Co se děje s Citronem?

Koncem prázdnin celou českou rockovou veřejnost překvapil nečekaný vývoj událostí v jedné z nejvýznamnějších metalových kapel české hudební historie. Přinášíme vám stručný přehled poněkud hektických událostí. 
Jaroslav Bartoň a Jura Šperl v listopadu 2014 Jaroslav Bartoň a Jura Šperl v listopadu 2014 Zdroj: Zdeněk Hejduk
10. července vychází v reedici album Vypusťte Psy z roku 1990. Kapela dle vlastních tvrzení pracuje na novém albu Rebelie Rebelů a na příští rok chystá oslavy 40. výročí vzniku, v jejichž rámci má vyjít také nikdy oficiálně nevydaná česká verze debutového alba Obratník Raka z roku 1981.
 
V srpnu už ale bubeník a poslední zbývající člen Citronu Radim Pařízek v rozhovoru ohlašuje návrat zpěváka Ládi Křížka za mikrofon. Křížek už v sestavě této legendy působil dvakrát. Koncem osmdesátých let nahradil zraněného Standu Hranického a výsledkem bylo kultovní album Radegast. Po revoluci ale odešel, aby založil Kreyson. V roce 2001 se vrátil pro potřeby nahrávání alba a následného turné Síla Návratů. Spolupráce měla jepičí život a těžko by si někdo vsadil, že Křížka ještě někdy s touhle kapelou uvidíme.
 
28. srpna vydali zbývající členové toto prohlášení: "Dnes nás naši fanoušci upozornili na článek v aktuálním čísle časopisu Spark s názvem Citron - Křížek je zpět. Šokovalo nás, že zpěvákem naší kapely má být Ladislav Křížek. Stejně tak nás šokovalo, že jsme všichni, včetně zpěváka Fanyho Michalíka měli podat demisi. Není tomu tak! Naopak jsme stále součástí Citronu, který dva z nás před třiceti lety spoluzaložili a dali mu jeho zvuk a rukopis. Informace je pro nás zcela čerstvá a zjišťujeme její pozadí. Vývoj situace budeme přinášet na facebookové stránce Citron Live."
 
31. srpna uveřejnil Radim Pařízek na oficiálních stránkách následující prohlášení. Vyplývá z něho, že Citron se rozpadá po vzájemné domluvě. 
 
2. září následuje reakce druhého tábora: "Vzhledem k zablokování přístupu na naše vlastní webové stránky a na náš oficiální fb profil nemáme jinou možnost, než touto formou sdělit fanouškům a hudební veřejnosti náš pohled na nejasnou aktuální situaci a především skutečnosti, které ji předcházely. Netajíme se tím, že jsme měli v Citronu hudební neshody s Radimem. Týkalo se to neochoty Radima účastnit se zkoušek, hrát novější písničky z poslední desky nebo častěji koncertovat. Kapela byla tak častokrát nucena rušit termíny nebo v lepším případě alternovat na jeho bubenickém postu, pořadatelé by jistě potvrdili rovněž Radimovu snahu o co nejkratší playlisty. Rozčarovaní jsme byli i z práce na nové desce, na kterou jsme se těšili. Ovšem materiál se ukázal hudebně nevyrovnaný a postup práce (výběr písní a producenta, nahrávání demosnímků, kolísající kvalita Radimova hudebního výkonu...) neodpovídal našim představám. Situace došla tak daleko, že Vašek s Frantou po jednom z koncertů řekli nahlas, že uvažují kvůli vyjmenovaným neshodám o odchodu,který pak nakonec opravdu oznámili. Po zralé úvaze pak stáhli svá prohlášení zpět, v přesvědčení, že tak dokáží ochránit dobré jméno kapely. Radim si mezitím za našimi zády udělal svůj projekt s Láďou Křížkem, na čemž by nebylo nic neobvyklého, pokud by ovšem nepoužil jméno Citron. Od té doby s námi navíc komunikuje pouze přes právníky a podniká kroky, abychom nemohli používat kapelové jméno Citron nebo dokonce hrát písničky, které jsme společně vytvořili. Není účelem tohoto prohlášení pouze hledat vinu na druhé straně, ostatně nikdo není bez chyb. Nechceme fanoušky rozdělovat na dva tábory. Pro nás, a myslíme si, že i pro vás, není Citron pouze Radim, ale Citron jsou Jarda, Vašek, Fany, Jirka a Radim. Je k zamyšlení, že čtyři z pěti zůstávají pospolu věrni Citronu a chtějí hrát a nahrávat další desky."
 
4. září odehrají Citron koncert v Havířově. Jedná se nejspíše o poslední vystoupení ve staré sestavě.
 
5. září ohlašuje Pragokoncert turné k EP Rebelie Rebelů, které však čítá pouze tři písně. Ke Křížkovi se na pódiu přidá také zpěvačka Tanja.
 
9. září původní sestava hlásí nahrávání nových písní ve spolupráci s bubeníkem Lukášem Pavlíkem
 
Takové je tedy shrnutí vývoje událostí. Zatímco Radim Pařízek využívá oficiální stránky http://www.citron-group.cz nebo oficiální facebookový profil kapely, zbytek sestavy si vytvořil profil Citron Live. Pokud tedy chcete vědět jak se bude situace vyvíjet, doporučuji sledovat tyto zdroje.
Napsal(a):

Zanechat komentář