Představit nejen interprety z afrických zemí, ale i místní umělce, které spojuje láska k africké hudbě a v neposlední řadě také ukázat na možnosti další pomoci pro africké země - prezentace neziskových organizací pomáhajících v Africe, prodej výrobků chráněných dílen v Africe, představení Fair Trade a mnoho dalšího. To vše mají za cíl pořadatelé festivalu Rytmy Afriky, na kterém v minulosti vystoupil např. perkusista Sidiki Camara, hráč na djembe Thomas Guei či Harouna Dembélé a Parissi. Pro letošek se rytmy Afriky rozezní z klubu HuDi Ilusion, festival se tedy, jakože již poněkolikáté, stěhuje, tentokrát ze smíchovské Meet Factory na Vinohradskou ulici.
Celý festival započne Tubabo duo, které čerpá z malajských rytmů a které hraje ve složení Bronislav Pavlíček (djembe) a Jan Vlasatý (sangban). Směsici hudby několika kultur – africké, japonské a evropské - budou prezentovat muzikanti z Ancient Groove. Instrumentální složení skupiny - dva hráči na bicí a africké perkusní nástroje, Tomáš Kerle a Jan Vorlíček a hráč na dechové nástroje, Seizan Osako, který využívá především nezaměnitelného zvuku tradiční japonské flétny šakuhači – dává předznamenat netradičnímu hudebnímu zážitku.
Domácí tvorbu bude rovněž prezentovat česko-americká skupina Marimba Mama. Jádro zvuku kapely tvoří tři tradiční africké xylofony, tedy marimby. Se skupinou navíc jako host vystoupí Michael Delia, virtuózní perkusista a také hráč na mbiru nyunga-nyunga. Báseň z kabelky, tak nese název uskupení, které svou tvorbu výrazně staví na poetice textů – „Listy stromů popsané deštěm jsou naší pamětí, v košatém větvoví harmonie souznění, mé srdce ve kmeni ukryto jest a kořeny... hluboko v zemi - matce nás všech. A tak: Slyším a zapomínám, Vidím a pamatuji si, Dělám a rozumím.“
Jedno z nejočekávanějších jmen letošního ročníku, Tanton Syll, předvede spolu s kapelou složenou z domácích hudebníků svou ryzí radost z hraní a hudby obecně. Sylla Českou republiku již několikrát navštívil proto, aby zde vedl různé bubenické workshopy a odehrál zde několik koncertů.
Hlavní hvězdou festivalu bude ovšem Djeli Moussa Condé, který je považován za jednoho z nejlepších hráčů na Koru na světě. Kora je jednadvaceti strunný africký hudební nástroj, nejvíce podobný naší loutně či harfě. Sám Moussa Condé žije již dvacet let ve Francii a v jeho hudbě je tak vedle africké hudby slyšet i vliv té evropské. Sám hudebník ke své tvorbě dodává: „Moje hudba je o míru a lásce a poslouchat ji může každý.“ V textech písní ovšem často otevírá problém otroctví, zrady, pokrytectví a problémy každodenního života.
Festival Rytmy Afriky se uskuteční již v sobotu 23. listopadu od půl sedmé večer v HuDi klub Ilusion a vstupenku můžete pořídit za 240 korun v předprodeji nebo za 290 korun na místě.