Jak šel čas, zjistil, že gramofony již nejsou tím pravým nástrojem. Paul van Dyk cítil, že během svých živých vystoupení potřebuje interaktivněji zasahovat do skladeb, obohacovat je o „živé nástroje“ a posunout tak své sety do úplně jiných a jedinečných rozměrů. V roce 2001 dokonce daroval svoje domácí gramofony do dražby, jejíž výtěžek mířil na pomoc obětem záplav v Německu.
Čtěte také: Paul van Dyk zveřejnil trailer k Evolution
Tím začala jeho cesta k digitálním technologiím. Paul van Dyk každoročně obměňuje a doplňuje svůj audio setup, takže během každého turné můžete kolem něj vidět jiné hardwarové skvosty. Základními prvky jeho výbavy jsou však již po několik let: mixážní pult z dílny Allen&Heath a dvojice 17“ Macbooků Pro. Ty doplňují klávesy M-Audio Axiom Pro 25, midikontrolér Akai, mix Vestax a samozřejmě také profesionální externí zvuková karta. Celou tuto špičkovou hardwarovou skvadru si Paul van Dyk vozí vlastní a potřebuje na ni mít vyhrazený prostor o rozměrech 2x1 m.
Pokud jste někdy viděli Paula hrát zblízka naživo – zřejmě prostřednictvím YouTube – tak určitě dobře víte, že všechna tato zařízení během svého koncertu naplno využívá! Hraje si s předem připravenými smyčkami, předvádí živé remixy svých legendárních skladeb a s radostí si před vyprodaným stadionem střihne sólo na klaviaturu. Proto jsou jeho sety tak neopakovatelné a plné energie – spojuje prvky studiové práce s živým DJingem a za pomoci nejmodernějších technologií předvádí originální show, kterou zdárně doplňuje neméně promakaný vizuální doprovod.