31.05.2019 10:00

Kiss se přijedou rozloučit s Prahou

Jedna z největších rockových kapel historie se vydala na své (další) rozlučkové turné a cesta ji zavede i do Prahy, kde se 19. června představí na stadionu v pražském Edenu. Záda jim budou krýt skutečně exkluzivní jména - asi nejslavnější texaský trojlístek ZZ Top a jedna z nejvýraznějších českých supergroup BSP.

Zdaleka to není poprvé, co se čtyři muži v make-upu - Paul Stanley, Gene Simmons, Tommy Thayer a Eric Singer - rozhodli ukončit kariéru velkým turné na rozloučenou. A možná to opravdu není úplně naposled. Jenže, stejně jako u dalších generačních souputníků těchto veteránů rockových pódií platí, že čas zkrátka obelhat nelze. A tak je stále pravděpodobnější, že tentokrát je to naposled už skutečně definitivní.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Kiss vyvrhla newyorská scéna počátkem sedmdesátých let a zpočátku to vypadalo, že tahle pomalovaná čtyřka velkou díru do světa neudělá. Vše se zlomilo až legendárním živákem Alive!, na kterém se podařilo zachytit nespoutanou energii živých vystoupení. A díky kombinaci skladatelského a obchodního umu ústřední dvojky Stanley/Simmons Kiss chytli příležitost za pačesy a dnes platí za asi nejúspěšnější značku v hudebním světě.

Mají za sebou rozchod, reunion a další rozchod se dvěma původními členy - Acem Frehleym a Peterem Crissem, období bez masek i komerční karamboly. Vydali více než dvacet studiových alb, posledním z nic je Monster z roku 2012. Jejich podobizny jsou doslova na všem, od figurek, hrníčků, ručníků po pinbally, ptačí budky a dokonce i rakve. Pojem Kiss se zkrátka stal obchodní značkou a jedním ze symbolů amerického snu.

 

 

Historie texaských renegátů ZZ Top sahá ještě o něco dále než u Kiss, konkrétně do roku 1969. U jejího zrodu stál kytarista a zpěvák Billy Gibbons, ke kterému se po několika změnách v sestavě o rok později přidali basák Dusty Hill a bubeník Frank Beard. V těch dobách ještě Hill s Gibbonsem neměli své charakteristické plnovousy a hudebně se pohybovali v oblasti blues rocku. Do něj postupně zakomponovávali další a další elementy, až se propracovali ke svému nezaměnitelnému zvuku.

Největší úspěchy zaznamenali ZZ Top v osmdesátých letech s alby Eliminator a Afterburner. Výrazný podíl na tom měly syntezátory a taneční tempo písní jako Legs nebo Gimme All Your Lovin'. V devadesátých letech od opulentních produkcí ustoupili a vrátili se ke kytarovějšímu zvuku. Vzhledem k tomu, že všichni tři členové letos oslaví sedmdesáté narozeniny, je možné, že i ZZ Top se u nás také objeví naposledy.

 

 

Poslední na seznamu je česká trojka BSP - tedy Balage, Střihavka, Pavlíček. Jedná se o seskupení výrazných osobností české hudební scény bodující v devadesátých letech hlavně ikonickou baladou Země vzdálená. Na kontě mají dvě alba - anglicky zpívané BSP I: Ota Balage For Kamil Střihavka By Assistance Michal Pavlíček z roku 1993 a o rok mladší BSP II: Michal Pavlíček For Kamil Střihavka With The Assistance Of Ota Balage. Letos slaví čtvrt století existence, což chtějí oslavit nejen tím, že se vydají na turné, ale zároveň slibují i nahrávání nové hudby.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.