26.05.2012 10:00

Respect festival 2012: Hudba dělá člověka Doporučeno

Patnáctý ročník Respect festivalu, největší české přehlídky world music, představí na pražské Štvanici sérii objevů i umělců první velikosti. Během dvou energií nabitých koncertů se vystřídá řada umělců z Afriky, Asie i Evropy, z nichž všichni u nás koncertují poprvé.

Jedním z hlavních cílů festivalu Respect, jehož vizuální kampaň i v letošním roce doprovází slogan Hudba dělá člověka!, je nabídnout možnost poznání odlišných hudebních tradic a směrů. „Stejně jako v minulých letech nám i letos jde především o objevování nových teritorií ve world music. Návštěvníkům festivalu nabídneme ochutnávku toho nejzajímavějšího, co se v daném hudebním žánru ve světe děje, co sklízí uznání na renomovaných světových festivalech a na co by u nás jen stěží narazili,“ říká ředitel a zakladatel Respect festivalu Borek Holeček.

Maestro flamenca i energie z Afriky

Mezi největší atrakce letošního festivalu bude patřit vystoupení flamencového génia Duquende, dlouholetého zpěváka  kytarového velikána Paca de Lucii, považovaného za nástupce vůbec největší flamencové osobnosti 20. století, Camarona.  Přes své hluboké sepětí s tradicí má v repertoáru i Leonarda Cohena a podílel se na odvážné fúzi Qawwali Flamenco s rituální hudbou z Pakistánu.

Velmi energický koncert slibují členové skupiny Jagwa Music z Tanzánie, kteří pomocí důmyslného propojení archaických bubnů s lacinými klávesami Casio a megafonů předvedou vlastní odnož afro punku a trance rapu, s níž triumfovali na dánském megafestivalu Roskilde. Členové sestavy se většinou živí na ulicích Dar es Salaamu jako černí taxikáři, zaskakující za kolegy zatčené policií.

Festivalu se zúčastní také jedna z nejstarších žijících legend africké hudby Mulatu Astatke, přezdívaný otec etiojazzu. K Astatkeho comebacku přispěl stoupající zájem o etiopskou hudbu iniciovaný Robertem Plantem či Jimem Jarmuschem, který jeho hudbu použil ve filmu Zlomené květiny. I když Astatke řídí svůj orchestr elitních hráčů od vibrafonu, jeho skladby stojí na unikátních etiopských rytmech i stupnicích.

 

 

Na festivalu vystoupí také superskupina zázračných dětí z hlubin bulharských romských ghett - Karandila Jr. Původně školní projekt, koncipovaný jako záchrana mizející kultury, založil trumpetista Angel Tichaliev, který kolem sebe shromáždil sestavu sedmnácti dětí mezi deseti a osmnácti lety. Skupina se svou balkánskou dechovkou obohacenou o jazzové harmonie uhranula publikum na řadě prestižních festivalů, včetně maďarského Szigetu.

arifaDalšími účinkujícími bude skupina Arifa (all-star band s hudebníky z Turecka, Iráku a Rumunska se základnou v Holandsku), Roland Tchakounte („kamerunský John Lee Hooker“ hrající blues ze subsaharské Afriky), Conjunto Angola 70's (zlatá éra africké psychedelie) či projekt Soul Motion bosenské zpěvačky Nataši Mirković a Nenada Vasilice, kteří hrají staré jugoslávské hity od legendární skupiny Gorana Bregoviće Bjelo Dugme, jež posouvají do bluesové roviny.

Na festivalu vystoupí také ansámbl Terah Taali z indického Rajasthanu, jenž tvoří ženy v pestrých krojích ověšenými zvonky a miniaturními činely, které se pohybem rozeznívají, a řada dalších interpretů.  

Dalším potvrzeným interpretem je Awesome Tapes from Africa. Pod tímto názvem vystupuje brooklynský etnomuzikolog Brian Shimkovitz, který na svých cestách Afrikou nasbíral stovky na Západě nikdy nevydaných nahrávek, s nimiž jako DJ vystupuje na světových festivalech včetně  All Tomorrow's Parties či Roskilde. Brian Shimkovitz vystoupí spolu s dalšími účinkujícími 16. června od 23 hodin na festivalové afterparty, která proběhne v Café NONA na Nové scéně Národního divadla.

Doprovodný program pro všechny

Také v letošním roce bude festival rozšířen o speciální  program pro nejmenší. Nejen děti si jistě užijí vystoupení známého mima a bublináře Václava Strassera s jeho obřími duhovými či kouřovými bublinami. V neděli bude přichystána i speciální bublinářská dílna. Další doprovodné aktivity pro děti od dvou let bude po oba dny festivalu zajišťovat agentura Hospodyňky. Program pro děti bude zahrnovat výtvarné a sportovní aktivity, ať už jde o skákání v pytli, malování vlastních triček či využití skákacího hradu. Zapojit se mohou samozřejmě i rodiče. Pro děti ve věku do dvou let lze ve stanu, který je pro tyto účely na festivalu zajištěn, přebalit svou ratolest na přebalovacím stole nebo jí ohřát v mikrovlnné troubě přesnídávku.

Program open air festivalu počítá i s dalším doplňkovým programem: prezentací mimoevropské kuchyně (etnocatering), vegetariánským občerstvením Góvinda, kavárnou, čajovnou, vinárnou, stánkem s grilováným masem. Těšit se můžeme na plastovou plachetnici na Vltavě (projekt Ahoj), recyklační sochy od Barbary Benish a objekty dalších zahraničních umělců nebo projekci filmu Safe Planet. Nedílnou součástí open air festivalu bude také prezentace nevládních neziskových aktivit. Chybět nebudou ani stánky s prodejem hudebních nosičů. Pro cyklisty je ve spolupráci se sdružením Auto*Mat připravena stokorunová sleva na vstupném. Kolo bude možné uzamknout v areálu festivalu.

 

 

Respect fetsival 2012 představí hudbu exotických dálek i nám dobře známých končin. Pražská Štvanice tónům podlehne ve dnech 16. a 17. června. Vstupenky je možné zakoupit v předprodejní síti Ticketpro v ceně 450 korun. Dvoudenní vstupenka bude zájemce stát 550 korun. Organizátoři připravili nejrůznější slevy. Kromě již zmíněných cyklistů se na zvýhodněné vstupné mohou těšit také rodiny s dětmi nebo studenti. Pro děti do 15 let a vozíčkáře a jejich asistenty se brány festivalu otevřou úplně zadarmo.

(tisková zpráva)

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.

Používáme cookies

Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom od vás měli zpětnou vazbu.