23.05.2022 11:21

Whitesnake přivezou na rozlučku s Prahou Europe

David Coverdale, jeden z nejvýraznějších frontmanů světové rockové historie, se chystá pověsit mikrofon na hřebík. Vydává se tak s Whitesnake na poslední turné, které bude mít zastávku i v pražském O2 Universu.

Sedmdesátiletý vokalista se může chlubit vskutku působivou kariérou. Profesionálně zpíval v různých formacích už od čtrnácti, ale zlomem se stalo až rozhodnutí odpovědět na inzerát věhlasných Deep Purple, hledajících náhradu za Iana Gillana. To se psal rok 1973 a Coverdale byl hlasem rockové legendy po následující tři roky. Alba Burn a Stormbringer sice byla úspěšná, ale po odchodu Ritchieho Blackmora zájem o kapelu opadl a po neúspěchu nahrávky Come Taste the Band přichází rozpad.

Po nedlouhé sólové epizodě se formuje první sestava Whitesnake. Debut Snakebite vychází v roce 1978, ovšem na úspěch si tato formace musela počkal dalších devět let. Bezejmenná deska (nazývaná podle roku vydání 1987) ovšem znamenala průlom totální. Whitesnake se svezli na sílící vlně hair metalu a s klipy k hitům jako Still of the Night nebo Here I Go Again zcela vyždímali potenciál MTV. Z šestatřicetiletého Davida Coverdalea se definitivně stala rocková hvězda té nejzářivější svítivosti.

Po více než čtyřech dekádách se tak pouť Whitesnake hudebními dějinami blíží ke konci. Zda se bude jednat o konec definitivní je samozřejmě v podobných případech vždy nejisté, ale vzhledem ke Coverdaleovu věku je třeba s touto možností počítat.

Švédové Europe také explodovali v osmdesátých letech, kdy vyšlo pompézní album The Final Countdown (jejich třetí), Díky titulní skladbě a dalším hitům se sice prosadili po celém světě, ovšem zvuk alba a dominance zvuku kláves, jež byly dílem producenta Kevina Elsona, se zcela rozcházely s hudebním vkusem většiny kapely. Ta se tak dostala do pasti vlastního úspěchu, což postupně vedlo k jejímu rozpadu v roce 1992.

Návrat s albem Start From the Dark o dvanáct let později znamenal pro mnoho fanoušků šok. I když na pozici producenta se vrátil Kevin Elson, osmdesátková načančanost byla ta tam a místo ní posluchač dostal dospělý, přemýšlivý hard rock, následující moderní zvukové trendy. Europe byli zpátky. Stadionové turné už asi nevyprodají, ale pravidelně vydávají zajímavá alba a koncertují, nezřídka i v České republice. Pro rozlučku s Whitesnake bychom asi těžko hledali příhodnější parťáky.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.