15.01.2016 9:00

Všechno musí jednou skončit. I Mötley Crüe

S koncem roku 2015 ukončila po 34 letech svou kariéru jedna z nejznámějších glam rockových, hair metalových kapel 80.let, Mötley Crüe. Pro někoho to může být jen parta alkoholiků, feťáků, šašků poskakujících po pódiu nebo děvkařů. To všechno oni bez pochyby jsou, nezapomínejme ale i na to, jakou měrou ovlivnili (nejen) hudební svět.

Kapela vznikla v kalifornském Los Angeles kolem 17.ledna 1981 po tom, co byl basista Nikki Sixx vyhozen z kapely London a spojil se s bubeníkem Tommy Leem. Ti přes inzerát sehnali hlučného, drsného, agresivního kytaristu Micka Marse a rozhodli se ke spolupráci oslovit zpěváka Vince Neila. Hvězdná čtyřka byla na světě připravena na tu nejdivočejší jízdu v dějinách rock´n´rollu.

Jízdu odstartovala deska Too Fast For Love, které se prodalo 20 000 kopií. To je dost na začínající kapelu, ne? Největší boom přišel po tom, co odehráli koncert na US Festivalu v roce 1983. Ovšem více než hudba je proslavila jejich image se spoustou make-upu, vysokými podpatky, šokujícím oblečením a zhýralými, nekončícími večírky se spoustou alkoholu, drog a holek.

Není divu, že chlapci měli během své kariéry i pár potyček se zákonem, Vince Neil si odseděl pár dní ve vězení za neúmyslné zabití, kdy při autonehodě, kterou zavinil, zemřel bubeník Hanoi Rocks Nicholas ,,Razzle"Dingley. Půl roku si odseděl i Tommy Lee po tom, co ho jeho tehdejší žena Pamela Anderson obvinila ze znásilnění a napadení.

Života si užívali, jak se na rockové hvězdy patří a heslo Sex, drogy a rock'n'roll jim opravdu cizí nebylo. Rádi posouvali hranice jak v hudbě, tak i ty životní. Posouvání hudebních hranic přineslo jednu z nejlepších show, jaké jsme mohli vidět – tanečnice, striptérky, pyroefekty a Tommyho netradiční sóla na bicí hrané hlavou dolů nebo na horské dráze. Ovšem žít na hraně života se Nikki Sixxovi málem stalo osudným, když se v roce 1987 předávkoval heroinem a byl prohlášen za mrtvého. Naštěstí jeho srdce po nějaké chvíli opět začalo bít. Tato životní zkušenost ho inspirovala k napsání písně Kickstart My Heart, která se objevila na jejich 5. studiové desce Dr. Feelgood vydané v roce 1989. Album se stalo nejúspěšnějším počinem kapely, dostalo se na 1. příčku hitparády a tuto pozici si udrželo celých 109 týdnů. Deska se stala celkem 9x platinovou – 6x v USA a 3x v Kanadě.

Mötley Crüe za svou kariéru vydali celkem 9 studiových alb, pár kompilací a nespočet singlů. Prodali na 100 milionů desek po celém světě a stali se inspirací pro spoustu kapel, Poison, Warrant... Ale ani oni nevydrželi v původním složení od začátku až do konce. V letech 1992 – 1996 u mikrofonu vystřídal Vince Neila John Corabi, Vince byl pro neshody z kapely vyhozen. A Tommy Lee byl během let 1999 - 2004 nahrazen Randy Castilem a Samanthou Maloney po tom, co se rozhodl zkusit sólovou dráhu.

Kapela nesklízela úspěchy jen v hudebním průmyslu. Jejich autobiografie The Dirt se stala bestselerem. Nevím, zda je to nějaký trend posledních let nebo kluky začalo psaní knih bavit, ale na trhu, především na tom zahraničním, můžeme najít i knihu Tommyho, Tommyland, Tattoos and Tequila Vince Neila a nesmím zapomenout na Heroinové deníky a Tohle bude bolet od Nikkiho Sixxe. Většina z nich sklidila úspěch jak u čtenářů, tak u kritiků.

Se svými vedlejšími projekty nezůstali jen u knih. Samozřejmě se tu najde i pár kapel, některé byly jen chvilkové záležitosti jako třeba Methods of Mayhem, kde vystupoval Lee, nebo Brides of Destruction se kterou spojil své jméno Sixx, ale jedna se přehoupla z kategorie krátkodobých projektů do kategorie regulérních kapel, Sixx:A.M.

A právě jejich sólové projekty byly jedním z důvodů, proč se kapela rozhodla 28.1.2014 vyhlásit poslední turné. Společně se speciálním hostem, Alicem Cooperem, objeli celý svět se svým Final Tour, které zakončili 31.12.2015 koncertem v Los Angeles. Tím se ale ještě celá kapitola Mötley Crüe neuzavřela, v roce 2016 se můžeme těšit na live DVD z tohoto turné a snad se už konečně dočkáme i dlouho slibovaného filmu inspirovaného již zmíněnou knižní senzací The Dirt.

Tak a teď nadešel ten správný čas otevřít si lahev Jacka, pustit si nějakou jejich desku sakra nahlas a nechat se vtáhnout do atmosféry těch nejzvrhlejších večírků 80.let.

Diskografie:
1981 – Too Fast for Love
1983 – Shout at the Devil
1985 – Theatre of Pain
1987 – Girls, Girls, Girls
1989 – Dr. Feelgood
1994 – Motley Crue
1997 – Generation Swine
2000 – New Tattoo
2008 – Saints Of Los Angeles

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.