14.04.2015 7:00

Srovnáváme DAW software – Ableton vs. Cubase vs. Pro Tools

Každý začínající DJ, zvukař, studiový pracovník nebo hudební producent nepochybně řeší otázku, jaký software zvolit pro svoji práci. My se v tomto článku podíváme letem světem na tři známé zástupce světa hudebního DAW softwaru, které v nejnovějších 64bitových verzích nabízí náš největší hudební obchod www.kytary.cz , a pokusíme se je mezi sebou stručně porovnat.

Samozřejmě nám v tomto rozsahu nepůjde o to, komplexně srovnat všechny tyto nástroje a spíš než porovnat jejich funkcionality, zkusíme poodhalit jejich filozofii, aby se každý z Vás čtenářů mohl rozhodnout, jakým směrem se vydat a o jakém softwaru si toho zjistit více. Ostatně na internetu dnes najdete množství doporučení, recenzí, tipů i komplexních návodů na tyto hudební DAW softwary, proto nám v tuto chvíli postačí letmý úvod do celé problematiky.

 

Ableton Live

Ableton Live

 

(zdroj :ableton.com)

Začínáme s nástrojem Ableton Live, který se dnes již pyšní označením verze 9. Tento softwarový produkční balíček mají v oblibě zejména DJové a producenti elektronické hudby, nicméně běžně se s ním setkáte hlavně na živých vystoupeních různých kapel a projektů. Jak už totiž hovoří samotný název, Ableton je vytvořený zejména pro účely živých vystoupení potažmo živé produkce v reálném čase. Jeho základní rozhraní jsou uspořádána do dvou obrazovek, a sice mixážní části s možnosti řetězení midi nástrojů či nahraných audiostop a druhé produkční obrazovky, kde vidíte reálný obsah Vašich audio či midi stop. Výrazným rozdílem oproti dalším dvěma softwarům jsou sloty na smyčky a různé zvuky v mixážní části, díky kterým si můžete připravit kompletní set a to včetně zvukových efektů, ruchů a dalších zvuků a pak vše díky jednomu metronomu přehledně ovládat v režimu playbacku, nebo playbacku s nahráváním.
Ableton Live Vám však díky své univerzálnosti poslouží i jako celkem obstojný nahrávací i mixážní software, i když při studiové práci jsou silnější spíše jeho konkurenti. Skvělou volbou pro Vás bude Ableton v případě, že se věnujete elektronické hudbě a máte rádi přístup „what you see is what you get" a nemáte příliš starosti s profesionální standardizací svých nahrávek, popř. s normováním měřáků na jednotlivých kanálech a podobných záležitostí. Ableton Live je zkrátka software, kde si složíte nahrávku a zároveň připravíte i její živou podobu s pohodlným ovládáním. Díky početné komunitě příznivců a množství externích hardwarových ovladačů pak máte možnost si fungování v Abletonu přizpůsobit prakticky jakkoliv podle sebe bez nějakého zásadního omezení, ať už používáte pouze počítač s Abletonem, nebo si synchronizujete i hardwarové samplery či jiné hudební nástroje.

Avid Pro Tools

 Avid Pro Tools

(zdroj: avid.com)

Záměrně přeskakujeme dané pořadí a podíváme se na slavnou značku DAW softwarů Pro Tools. Tento software znamená už od svého počátku standard v rámci studiové práce od nahrávání až po přípravu master nahrávky. Samozřejmostí je i podpora externích pluginů i midi nástrojů nicméně oproti Abletonu je v Pro Tools na první pohled zřejmé, že zde se jedná skutečně o klasickou studiovou práci, tj. vícestopé nahrávání, střih popř. mastering. Software je rozdělen na dvě hlavní obrazovky, stejně jako jeho dva kolegové, a sice na aranžovací a mixážní obrazovku.
Oproti Abletonu zapomeňte na sloty na samply a další výhody při živém hraní, Pro Tools jedou tvrdě na stopy a jakákoliv práce s nimi probíhá hlavně v rámci jejich aranžování a vzájemném míchání. Díky širokým možnostem propojení stop s různými postprodukčními nástroji ať už přímo či v rámci insertů při míchání získáte v Pro Tools kompletní studio, ve kterém zvuk nejen nahrajete, ale i díky přiloženým nástrojům upravíte a smícháte do podoby profesionální stereo, quadro či jiné nahrávky. Pro Tools je komplexní nástroj, který Vám sice umožní pouště ť Vaše podklady i naživo, nicméně jeho hlavní síla spočívá právě při nahrávání a aranžování zvukových a midi stop. Máte studio a chcete profi software bez kompromisů? Jste kapela, která si chce produkovat dobré nahrávky popř. nabídnout své služby i někomu dalšímu? Pak jsou Pro Tools přesně pro Vás.

Steinberg Cubase

Steinberg Cubase

(zdroj: steinberg.com)

Na závěr jsme si schválně nechali taktéž velmi oblíbený software od firmy Steinberg, a sice Cubase. Říci, že Cubase stojí někde uprostřed Abletonu a Pro Tools by bylo asi odvážné, nicméně už při letmém seznámení se s rozhraním Cubasu je Vám jasné, že tento software více myslí na tvorbu hudby z různých virtuálních nástrojů, ovšem se zachováním přehledného rozhraní pro živé nahrávání. Tak jako u jeho kolegů je hlavní interface rozdělen na aranžovací a mixážní obrazovku, nicméně když si vyzkoušíte práci s midi virtuálními nástroji, hned zjistíte, co krom Cubase proslavilo společnost Steinberg, a to VST pluginy (zkratka vst znamená Virtual Studio Technology). Těch dostanete v Cubase skutečně hodně, a tak jste již po prvním spuštění připraveni na kompletní audio produkci. Samozřejmě i Pro Tools a Ableton Live přichází s velkým množstvím doplňků a nástrojů, nicméně v Cubase je práce s těmito nástroji skutečnou radostí.
Krom běžných možností úpravy zvuku Vás totiž nechá Cubase postupovat skutečně hudebně produkčním způsobem, tedy bez problému využijete zápis skladby v notách, které pro Vás Cubase následně přehraje a zaranžuje buď do podoby midi stop nebo přímo už zvukové stopy nebo sám navrhne akordovou progresi, když Vám třeba dojde inspirace. Vůbec prostupnost midi a hotového zvuku je v Cubase samozřejmostí a stačí jedno kliknutí, aby se z Vašeho midi klavíru stala plnohodnotná zvuková stopa. Cubase se tedy snaží tvářit jako ideální all-in-one řešení a jeho nahrávací/mixážní rozhraní se už velmi přibližuje Pro Tools, a v aranžovacím rozhraní vytvoříte skladbu skoro stejně rychle jako v Abletonu Live. Ableton jej však stále poráží ve snadnosti přípravy živého setu, na což odpovídá Cubase chytrými pluginy na aranžování samplů. Na druhé straně Pro Tools nabízí při přípravě nahrávky větší možnosti, co se týče použití jednotících zvukových standardů a o něco větší možnosti trasování signálu při míchání, což jsou ale prvky, které oceníte spíše při pokročilejší studiové práci. Cubase je zkrátka dobrý hudební software pro univerzální použití u všech druhů hudby a u každé části vzniku nahrávky.

Co tedy zvolit?

Jak vidíte z tohoto rychlého srovnání filozofie tří známých audioprodukčních softwarů, nedá se říci, který z nich je lepší nebo horší. Vše záleží na způsobech, jakým s hudbou pracujete, jaké používáte nástroje, hardware a jakým způsobem pak s výsledkem pracujete, tedy, jestli máte studiový projekt, nebo hrajete i naživo. Není vůbec výjimkou, kdy profesionální hudebníci používají Pro Tools či Cubase ve studiu na vytvoření luxusně znějících stop, které následně přehrávají naživo z Abletonu či jiného softwaru. Za nás je to určitě cesta, kterou lze doporučit nicméně i v takovém případě bude nutné tyto nástroje dobře poznat a tzv. si je osahat. K tomu vám nepochybně dobře poslouží zkušební verze těchto softwarů, které jsou k dispozici zdarma na 30 dní vždy na stránkách daného výrobce. Jakmile budete mít vyzkoušeno, není nic jednoduššího než zajít pro kvalitní DAW software do obchodu kytary.cz a pořídit si ten, který se Vám nejvíce osvědčil, třeba společně s nějakým šikovným hardwarovým kontrolérem. Uvidíte, že díky 64 bitovým jádrům všech těchto aplikací je tvorba hudby jednodušší a příjemnější než kdykoliv v minulosti.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.

Používáme cookies

Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom od vás měli zpětnou vazbu.