11.06.2019 14:56

Jižané Hogjaw míří do Kolína

Již počtvrté do Česka zavítá americká skupina Hogjaw, aby zde předvedla svou show plnou rockových melodií. Tentokrát na velkém pódiu kolínského Městského společenského domu. Tvrdé kytarové riffy, silné melodie a naléhavě znějící zpěv – to jsou hlavní devízy těchto nastupujících králů stylu všeobecně označovaného jako jižanský rock.

Hogjaw navazují na odkaz toho nejlepšího, co Amerika v tomto žánru exportovala – skupin jako Lynyrd Skynyrd nebo Molly Hatchet, ovšem v moderní formě rocku 21. století. Přijíždějí z pouštní země Arizony a přivážejí tu nejčistší formu hudby amerického jihozápadu. Skupina vznikla v roce 2006 a je složena z party přátel, kteří se poznali na střední škole. Po působení v různých skupinách s různými vlivy k sobě po čase našli cestu a po dlouhém společném zkoušení a jamování si vytvořili svou vlastní neopakovatelnou tvář. Prakticky celé období let 2009 až 2010 strávili na cestách po Spojených státech amerických a koncertováním se skupinami jako Cowboy Mouth, Ratt, Helmet, Gin Blossoms, Jimmy Van Zant. Debut Devil In The Details se tři měsíce držel na přední příčce prodeje na Cdbaby.com. Desku převzalo mnoho evropských a britských distributorů do svých prodejních sítí.

V roce 2010 vyšla druhá řadovka Ironwood, která úspěch debutu podtrhla. Následovalo velké evropské turné a o dva roky později další zářez v podobě nového alba Sons Of The Western Skies. V roce 2013 vyšla další nahrávka If It Ain´t Broken a o dva roky později Rise To The Mountains. Zatím poslední deskou je Way Down Yonder z roku 2017. Hogjaw jsou v současné době opravdová špička žánru uznávaná po celém světě. Jejich strhující vystoupení plné pozitivní energie patří k tomu nejlepšímu, co lze v současnosti v jižanském rocku vidět a slyšet. Od svého počátku zaznamenala skupina pouze jedinou změnu v sestavě, a to v roce 2014, kdy původního kytaristu Krega Selfa nahradil Jimmy Rose.

 

 

Skupina Pumpa, která Hogjaw na koncertě doprovodí, vznikla v roce 1981, kdy se vrátil z vojny Tonda Smrčka (dříve Žlutý pes) a spojil se s kytaristou Michalem Němečkem a bubeníkem Honzou Seidlem, který ovšem záhy odešel do brněnského Futura. Na pětici skupinu doplnili druhý kytarista Horymír Vávrů, bubeník Jirka Horálek a zpěvák Zdeněk Barták. Kapelou prošlo mnoho muzikantů, včetně kytaristů Pavla Marcela, Tomáše Volka (Easy Rider) a Pavla Gregora (R-Force) nebo hráče na foukací harmoniku Ondřeje Konráda (Lipa Andršt Blues Band). Současná sestava vystupuje ve složení: Michal Němeček – kytara, Miloš Mařík – zpěv, Milan Bogo Lebeda – baskytara, Roman Krajdl – bicí a Luboš Mastilák – kytara. Pumpa dosud nahrála pět desek, největší ohlas zaznamenaly poslední dvě Tak tradá a Masařka. Patří mezi nejznámější a také patrně nejdéle hrající české skupiny, které se dají zařadit do kategorie jižanský rock.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Další kapelu, Merlin, založil charismatický zpěvák Dan Horyna (ex-Vitacit, Pumpa) spolu s kytaristou Markem Podskalským (ex-Arakain) v roce 1988. Od začátku hráli převážně vlastní materiál, v té době výrazně ovlivněný americkým street rockem. V roce 1991 vydali debutové album Nevada, které se záhy stalo platinovým. V roce 1995 vydal Horyna ve spolupráci s Milošem Dodo Doležalem sólové album Noční město, ale o čtyři roky později obnovil Merlin a začaly vznikat nové silné skladby, v čele s asi nejznámější Tibet – skladba roku 2005 na Radiu Beat. Brzy následovalo nové album pojmenované právě po tomto songu. Po řadě personálních změn vystupuje skupina v současnosti ve složení: Dan Horyna, Ondra Pátek (kytara), Vašek Kalaš (basa) a Michal Daněk (bicí). V roce 2016 vyšlo zatím poslední album Transmise.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.