Svými elegantními rýmy a ležérní flow si získal přízeň nejen fanoušků, ale i hudebních publicistů. Například magazín Rolling Stone zařadil poslední desku tohoto kalifornského rappera mezi 50 nejlepších desek roku 2017. Česká premiéra čeká i na virtuosa Egberta Gismontiho, jehož žánrovou nezařaditelnost dokazují ocenění, která získal za své album Dancadas Cabecas. V Anglii bylo oceněno v kategorii popu, v USA v kategorii lidové hudby a v Německu jako klasické album. „Mnohem více než žánr mě zajímá nějaký kulturní příběh, který každá skladba musí reprezentovat. Proto se názvy mých desek i kompozic často odkazují k příběhům, místopisu či kultuře tak národnostně i jinak pestré země, které jsem součástí – Brazílie,“ vysvětluje Gismonti, který na festivalu během jediného večera zahraje dva sólové recitály – kytarový a klavírní.
Stejně jako Gismonti se na žánrové škatulky neohlíží ani samotný festival. To dokazuje i kontrast zahajovacího a závěrečného koncertu. Letošní ročník zahájí vystoupení vokálního souboru Ars Nova Copenhagen, který pod vedením Paula Hilliera představí originálně namíchaný renesanční a soudobý repertoár. Koncert předního světového vokálního souboru vyvrcholí přelomovou minimalistickou skladbou In C Terryho Rileyho. Závěr festivalu bude patřit jazzu, latinskoamerické hudbě a flamenku v podání pianisty Michela Camila a kytaristy Tomatita. „Význam festivalu podtrhuje i skutečnost, že zahajovací koncert živě odvysílá Český rozhlas Vltava,“ říká programový ředitel Strun podzimu Vilém Spilka.
Kromě hlavního programu festival přinese i další jedinečné hudební zážitky. Struny podzimu spojily síly s festivalem světla Signal a připravily společný projekt Organik, v němž se představí varhanice Katta a mladá kreativní skupina BLOK_4, která ve svých light designových realizacích s oblibou kombinuje moderní technologie s nostalgickými prvky. Atmosféru ojedinělého zážitku na pomezí koncertu a světelné instalace ještě umocní prostor pražského kostela U Salvátora. „Akustický prostor láme zvukové vlny, rezonuje a v živé situaci přidává k nástroji další přeludné zvuky: výsledek zní místy jako elektronická hudba, i když zvuk vzniká čistě akusticky,“ říká Katta, která U Salvátora zahraje od 11. do 13. října celkem dvanáctkrát.
Kromě spolupráce se Signalem přinesou Struny podzimu také jeden Encore. Po koncertu Punch Brothers 6. listopadu jej obstará česká kapela Malina Brothers, která zahraje od 22:00 v Kavárně Lucerna. „Malina Brothers jsou v tuzemsku považováni za špičku žánrů bluegrass, folk a country. Za několik posledních dekád se bratři Malinové objevili jako hudebníci či producenti snad na každém důležitém albu těchto žánrů u nás,“ říká Spilka.
Vstupenky na všechny koncerty jsou k dispozici na webu a v běžných předprodejích. Některé koncerty však už fanoušci prakticky vykoupili a pořadatelé pro velký zájem přidávají do prodeje ještě vstupenky na stání. „Momentálně se to týká koncertů Venetian Snarese s Danielem Lanoisem a Punch Brothers. K vyprodání se blíží i koncert srbského houslového virtuosa Nemanji Raduloviće,“ upřesňuje výkonný ředitel festivalu Vlastimil Trllo.
Radost pořadatelskému týmu dělá i to, že v plejádě zahraničních hvězd nezapadl ani jediný koncert českého interpreta v hlavním programu. Písničkářka a výjimečná kytaristka Dagmar Voňková oslaví své životní jubileum netradičním koncertem s kapelou. Speciálně pro tento festivalový večer ji sestavil skladatel, hudebník a producent Petr Ostrouchov. Na pódiu se objeví špičkoví umělci jako Beata Hlavenková, Jiří Slavík, Miloš Dvořáček, Dorota Barová, Marcel Bárta, Oskar Török nebo Marian Friedl. „Mám radost, že i po více než dvaceti letech festival naplňuje své původní poslání, kterým je poskytovat unikátní umělecké zážitky a rozšiřovat obzory publika. Letošní program s množstvím českých premiér je možná tím nejodvážnějším v celé historii festivalu,“ dodává prezident festivalu Marek Vrabec.