„Vybraní, a je jich celá řada, už peníze dostali. Jen nezávislá kultura stále bojuje o přežití, ale konečně začínáme cítit, že se s námi někdo seriózně baví. Na MPO vzniká dotační program na podporu kreativně kulturního průmyslu, v jehož rámci by se mohlo jednat až o miliardu korun. Bylo nám přislíbeno, že by měl v nejbližších dnech tento program odejít na vládu. Ještě se k tomu musí vyjádřit Ministerstvo kultury, ale i tam je po jednáních přislíbena podpora. Věříme, že kritéria pro rozdělování budou respektovat naše připomínky, protože tento program by měl pomoci plošně celé skupině zasažených - od velkých festivalů po posledního bedňáka,” říká mluvčí České obce hudební, která iniciuje projekt #zazivouhudbu, Alexandr Smutný.
Intenzivní jednání týkající se rozvolňování a podmínek pro konání kulturních akcí probíhají rovněž s Ministerstvem zdravotnictví. „Na pracovní skupině Karanténa, kterou vede epidemiolog Rastislav Maďar, jsme slyšeli přísliby, ale potřebujeme, aby tyto plány byly nahlas řečeny na veřejnost. Přes léto už si dovedeme představit akce až pro 3000 – 5000 lidí, a od září úplné uvolnění, vždy s dovětkem příznivé situace. Potřebujeme jasná pravidla trhu. Chceme dělat akce bezpečně a dle jasných pravidel. Případně můžeme začít dělat demonstrace,“ podotýká Jana Heřmánková, která za Českou obec hudební vede jednání o podmínkách, které bude nutné z hlediska bezpečnosti dodržet.
#zazivouhudbu iniciuje Česká obec hudební
Volné sdružení prosazující zájmy 130 000 lidí z oblasti populární i klasické hudby, s nimi spjatých služeb a zahrnujících: umělce, autory, dramaturgy, promotéry, festivaly, kluby, hudební publicisty a odborné technické profese. Ty všechny zasáhla krize spojená s pandemií COVID-19 a jsou nuceni čelit existenčním problémům.
Cílem #zazivouhudbu je odvrátit zhroucení české hudební scény a pomoci lidem, kteří se ze dne na den ocitli bez práce. Česká obec hudební byla svolána proexportní kanceláří SoundCzech, ta spadá pod Institut umění – Divadelní ústav. Iniciativy se účastní.