Kapela Sabaton, hvězda evropského power metalu, dnes již proslavená po celém světě, vydala klip ke hře Kingdom Come: Deliverance. Hudební složku v něm tvoří píseň Kingdom Come od amerických Manowar. To, že se kapela zabývající se tématy historie a válek rozhodla podpořit hru, která podobná témata obsahuje, není příliš překvapivé. Celý strhující příběh počítačové hry je navíc situovaný do českého prostředí – a na to Sabaton slyší dvojnásob. Zpěvák Joakim Brodén je totiž napůl Čech.
Sabaton se totiž v Česku těší výjimečné oblibě. Když se najednou na trhu objeví nová hra, která se odehrává v českých zemích zmítaných válkou, je to kombinace pro Sabaton přímo dokonalá. Hru Kingdom Come: Deliverance vytvořilo studio Warhorse, jehož tahounem je otec tuzemského herního průmyslu – Daniel Vávra. Produkt tohoto vývojáře vyšel letos v únoru a prakticky ihned po vydání zahýbal herním trhem. Jakožto dlouho a netrpělivě očekávaná novinka se okamžitě vyšvihl na špičku prodejnosti platformy Steam a sklidil kladné recenze hráčů i kritiků. Výpravná hra situovaná do patnáctého století tak ve chvilce hravě překonala obrat tuzemského hudebního průmyslu za rok. Přestože se hra stala natolik známou a o reklamu se tudíž postarali především hráči navzájem, marketéry napadlo, že by trocha propagace ze strany kapely jistě nebyla od věci. Tak Sabaton vzkřísili svůj cover na píseň Kingdom Come od Manowar, nahraný nezávisle na hře už rok zpátky. Zasadili jej do klipu složeného z herních záběrů. Nutno říci, že atmosféru rozhodně nepostrádá a jistě uhrane nejednoho fanouška.
Je zajímavé, že Sabaton, ač se o kontroverzní kapelu rozhodně nejedná, se tentokrát dali nepřímo dohromady s osobou, která vyvolává poměrně dost smíšených pocitů. Tou osobou je právě vývojář Daniel Vávra. Kromě nesporné lásce k hrám tíhne také ke střelným zbraním a mimo jiné na názorové ose inklinuje k některým konzervativním myšlenkám. Ani jednu z výše uvedených věcí se nebojí na svém blogu peprně popisovat. Proto se Vávru i jeho hru rozhodl napadnou vlivný německý bloger Jan Heinemman. Ten totiž obvinil Vávru z rasismu a sexismu. Vyzval k bojkotu celé hry, protože zde hráč nemůže hrát za ženskou postavu (postava je však předem určená, hráč si ji nemůže vybrat ani upravit, pozn. red.), což je prý sexistické. Rovněž si, poněkud úsměvně, stěžuje na absenci lidí s jinou barvou pleti než bílou. Kauzu komentovala nejrůznější média a zaujala také tisíce lidí na Twitteru. Sám vývojář samozřejmě oponoval historickým hlediskem věci, čímž se rozběhla vášnivá diskuze. K vážnějším obviněním zatím nedošlo, pokud však chcete vědět více, zavítejte na twitterový účet DanielVavra. Kapela Sabaton v celé kauze naštěstí nijak nefiguruje, klip byl totiž vydán až později.