Al Di Meola představuje další legendu světové jazzové fúze. V pouhých dvaceti letech byl totiž Chickem Coreou pozván do jeho Return to Forever a to jen tak někdo říci nemůže. Tato kapela spolu se skupinami Mahavishnu Orchestra a Weather Report patřila k nejlepším třem kapelám na poli jazz fusion. Toto období nejen této jeho spolupráce patří dnes již do jazzových učebnic, neboť desky Return to Forever se řadí k těm nejvýznamnějším hudebním počinům své doby.
Právě s Chickem Coreou přinášel v 70. letech do jazzu vlivy rocku, španělských rytmů a melodií, které samozřejmě posiloval svojí vynikající kytarovou technikou. Záhy se tak stal hvězdou na jazzové scéně, a když v roce 1977 Return to Forever ukončili svoji činnost, rozjel již plně svoji sólo kariéru.
Další zásadní mezník pro něj nastává v roce 1980. Tehdy totiž v Guitar Triu nahrazuje Larryho Coryella a společně s Pacem de Luciou a Johnem McLaughlinem začínají "psát dějiny". V tento okamžik totiž vzniká uskupení, které bude pro další vývoj nejen jejích aktérů, ale do jisté míry celého kytarového světa velice zásadní. V případě Meoly tato spolupráce položila důležitý základ v jeho přístupu k akustické kytaře a vlivy, které načerpal zejména od Paca de Lucii, můžeme v jeho hudbě slyšet zcela zřetelně dodnes.
Pro české posluchače bude zajímavá i jeho deska Electric Rendezvous, na které se podílel i český klávesista a skladatel Jan Hammer (ex Mahavishnu Orchestra), se kterým i Al di Meola několikrát vedl koncertní turné (například v roce 1982).
Pomalu se blížíme do současnosti, a hodí se tak připomenout i ojedinělý akustický projekt z roku 1994, The Rite of Strings, ve kterém Al di Meola hrál v triu s francouzským houslistou Jeanem-Lucem Pontym a basistou Stanleym Clarkem. O rok později vyšla stejnojmenná deska, která dnes patří také k jedněm z milníků jazzu. I toto seskupení bylo v roce 2007 pro několik koncertů obnoveno.
Doba reunionů neminula ani Al di Meolu, a tak i on v roce 2008 podpořil znovuobnovení skupiny Return to Forever, se kterou absolvoval velice úspěšné a kritiky vysoce hodnocené turné. V současné době je věrný převážně svému projektu World Sinfonia, kterému se občasně věnuje již od 90. let.
Meola byl také průkopníkem rychlého jazzrockového arpegiového hraní. Ačkoli přemíra těchto prvků často svádí k pocitu jakési sterilnosti, odměřenosti a někdy až antimelodičnosti, je pravda, že se v tomto ohledu stále ještě udržel (na rozdíl od jiných kolegů) celkem na uzdě a nestala se pro něj tato technika zásadním prvkem jeho výrazu.
Americký kytarista Al Di Meola vystoupí právě s projektem World Sinfonia v pražském Divadle Hybernia 1. listopadu 2017 od 20 hodin. Cena vstupenek se pohybuje od 590 do 1590 korun.