Víte co mají společného Peter Gabriel se skupinou King Crimson ? Nevíte ? Tím pojítkem je právě zmíněný baskytarista Tony Levin. Hudebních zkušeností má však mnohem více, neboť v minulosti spolupracoval s dalšími významnými osobnostmi, jakými jsou (nebo byli) Tom Waits, Lou Reed, Laurie Anderson, Suzanne Vega, John Lennon, Paul Simon či Pink Floyd a mnoho dalších. Podle nástroje Chapman Stick, na který Levin (mimo jiné) hraje, se jmenuje celé trio. Kromě Levina v King Crimson působí i Pat Mastelotto (další z členů kapely a žádaný rockový bubeník) a spolu zde vytvářejí rytmickou sekci.Do třetice je v sestavě Stick Men doplňuje skladatel a kytarista Markus Reuter.
Zahřívacího kola na prknech Lucerna Music Baru se před Stick Men ujali další dva zkušení muzikanti, slovenský kytarista a skladatel David Kollar a italský trumpetista Paolo Raineri.
Kollar vydal již devět žánrově rozsáhlých alb, složil hudbu pro bez mála dvacítku filmů a pracoval na různých multimediálních projektech. Jeho poslední sólová nahrávka The Son z roku 2013 se zařadila do Top nahrávek roku v americkém magazínu Guitar Moderne, francouzském A Decouvrir Absolument a server Doba.sk zařadil album mezi 30 nejlepších československých nahrávek. Získal také nominaci na Radio Head Awards.
Trumpetista Raineri originálně kombinuje skandinávské nu-jazzové vlivy s psychedelickým rockem a experimentuje s volnými improvizacemi. Obzvlášť ceněný je jeho projekt Junkfood 4TET a právě vycházející projekt The Blessed Beat.
Čtěte také: Sofa Surfers se vrací do Prahy
Tony se Levin se narodil v roce 1946 v Bostonu a jak jsme již zmínili, hrál se spoustou věhlasných zpěváků či kapel. Od roku 1981 je jeho jméno spojeno se skupinou King Crimson, kde kromě přestávky v letech 199 až 2003 působí dodnes a zároveň jej můžete vídat po boku Petera Gabriela. Je o něm známo, že popularizoval nástroj Chapman Stick, který má basové i kytarové struny a funguje tedy jako oba nástroje. Levin také vytvořil styl hraní „Funk Fingers“. V roce 1998 se Levin spojil se sestavou Liquid Tension Experiment – postranním projektem skupiny Dream Theater. Natočili spolu alba Liquid Tension Experiment (1998) a Liquid Tension Experiment 2 (1999). Také hráli živě v New Yorku, Filadelfii a Los Angeles. A co je zajímavé i pro české posluchče, v roce 2011 hostoval dokonce na albu kapely Čechomor nazvaném Místečko.
Touch guitar, na kterou hraje Markus Reuter, si sám navrhl. I on používá při hraní mnohem rozsáhlejší styl, než běžní doprovodní kytaristé. Ani Pat Mastelotto nezůstává za svými hráči pozadu a nespokojí se jen se základní bicí soupravou. Aby jeho hra byla zajímavější, používá i speciální elektronickou soustavu, díky které může samplovat, přehrávat smyčky a podobně.
Je více než pravděpodobné, že nás 12. října v pražském Lucerna Music Baru čeká lahůdkový koncert laděný do jazzu a progresivního rocku, o který byste neměli přijít. Vstupenky jsou v předprodeji pokladny Lucerna Music Baru nebo v síti GoOut.