20.11.2012 13:00

Legenda afrobeatu Ebo Taylor roztančí pražskou Akropoli

Ebo Taylor, jedna z hlavních osobností ghanské hudební scény posledních šedesáti let, přijede již tuto neděli roztančit pražský Palác Akropolis ve funkově-jazzových rytmech.

Ebo Taylor se narodil roku 1936 a pro mnohé je dnes pro západoafrickou hudbu tím, čím je pro blues např. B.B. King. Kytarista, skladatel, kapelník a aranžér začal svoji hvězdnou kariéru v padesátých letech v kapelách Stargazer a Broadway Dance Band, které se věnovaly tzv. highlife (hudebnímu žánru z Ghany). V roce 1962 založil vlastní kapelu a s tou se rozhodl odjet do Londýna. Nadanému muzikantovi se brzy podařilo prosadit a navázat spolupráci s nigerijským multiinstrumentalistou a mistrem afrobeatu Felou Kutim a dalšími africkými hudebníky působícími ve Velké Británii.

Po návratu do Ghany začal Ebu Taylor působit jako producent. Nadále se však věnoval vlastním hudebním projektům, ve kterých dovedně kombinoval jazz, funky, afrobeat a highlife s dalšími styly. Jeho hraní si s hip-hopem v nedávné době zaujalo i na mezinárodní scéně, a když v roce 2010 vyšla u labelu Strut Records nahrávka Love and Death, sklidil obrovský úspěch.

 


 

Po retrospektivním albu Highlife & Afrobeat Classics 1973-1980 se letos v dubnu fanoušci afrického hudebního šamana dočkali nové desky s tak trochu symbolickým názvem Appia Kwa Bridge. Hudba na tomto albu je nejen mostem spojujícím břehy tradice s moderním světem, ale zároveň i místem setkání starých spoluhráčů z kapely Fela Kutiho.

Eba Taylora a Afrobeat Academy bude možné vidět v neděli 25. listopadu v pražské Akropoli. Vstupenky jsou v předprodeji za 350 korun. Lístky zakoupené na místě přímo v den koncertu pak budou o něco dražší.

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.