23.11.2017 12:15

Československý beatový festival oslaví 50 let v Lucerně Doporučeno

Pavol Hammel při koncertě s  Radimem Hladíkem 13.března 2013 v divadle Archa v Praze Pavol Hammel při koncertě s Radimem Hladíkem 13.března 2013 v divadle Archa v Praze Foto: Eva Makovská/musicweb.cz

V pražské Lucerně se 17. prosince uskuteční 4. Československý beatový festival, který naváže na beatové festivaly konané na tomto místě na přelomu 60. a 70. let. Československý beatový festival letos v prosinci oslaví 50 let.

 "Po padesáti letech se do Lucerny vracíme, abychom si atmosféru tehdejších festivalů připomněli za účasti kapel, které na nich hrály," uvedl Ivan Rössler, organizátor akce.

V Lucerně zahrají legendy československého bigbítu jako Energit v čele s Lubošem Andrštem, George and Beatovens s Karlem Kahovcem, Jazz Q Martina Kratochvíla, Vladimír Mišík & Etc..., Pavol Hammel a Prúdy, Lešek Semelka a S.L.S., Synkopy 61 a The Primitives Group.

 

 

První beatový festival se konal v prosinci 1967. Uspořádání 1. Československého beatového festivalu bylo důsledkem a vyvrcholením mnoha snah naší rockovou scénu zoficiálnit, zastřešit a ukázat to, co je z ní opravdu nejlepší. "Vyvstala zákonitá nutnost nějakého podobného podniku, jakožto prostředku k uvedení naší beat music na širší platformu a její zařazení na právoplatné místo v kulturním životě; chceme ukázat, že není onou pouhou ́periferní záležitostí, jak se ještě mnoho lidí mylně domnívá," napsal v roce 1967 ve festivalových novinách Beat Festival Express tajemník festivalu Miloslav Langer.

 

 

Druhý Československý beatový festival se tak trochu nesl v duchu zbavování se depresí ze srpnové okupace. Ale co víc než právě rocková hudba může být oním ventilem, kterým unikne ven všechen nahromaděný strach, vztek a špína? Podle toho to také v Lucerně vypadalo. Muzikanti vypadali extravagantně, všechno bylo hodně nahlas a hodně ulítlé. Viktor Sodoma například vystoupil s Apollobeatem do půl těla nahý jenom s boa okolo krku, Blue Effecti byli šátky a cingrlátky ověšeni jako vánoční stromečky. Polonazí byli též psychedeličtí The Primitives Group i se svojí ohňovou show. Nejednalo se ale zatím o veřejný politický protest, byl to spíš klasický generační vzdor, dle vzoru amerických hippies.

 

 

Třetí československý beatový festival Praha konaný v dubnu 1971 byl ovlivněný normalizací a faktem, že se konal pod dohledem Svazu socialistické mládeže. Na nesoutěžní přehlídce zahráli mimo jiné Blue Effect, Majestic, Bluesmen, Progress Organisation, Collegium Musicum nebo Dežo Ursiny a Provisorium. Dorazili i zahraniční hosté Czesław Niemen (Polsko), Neoton a Omega (Maďarsko) nebo Livin ́ Blues (Nizozemsko).

Máte-li chuť si připomenout legendy československého bigbítu z přelomu 60.-70.let, měli byste si pospíšit. Lístky na tuto akci jsou v prodeji v síti Ticketpro v ceně od 350 Kč do 2000 Kč. Akce se bude konat 17. prosince ve Velkém sále pražské Lucerny od 17 hodin.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.