„Z původně připravovaného programu jsme pečlivě vybrali tři koncerty ilustrující žánrovou otevřenost Strun podzimu a přidali čtvrtý v podobě dárku pro naše publikum. V jediné repríze uvedeme naposled scénický Recitál Jiřího Suchého. A poprvé v historii festivalu připravujeme venkovní program v kulisách Prahy. Praha je letos jiná, a Praha (zase) bude znít!“ říká zakladatel a prezident festivalu Marek Vrabec. Vstupenky na listopadovou část festivalu jsou v prodeji na webu strunypodzimu.cz a v předprodejní síti GoOut, lístky na zářijové koncerty uvolní pořadatelé do prodeje v průběhu července.
Zářijové open air koncerty
Letošní neobvyklý rok sice zhatil kulturním institucím mnohé plány, zároveň však nahrává neotřelým nápadům a dává vzniknout jedinečným počinům. A tak Struny podzimu v rámci svého 24. ročníku uspořádají vůbec první venkovní koncerty, na nichž zahraniční festivalové hvězdy poctí svými vystoupeními k životu se probouzející Prahu. Právě genius loci „města na řece Vltavě“ hraje v zářijových open-air koncertech Strun podzimu hlavní roli. Na prvním z nich vystoupí 11. září jazzový basista Avishai Cohen (vystoupil na Strunách podzimu v naposledy v roce 2013) s projektem Gently Disturbed a s výjimečnou sestavou, která je mnohými považována za tu vůbec nejsilnější – s bubeníkem Markem Guilianou a pianistou Shaiem Maestrem.
Vyvrcholením venkovního programu festivalu bude 19. září unikátní koncert Prague Sounds again/Hope for Prague s britským houslistou Danielem Hopem, který se odehraje na plovoucí scéně na Vltavě, poblíž Národního divadla. Toto bezprecedentní řešení umožní publiku sledovat koncert nejen z vltavských nábřeží, mostů a břehů ostrovů, ale také z lodiček a šlapadel přímo na řece, s pohledem na ikonickou scenérii hlavního města.
Jádrem programu koncertu je Vivaldi Recomposed, úprava Vivaldiho Čtvera ročních období od současného britského skladatele Maxe Richtera, kterou Hope nahrál pro Deutsche Grammophone a následně představil na svém debutu v ČR na Strunách podzimu v roce 2013 v Rudolfinu. Festival Struny podzimu myslel také na podporu českých hudebníků, Daniela Hopea tak na pódiu obklopí domácí Epoque Orchestra.
„Letošním sloganem festivalu je „Prague Sounds (again)“ a tento optimistický vzkaz pošleme do celého kulturního světa. Mimořádný koncert Hope for Prague/Hope for Europe odehrávající se v jedinečné pražské scenérii a před siluetou pražských mostů a Pražského hradu odvysílá evropský kulturní kanál TV ARTE v koprodukci s Českou televizí prostřednictví televize i internetových streamů do celého světa,“ těší Vrabce. Bližší informace ke kompletnímu zářijovému venkovnímu programu zveřejní pořadatelé v červenci, kdy bude také zahájen předprodej vstupenek na tyto open air koncerty.
Struny podzimu: Listopadové koncerty v sálech
Tradiční program Strun podzimu v pražských sálech zahájí 1. listopadu v DOX+ kapela Brandt Brauer Frick Ensemble. Daniel Brandt, Jon Brauer a Paul Frick jsou berlínští hudebníci s klasickým vzděláním, kteří prosluli po celém světě svými průlomovými experimenty v elektronické i akustické hudbě. Jako trio se dostali do povědomí především na klubové scéně, a to díky svým minimalistickým, technem ovlivněným skladbám. BBC popsalo jejich přístup jako „hudbu koncertních sálů pro klubovou generaci“. Expanze z tria do desetičlenného živého ansámblu pak už byla jen dalším logickým krokem ve vývoji kapely. V obsazení najdeme klavír, harfu, pozoun, tubu, housle, violoncello, harfu, tři perkusionisty a syntezátor.
Příznivci klasiky s přesahem se mohou 6. listopadu těšit na koncert kontratenoristy Andrease Scholla. Ten společně se svojí hudební i životní partnerkou, klavíristkou Tamar Halperin, vstoupí do neprobádaných repertoárových vod lidové hudby. V programu Twilight People pojmenovaném podle písně Ralpha Vaughana Williamse se pohybují ve zvláštní hypnotizující atmosféře pomalu plynoucího bezčasí, jež umocňuje kontemplativní až spirituální vyznění celého písňového výběru.
Komorní, intenzivní zážitek nabídne 8. listopadu v Divadle X10 kytarista, zpěvák a skladatel Vinicius Cantuaria, který festivalovému publiku zahraje a zazpívá písně Antonia Carlose Jobima v sólovém recitálu. Cantuaria poutavě interpretuje tradiční brazilskou bossa novu, ale zároveň se dokázal prosadit za hranicemi Brazílie především spoluprací s jazzovými a avantgardními umělci na newyorské downtown scéně. Písně nejslavnějšího autora stylu bossa nova, Antonia Carlose Jobima nejprve nahrál (Cantuaria Canta Jobim) a nyní je ve formátu recitálu zažije publikum Strun podzimu.
Závěrečný koncert letošních Strun podzimu obstará 21. listopadu v Rudolfinu živoucí legenda Jiří Suchý. „Reprízu výjimečného scénického Recitálu Jiřího Suchého uvedeného na Strunách podzimu v premiéře v minulém roce zařazujeme jako dárek divákům, přestože zpravidla neuvádíme dva roky pro sobě stejný projekt. Letošní rok je ale výjimečný, stejně jako je naprosto výjimečnou osobností české kultury bezmála devadesátiletý Jiří Suchý. Nedovedu si představit lepší způsob, jak si na konci tohoto zvláštního roku zlepšit náladu," doplňuje Vrabec, který je zároveň autorem tohoto projektu.
Koncept koncertu vychází z legendárního televizního pořadu Recital 64, pásma písniček Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra natočeného roku 1964 v režii Jána Roháče. Atmosféru v Rudolfinu tak opět umocní scéna Michala Cabana inspirovaná právě černobílou estetikou původního televizního pořadu.
„Pevně věříme, že Struny podzimu přispějí k renesanci kulturního a společenského života, a že díky novému formátu rozezní Prahu víc než kdykoliv předtím," uzavírá Vrabec.