23.12.2013 7:00

Ennio Morricone - nejuznávanější mistr filmové hudby zve na koncert Doporučeno

Známý italský skladatel filmové hudby Ennio Morricone zve exkluzivním videem na svůj koncert v Praze, který se uskuteční 9.února 2014 v pražské O2 areně.

Pokud patříte nejen mezi příznivce dobrých filmů ale i obdivovatele kvalitní hudby k nim, jistě vám jméno Ennio Morricone nebude cizí. Z jeho dílny vzešly doprovodné skladby pro více než 500 filmů a televizních seriálů, především známe jsou westernové melodie. Legendární film Tenkrát na západě má nejen hvězdné herecké obsazení ale i hudbu jednu z nejznámějších. Pokud vám také při poslechu uhrančivé foukací harmoniky mrazí v zádech - může za to právě skladatel Ennio Morricone.

 

 

K dalším známým filmům, kde se s jeho tvorbou můžete setkat, patří Hodný, zlý a ošklivý, Misie, Nedotknutelní či Bio ráj, z poslední doby pak Kill Bill, Hanebný parchanti či Nespotaný Django. Telvizních seriálů s jeho skladbami je také celá řada, za ně můžeme jmenovat třeba Chobotnice, Mafia nebo Marco Polo. Tak bohatá tvorba mu přinesla nejdno prestižní ocenění, včetěně Oscara za celoživotní dílo a inspirovala řadu dalších umělců.
V roce 2005 se vydal na celosvětové turné doprovázen Římským symfonickým orchestrem, kdy navštívil spoustu měst od New Yorku po Tokio, včetně Bratislavy. U nás jsme jej porpvé mohli slyšet teprve před dvěma lety v rámci festivalu Prague Proms a to hned na dvou koncertech. Příští rok se k nám vrací v nejlepší formě s plnohodnotným symfonickým orchestrem a exkluzivně s téměř osmdesáti sboristy.

Ennio Morricone se narodil v roce 1928 v Římě. Svůj styl skládání začal pilovat během studií na konzervatoři Accademia Nazional di Santa Cecilia,kam nastoupil coby devítiletý. Postupně se věnoval hře na trubku, sborové hudbě a jejímu dirigování. V roce 1962 začal skládat filmovou hudbu, zpočátku vážnou v klasickém formátu. Až o dva roky později začal spolupracovat s režiséry Sergiem Leonem a Bernardem Bertoluccim, což jej proslavilo.  Obzvlášť pro Leoneho je považován jako dvorní skladatel, neboť se hudebně podílel na všech jeho filmech a jejich vzájemná spolupráce je považována za nejzdařilejší vůbec mezi režisérem a skladatelem.

 

 

Na pražském koncertě tedy můžeme očekávat průřez padesátiletou tvorbou umělce, výběr nejznámějších filmových melodií, při kterých se nám budou vybavovat nezapomenutelné obrazy z napínavých dějů pláten kin či televizí. Díky velkému počtu symfoniků a sboristů bude přednes skladeb plnohodnotný a navíc umocněný prostorem O2 areny.
Ještě před koncertem můžete shlédnout dokumentární film o umělci s názvem  MorriconeconductsMorricone na ČT Art 7.ledna 2014 ve 20:25h, kde sám Ennio promluví o své tvorbě.
Na koncert zve sám skladatel prostřednictvím videa, která běžně nezveřejňuje. Pro Českou republiku však udělal výjimku, Praha se mu zřejmě zalíbila :

 

 

Vstupenky na jeho první koncert u nás v rámci Prague Proms byly téměř okamžitě vyprodány, na ten únorový jsou již v prodeji na SazkaTicket.cz.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.