05.01.2022 18:01

Kapela Schodiště zve na koncert již tuto sobotu Doporučeno

Leden je pro muzikanty měsícem spánku. Kapela Schodiště ale v poslední době jde proti proudu. Album Kupředu vyšlo 1.1.2020... a první koncert letošního roku odehraje už tuto sobotu 8.1.v Malostranské besedě.

 

Hrát, dokud se ještě může, zní rozhodnutí kapely. Blíže vysvětluje kytarista a manažer Ondřej Fencl : "Kdo ví, jak to bude s Omikron Tour 2022, tak jsme se rozhodli vysloveně na poslední chvíli a týden předem domluvili start sezóny v domácí Malostranské Besedě, dokud je vůbec možné hrát. A protože v dnešní době nejspíš nedorazí davy, pojmeme to pro nejvěrnější fanoušky jako jukebox. Budeme hrát poprvé v kapelní historii bez playlistu, na přání, co se zrovna nám nebo vám bude chtít."
Jako dárek přidává Schodiště novoroční "fotoklip" na písničku Stíny, kterou jako jednu z mála z alba Kupředu živě nehraje, jelikož se žánrově vymyká. "Chtěl sem vyrobit kapelové péefko a poděkovat fanouškům za sice neúplný, ale přesto skvělý koncertní (půl)rok," říká k neobvyklému "videu" tvůrce klipu a kapelník Vráta Horčík

 

Na rok 2022 má Schodiště naplánováno zatím osm koncertů, pokračuje i spolupráce se zpěvákem Vaškem Koubkem, společná vystoupení se v loňském roce osvědčila.

8.1. sobota - Praha - Malostranská beseda 9.2. středa - Kladno - Dundee Jam

26.3. sobota - Polička - Divadelní klub (+ Václav Koubek)

25.6. sobota - Roztoky u Jilemnice - výročí hasičů - 22.30 23.7. sobota - Chotěmice - Vesnický klub Vaška Koubka - 20.00

27.7. středa - Vrchoslavice u Prostějova - soukromá akce

5.8. pátek - Blatov u Jičína, chata Prachov - Turbáza jede

6.8. sobota - Šemanovice u Kokořína - Nostalgická myš - 20.00

Ač frontman Doktor Krajíček oslavil v září třiašedesát a kapela osmaatřicet, na důchod to nevypadá. Naopak, nové CD je možná nejsvižnější a nejeenergičtější v historie Schodiště. A jak naznačují (nejen) pochvalné ohlasy, padá nejspíš na úrodnou půdu.
Schodiště je pověstné pódiovým nasazením; vepředu svým neopakovatelným stylem přednáší Doktor Krajíček, který jako maják září v pozici frontmana od prvopočátků, celou kapelu ženou kupředu omlazené bicí (Jakub Homola) a kytara (Ondřej Fencl) s dynamitovou úderností; je to radost, je to jízda. Čtyři ze současných sedmi členů pamatují zlatou éru Nahoru po schodišti dolů bandu, na níž se zásadně podíleli interpretačně i  autorsky. Činí se i mladá sekce a výsledkem je souzvuk nabitý radostí, který má v sobě kus „starého dobrého Schodiště“, ale i svěží vítr a větší zapojení nástrojů pro kapelu tak charakteristických (klarinet, akordeon, saxofon). Během dvanácti let společného hraní a několika soustředění se sedmičlenná skupina semkla jak rodinka, která vesele brázdí zdejší hudební „moře“. Hutný mix písní z nejslavnějšího období (kolem alb Ukazovák nasliněnej a Svinska pržola), vypalovaček z „comebackového“ alba Roztoky (2011) a především našláplých novinek z kolekce Kupředu, z nichž leckteré už fanoušci z koncertů dobře znají a vyžadují.

Čtěte také : Křest nového alba Törr proběhne v Paláci Akropolis 

SCHODIŠŤĚ: sestava
Zpěvák Martin Doktor Krajíček (od roku 1983) – tvář kapely, frontman, zakládající člen Nahoru po schodišti dolů bandu a doživotní břímě Schodiště. Saxofonista Vladimír Cihelka (od roku 1985), baskytarista Vratislav Horčík (od roku 1986), harmonikář Miroslav Klíma (od roku 1987) – tvůrčí jádro od počátků NPSDB. Klarinetista Jaromír Linhart (od roku 2005) – staronová posila ze spřízněného Rudovousu. Kytarista Ondřej Fencl (od roku 2007) – mladší krev, svěží vítr, nakopávač. Bez něj by Schodiště nebylo tím, čím je dnes. Bez něj by Schodiště nebylo vůbec. Bubeník Jakub Homola (2008, pak znovu od roku 2014) – nepochybně nejlepší bubeník, kterého kdy Schodiště mělo. Rytmická i energetická pojistka kapely

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Schodiště nestačí slyšet, musí se i vidět. Žánrové rozpětí nabralo nových rozměrů, kdysi připisované škatulky jako hospodský šraml, reggae či ska už dávno nejsou určující. Skupina si s lehkostí bere z hudebních stylů vše, co jí přijde pod ruku, aby se nakonec vždy pokorně vrátila k písničce, ovšem oděné do pestrého kabátku, zahrané naplno, energicky, divoce… a především opatřené originálními texty akordeonisty a básníka Miroslava Klímy, jež Schodiště staví na roveň hudební složce. Lehce sarkastické, černě-humorné i dojemné, prožité či vymyšlené, brousící ve vodách všedních malostí i velikostí toho, co zrovna sami žijeme.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.