„Je nám velkou ctí a potěšením, že v rámci koncertního provedení oratoria Anthracite Fields americké skladatelky Julie Wolfe sólovou pěveckou složku obstarají dvě významné osobnosti české hudební scény Tonya Graves a Dan Bárta," říká umělecký ředitel Strun podzimu Vilém Spilka. Diváci se tak 7. listopadu mohou ve Foru Karlín těšit na unikátní provedení tohoto zásadního díla soudobé hudby, když Antracitová pole zazní v podání legendárního uskupení Bang on a Can All-Stars, Martinů Voices a již zmíněných Tonyi Graves a Dana Bárty.
Dojemné oratorium pro sbor a komorní soubor vypráví o hornících v uhelném dole v Pensylvánii začátkem 20. století. Dílo, jehož libreto využívá prvků orální historie, havířského folkloru, reklam a rozhovorů, které s horníky a jejich rodinami vedla sama autorka, oplývá zároveň hlubokou lidskostí a politickou působivostí. Kombinace hudby, textu a obrazů vypráví příběhy havířů a evokuje jak hrůzy života v podzemí, tak ty světlejší chvilky z jejich životů. Pro návštěvníky koncertu bude po jeho skončení připravena moderovaná beseda se samotnou Julií Wolfe.
Nejen jazzové fanoušky potěšil Herbie Hancock, jehož koncert hostí 9. listopadu Forum Karlín. Ikona moderní hudby prozradila složení svého kvarteta, s nímž se vydá na evropské turné. Na basu zahraje tradiční Hancockův souputník James Genus, za bicí usedne osvědčený Trevor Lawrence jr. a se saxofonem se představí jedna z vůdčích osobností nastupující generace Terrace Martin. „Terrace Martin je nejen vynikajícím saxofonistou, ale i vyspělým skladatelem a oblíbeným producentem. Herbie Hancock potvrzuje čich na talenty a stejně jako kdysi jeho mentor Miles Davis dokáže skvěle generačně vyvážit svoji kapelu," říká Spilka. Terrace Martin spolupracoval s hvězdami nejen jazzu, ale i hip-hopu či R'n'B, jakými jsou Snoop Dogg, Kendrick Lamar, Wiz Khalifa či Robert Glasper. Jeho autorské album Velvet Portraits si letos vysloužilo nominaci na Grammy.
Na 21. ročníku Strun podzimu se od 20. října do 9. listopadu představí také virtuos akordeonu a bandoneonu Richard Galliano, multižánrová irsko-americká kapela The Gloaming, hiphopové duo Shabazz Palaces, jazzový pianista Jason Moran, neotřelí folkaři Lambchop či fenomenální kytarista Ralph Towner. Festival představí také zhudebněné Shakespearovy sonety v podání Gavina Bryarse nebo Jiřího Slavíka s autorským projektem Mateřština. Doprovodný program nazvaný Encores nabídne mimo jiné koncert hammondkáře a držitele Grammy Ondřeje Pivce s jeho americkou kapelou The Kennedy Administration či uvedení nového projektu přední české trumpetistky a skladatelky Štěpánky Balcarové. Ta se svým česko-polským sextetem a zpěvačkou Małgorzatou Hutek zhudebnila poezii polského básníka Juliana Tuwima. „Polština je měkká, vznešená, občas svými nosovkami připomíná francouzštinu. Je zpěvná, dá se jí rychle naučit a rychle porozumět," vysvětluje samotná Balcarová. Vstupenky na koncerty jsou v prodeji na webu a v běžných předprodejích.
Řada koncertů bude dle odhadů pořadatelů vyprodaná nejspíš už v rámci předprodeje. „Na čtyři koncerty v Divadle Archa zbývá posledních pár vstupenek, stejně tak je téměř vyprodaná Mateřština Jiřího Slavíka v La Fabrice," upřesňuje výkonný ředitel festivalu Vlastimil Trllo. Už dříve vyšli pořadatelé vstříc velkému zájmu fanoušků a přidali jeden koncert Ralpha Townera poté, co vstupenky na jeho vystoupení v Anežském klášteře zmizely během pár týdnů. „Těší mě velký zájem o vstupenky. Vypadá to, že festival Struny podzimu je po roční pauze zpět v plné síle. Věřím, že návštěvníky čeká celá řada unikátních zážitků a nemohu se dočkat 20. října, kdy festival zahájí novou kapitolu své více než dvacetileté existence," dodává prezident a zakladatel Strun podzimu Marek Vrabec.