Aerosmith pocházejí z Bostonu, přístavu na východním pobřeží Spojených států, kde se v roce 1970 dali dokupy ve stejně sestavě, v jaké hrají dnes, tedy Steven Tyler (zpěv), Joe Perry (kytara), Brad Whitford (kytara), Joey Kramer (bicí) a Tom Hamilton (basa). Díky sérii úspěšných alb, hlavně Toys in the Attic a Rocks, se postupně vypracovali na kapelu stadionového formátu a zařadili se po bok nejvýraznějších umělců sedmé dekády.
Koncem sedmdesátých let ovšem kapele začíná docházet šťáva, což je způsobeno především masivní konzumací drog. Právě v tomto období získává dvojice Tyler–Perry nechvalně známou přezdívku toxická dvojčata. Prodeje desek klesaly a životní styl hudebníků se začal projevovat i na výkonech při koncertech.
V roce 1979 se po hádce dekuje Joe Perry. O rok později Tyler zkolabuje přímo na jevišti a během nahrávání alba Rock in a Hard Place v roce 1981 sestavu opouští i Brad Whitford. Zdálo se, že Aerosmith čeká dlouhá a pomalá cesta do bezvýznamnosti, nicméně podobné predikce se ukázaly být předčasnými. V roce 1984 jsou již Perry a Whitford zpět a Aerosmith začínají dobývat zpět ztracené pozice. V roce 1986 vzbudila pozornost jejich spolupráce s rappery Run-D.M.C. na předělávce vlastního songu Walk This Way.
Aerosmith byli zpět a díky trojici alb Permanent Vacation, Pump a Get a Grip dokonce větší než kdy předtím. Úspěch lze přičítat mnoha faktorům, kapela byla (povětšinou) střízlivá, spolupracovala s hitmakerem Brucem Fairbairnem a MTV do zblbnutí rotovala jejich profesionálně natočené klipy na písně jako Dude (Looks Like a Lady), Love In An Elevator nebo Cryin’. Do devadesátých let tak pětice vtrhla silou uragánu. A to měla svůj největší singlový úspěch stále ještě před sebou.
Ploužák I Don’t Want to Miss a Thing vznikl v roce 1998 pro potřeby soundtracku k filmu Armageddon, v němž jednu z hlavních rolí ztvárnila Tylerova dcera Liv. Píseň to dotáhla až na vrchol singlového žebříčku Billboard, což se žádné jiné skladbě Aerosmith dosud nepodařilo, a zůstala zde po dobu čtyř týdnů.
Do nového milénia tak kapela vstupuje v pozici jedné z největších kapel rockové historie. Další krize přichází v roce 2009, kdy se Aerosmith defakto rozpadají, protože Tyler zatouží po sólové kariéře. Kapela hledá nového zpěváka, zatímco Tyler tvrdí, že nikam neodchází. Když se zdá, že spory utichly a všichni se mohou soustředit na práci na nové desce, Tyler podstupuje operaci nohy, jež ho má na rok a půl vyřadit z provozu. Následuje další pátrání po zpěvákovi, které ovšem ukončí Tylerovi právníci.
Tyler tak zůstává za mikrofonem, ale aktivita kapely se napříště výrazně sníží, jelikož je pro jiné aktivity pro jednotlivé členy sestavy obtížné najít čas pro Aerosmith. Přesto dál vydávají nová alba a čas od času vyrazí i na turné. Před dvěma lety to mělo být dokonce turné rozlučkové, ale padesáté výročí se zjevně ukázalo jako velká motivace pro další pokračování. Aerosmith v Praze vystoupí již počtvrté. Poslední koncert se konal před dlouhými deseti lety v O2 areně.