01.11.2023 15:08

Africká zpěvačka Angélique Kidjo představí osobité pojetí kapely Talking Heads Doporučeno

Angélique Kidjo Angélique Kidjo Zdroj: pořadatel festivalu Prague Sounds

Co se stane, když se kultovního alba Remain in Light americké kapely Talking Heads chopí jedna z nejlepších a nejcharismatičtějších afrických zpěvaček Angélique Kidjo? Svědkem tohoto výjimečného hudebního zážitku se stanou návštěvníci jejího koncertu 7. listopadu v pražském Foru Karlín v rámci festivalu Prague Sounds. Umělkyně oceněná pěti Grammy, prestižní Polar Music Prize, dle časopisu Time jedna ze 100 nejvlivnějších lidí světa, vyslankyně dobré vůle UNICEF a bojovnice za práva žen v Africe, zde s kapelou uvede vlastní osobité pojetí, kdy její radostný hlas, impozantní pódiová prezentace a chytlavá směs afrobeatu, jazzu, R&B a funku dá albu zcela nový rozměr.

Most, který Kidjo vytvořila k albu Remain in Light, se nese ve znamení vzájemného respektu, hravých odkazů a čirého potěšení, když v písních podtrhuje kořeny původních groovů a protkává je africkými slovy a melodiemi,“ napsal například o projektu deník New York Times. Na koncertě v rámci festivalu Prague Sounds provede Kidjo posluchače skladbu za skladbou svými předělávkami alba Remain in Light, které vyšlo v roce 1980. Kidjo vydala svou verzi alba v roce 2018, produkoval ji Jeff Bhasker (známý mj. spoluprací s umělci jako Kanye West či Drake) a podílel se na ní legendární afrobeatový bubeník Tony Allen.

Její volba převzít album od newyorské kapely z tehdejší art-rockové nové vlny není ani zdaleka tak podivná, jak by se na první pohled mohlo zdát,” říká dramaturg festivalu Guy Borg. Na původním albu Remain in Light (produkovaném Brianem Enem) byli David Byrne a jeho kolegové při tvorbě písní jako Born Under Punches, Once in a Lifetime nebo Houses in Motion silně ovlivněni africkými polyrytmy, stejně jako tvorbou nigerijského zpěváka jménem Fela Kuti. Samotná Kidjo vzpomíná, že když album slyšela poprvé, pomyslela si: „Možná je to rock'n'roll, ale je v tom něco afrického... a je v tom něco, co mi převrací hlavu vzhůru nohama.

Kidjo se za album Remain in Light dočkala uznání kritiky nejen díky tomu, že z originálu vybrala a rozšířila jeho africkými prvky inspirované skladby, ale také za to, že se dokázala vžít do Byrneových někdy až primitivních textů a vrhnout na ně nové světlo,” dodává Borg. Kidjo a Byrne jsou dlouholetými přáteli a vzájemnými obdivovateli. Byrne se ostatně ke Kidjo připojil na pódiu v newyorské Carnegie Hall, aby na oslavu alba zazpíval Once in a Lifetime. Zdá se tak příhodné, že přibližně po čtyřiceti letech našlo album Remain in Light v interpretaci Angelique Kidjo nový život. „Angelique Kidjo vdechuje třicet osm let po vydání přelomového alba Remain in Light originálu nový život a zároveň ještě výrazněji potvrzuje svoji velkolepost,“ přisvědčuje recenze NPR.

 

Festival Prague Sounds proběhne od 1. do 18. listopadu například v Rudolfinu, Veletržním paláci, DOX+, La Fabrice, Foru Karlín nebo CAMPu. Vystoupí například legendární jazzový basista Ron Carter na svém vůbec posledním evropském turné, přední americké smyčcové kvarteto JACK Quartet s poctou Johnu Zornovi, hypnotický britský zpěvák a klavírista Benjamin Clementine, kanadský zpěvák a hudebník Owen Pallett, britský elektronický mág Nathan Fake, vycházející hvězda britské hip hopové scény Kofi Stone, průkopník elektronické hudby Alva Noto a soubor Ensemble Modern se speciálním audiovizuálním projektem a také domácí kapela Bert & Friends se svými netradičně klavírně pojatými písněmi. Vstupenky a více informací najdou zájemci zde.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.