09.02.2022 21:54

Americký kytarista Pat Metheny představí novou krev Doporučeno

Pat Metheny Pat Metheny Zdroj: pořadatel koncertu

Legendární americký kytarista Pat Metheny vystoupí 29. dubna v pražském Foru Karlín s projektem Side-Eye, ve kterém dává příležitost mladším hudebníkům. Nijak přitom netají, že energie nastupujících jazzových hvězd inspiruje k brilantním výkonům i jeho samotného. Vstupenky na sezení jsou již v prodeji v síti Ticketmaster. Koncert pořádá P&J Music.

 

Methenyho pohnutky k založení proměnlivého tria Side-Eye, se kterým se kytarista v dubnu vrátí i do Prahy, jsou skutečně sympatické. „Chtěl jsem vytvořit platformu pro rotující obsazení hudebníků z mladších generací, kteří mě zaujali. Sám jsem se v době svých začátků v Kansas City rozvíjel díky starším muzikantům, kteří mě najímali. Díky jejich zkušenostem a požadavkům, které na mě kladla jejich hudba,“ objasnil sedmašedesátiletý Maestro.

Vytříbený vkus držitele dvacítky cen Grammy a jednoho z nejvlivnějších žijících jazzových kytaristů jsou přitom zárukou, že vybraní mladí spoluhráči patří ke špičkám svého oboru. „Na Jamese Franciese mě upozornil kamarád Eric Harland. Souhlasil jsem, že si zkusím dát s Jamesem session na zkoušku a přemýšlel jsem, kterého z basáků pozvat. Eric mě ovšem upozornil, že s Jamesem žádného potřebovat nebudu,“ vypráví Metheny o setkání s klávesistou.

 

 

James Francies (*1995, Houston, Texas) je skutečně mistrem jak techniky klavírní, tak varhanní, kdy bezchybně ovládá basové rejstříky nástroje. V rodném městě absolvoval prestižní High School For The Performing And Visual Arts, za dalším vzděláním a zkušenostmi se vypravil do New Yorku. V hlavním městě jazzu se brzy prosadil jako člen kapely Jeffa „Taina“ Wattse či spoluprací s Chrisem Potterem, se kterým natočil desky Circuits (2017) a Sunrise Reprise (2020). Potter ostatně hostuje i na Franciesově kapelnickém debutu Flight (2018), vydaném na prestižním labelu Blue Note. V roce 2021 si Francies připsal na konto druhou profilovou desku Purest Form. Vedle zkušeností jazzových má za sebou také hraní s R&B divou Lauryn Hill.

Methenyho spolupráci s Franciesem již stihlo zachytit loňské vydařené koncertní album Side-Eye NYC (V1.IV), na kterém ještě bubnoval Marcus Gilmore. Věrný svému záměru mladé spoluhráče střídat ovšem kytarista přiveze do Prahy jinou velkou bubenickou naději.

Joe Dyson (*1990, New Orleans, Louisiana) začal hrát na bicí nástroje už v dětství při bohoslužbách v kostele. Formální hudební vzdělání absolvoval na New Orleans Center For Creative Arts, poté získal prezidentské stipendium na Berklee College Of Music. Především však jako sideman koncertoval na pěti kontinentech a prokázal svůj um na třicítce alb. Účinkoval i na deskách takových hvězd jako Dr. Lonnie Smith, Nicolas Payton nebo Christian Scott a Tunde Adjuah.

Od koncertu svěžího a stále oživovaného tria lze očekávat nezaměnitelný sound a ověřené kvality Pata Methenyho a zároveň jiskřičky nových inspirací. Právem se můžeme těšit na mimořádný zážitek.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.