18.03.2019 18:34

Jeden z nejuznávanějších afrických hudebníků Habib Koité míří k nám

Malijský kytarista a zpěvák Habib Koité je jedním z nejpopulárnějších a nejuznávanějších hudebníkem Afriky. Habib Koité spojuje různé styly malijské hudby a svým přístupem k hudbě odráží zájem o všechny druhy hudby.

Hudebník se narodil v Senegalu, ale odchovaný byl malijským Bamakem. To je Habib Koité, zpěvák a kytarista, jeden z nejoblíbenějších západoafrických hudebníků současnosti. Lásku k hudbě má zakořeněnou hluboko v sobě a zdědil ji po svých předcích. Ti, stejně jako on, pocházeli z rodu griotů, hudebních bavičů. Není tedy divu, že si mladý Koité poměrně záhy osvojil hru na kytaru - při slavnostních příležitostech totiž doprovázel zpěv své griotské matky. Již během mládí si tak vytvořil charakteristický styl hraní, který je, především v brnkání, velmi podobný hře na kamele n'goni, čtyřstrunný africký nástroj, na který hrával i Habibův děd.

Důležitým milníkem v hudebním životě Habiba Koitého je rok 1978, kdy jako dvacetiletý nastoupil na National Institutes of Arts v malijském Bamaku. Za tento moment mimo jiné můžeme vděčit Habibovu strýci, který jeho muzikantský potenciál vycítil a zasloužil se o to, aby se mladík vzdělával nikoliv jako inženýr, ale jako hudebník. Rozhodnutí to bylo více než správné a po čtyřech letech studia na bamacké škole absolvoval jako jeden z nejlepších. O velkém hudebním nadání hovoří i fakt, že se již po šesti měsících studia stal dirigentem uznávané školní kapely a prakticky okamžitě po absolutoriu dostal nabídku na místo pedagoga.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Studium bylo velmi zásadní pro kytaristovo další působení. Již v jeho průběhu se seznámil s vynikajícími malijskými hudebníky - vystupoval například po boku Kélétigui Diabatého, velmi známého malijského balafonisty, který se pak na několik let stal členem Habibovy kapely Bamada. Tu Koité založil v roce 1988 a jejími členy byli hlavně mladí malijští hudebníci.

Tři roky nato se Habib i s kapelou zúčastnili Voxpole Festivalu ve Francii, ze kterého si odvezli nejen první cenu, ale především dostatečný obnos na natočení několika singlů. Za jeden z nich, píseň Nanalé, pak získali cenu Radia France International, a i ta pak umožnila, aby se v roce 1994 celá kapela vydala na své první turné a ještě toho roku ve spolupráci s belgickým producentem De Bockem vydala své vůbec první album Muso Ko. To sklidilo velký úspěch i v Evropě a Habib Koité i jeho kapela Bamada se velmi rychle dostali do širšího povědomí hudebního světa.

 

 

Dodnes natočili celkem šest alb a po posledním albu Afriki z roku 2007, které nabízí tradiční malijské rytmy i klidné melodie, přišla na svět nejnovější deska Soô. V překladu znamená Soô "domov" a o něm také celá deska je. Habib Koité zpívá o utrpení malijských žen, komplikovaném prostředí západní Afriky, ale i tradicích, fotbale a o tom, jak krásné by bylo žít bezproblémově. Ze všech jeho alb by mělo být Soô jedno z nejsmutnějších. I tak se ale nemusíme bát. Koitého pentatonicky laděná kytara a jeho na griotský původ až nezvykle klidný hlasový projev mají nakonec přinést příjemně uklidňující náladu.

Habib Koité se svojí skupinou Bamada vystoupí 4. dubna 2019 v pražském Paláci Akropolis od půl osmé večer. Doražte na tento Afrikou prodchnutý koncert.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.

Používáme cookies

Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom od vás měli zpětnou vazbu.