus kyčle. Během dvou měsíců, co jsem doma ležel, jsem si koupil elektrickou kytaru. Dlouhá je, že jsem na něco hrál odjaktěživa. Prvně ve školce zobcovka, pak x let na klarinet. Elektrická kytara byla taková revolta vůči těmto ZUŠkařským létům plným etud, rozkladů a stupnic.

Byla cesta na pódia trnitá anebo to šlo všechno jako po másle?

Ondřej Soldán není můj první hudební projekt. Když jsem s ním začal, měl jsem za sebou pár desítek koncertů. Z tohohle pohledu to šlo docela jako po másle. Navíc pro dost lidí bylo příjemné, že jsem se zase vrátil zpět k češtině. Nerad bych to zakřikl, ale je to celkem dobré.

Kdybys mohl někomu poděkovat, komu by to bylo?

Asi největší poděkování si zaslouží lidi, kteří se mnou hrají nebo hráli. Od začátku se mě drží basák Martin Pečar a ještě donedávna se mnou hrával i bubeník Pavel Dolníček. To jsou spielmacheři, kteří toho o mně ví možná víc, než já sám. Pak mám hrozně rád některé produkční a dramaturgy, ale těm to většinou říkám po pár pivech na baru, takže to snad ví.

Na co se můžeme v rámci tour těšit?

Na tour představíme aktuální CD Hejsek a k němu přihodíme nějaké jazz punkové novinky, což nás teď hodně baví. Tour bude mít dva rozměry. Jeden je klubový (kytara – basa - bicí) a druhý je kavárenský (kytara – basa – cajon). Oboje bude super, protože máme nového bubeníka Ondřeje Bubeníka a je to ten správný týpek pro naši věc. Navíc máme parádní předkapely. První týden s sebou vezeme našeho kamaráda Martina Bindera a pak se s námi představí třeba pražské předkapely Paralelní Zapojení, Las Chubas, znojemští  Žába a Had či olomoucká partička postavená okolo Šráji.

 

Zanechat komentář