01.02.2020 22:05

Arakain zahájí jarní tour Jekyll & Hyde v Kolíně

Arakain již víc než pětatřicet let patří k české metalové špičce a ani v nové dekádě neplánuje zpomalit. V květnu vydali album nesoucí pořadové číslo 19 a název Jekyll & Hyde. Je jasné, že na jeho podporu přijde i turné.

Prvním koncertem této šňůry bylo vystoupení v Karlových Varech 25. ledna, ovšem následně si kapela vybírá přestávku. Ta bude trvat až do 6. března, kdy Arakaini zahrají v Kolíně, což je štace, kterou na svých cestách vynechají málokdy. Následně budou téměř dva měsíce křižovat celou republiku.

Začátky pestré historie kapely Arakain najdeme v dobách hluboké normalizace roku 1982. Tehdy se okolo zpěváka Aleše Brichty a kytaristy Jiřího Urbana začala tvořit sestava jedné z největších legend české metalové scény. Jelikož měli nezanedbatelnou dávku talentu i pracovitosti a jakákoliv tvrdá muzika byla v těchto časech těžce nedostatkovým zbožím, začali rychle získávat na popularitě. Stylově se do revoluce stihli od NWOBHM přes venomovský black metal propracovat až k thrashi. Sestavou prošlo vícero jmen, mezi roky 1984-1986 za mikrofonem hostovala (tehdy pochopitelně neznámá) Lucie Bílá. Ostatně ta se k nim dodnes hlásí a nezřídka s nimi vystupuje.

 

 

Listopadový převrat zastihl Arakain již jako profesionální kapelu s legiemi fanoušků v zádech. Debutové album Trash the Thrash z roku 1990 (ale nahrané ještě za minulého režimu) si rychle získalo status kultu a dodnes je nejprodávanější československou thrash metalovou deskou. Následující devadesátá léta byla pro kapelu zlatým věkem, během něhož sice původní thrashovou zběsilost rychle obrousila, ale díky tomu dokázala vyprodukovat albové klenoty jako Apage Satanas.

Snaha o čím dál větší příklon k mainstreamu ovšem vedla k roztržce, v jejímž důsledku na jaře 2002 odchází ze sestavy Aleš Brichta. Arakain tím přichází nejen o zpěváka, ale i dvorního textaře a de facto i ksicht kapely. V mnoha ohledech se tak ocitají znovu na startu. Stylově se přikloní k modernímu groove metalu, jemuž zůstali věrní dodnes. Dosáhli tím toho, že se od nich sice část starých fans odvrátila, zároveň ale stále nabírají mezi mladými nové. Zásluhu na tom jistě má i fakt, že po  krátké etapě s Petrem Kolářem přiberou na důležitou pozici zpěváka výrazného Jana Toužimského. V roce 2005 se za bicí usadí Lukáš Doksanský a od té doby je sestava již 15 let ustálená. Dodejme jen, že zbývající dva pánové, kytarista Miroslav Mach a basák Zdeněk Kub, to s Urbanem táhnou již od osmdesátých let.

Jako host se na turné představí Jerem.I z Brna. Kapela funguje sice teprve od roku 2015, ale už je o ní hodně slyšet. Aby ne, v jejich řadách najdeme bývalé členy brněnské metalové legendy Titanic, kytaristy Jiřího Rema a Georgiho Encheva. Za bicími sedí Pavel Kubát (exRoot) a zpěv dodává Lukáš Písařík (Rock Opera, Bohemian Metal Rhapsody).

Program turné Jekyll & Hyde:

6. 3.  Kolín - MSD
7. 3. Jindřichův Hradec - KC Jitka
13. 3. Kozojedy - KD (PS)
14. 3. Lnáře - KD
20. 3. Olomouc - S-Klub
21. 3. Valašské Klobouky - KD
3. 4. Teplice - DK              
4. 4. Jablonec nad Nisou - Eurocentrum
23. 4. Trutnov - SCT UFFO
24. 4. Zábřeh - KD
25. 4. Rumburk - DK Střelnice

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.