19.10.2014 7:00

Alternativa: Festival otevřených pro otevřené

Žně náročnějších posluchačů přicházejí na začátku listopadu. Jako každý rok už dvacet let podzimní Prahu oživí festival nadžánrové hudby, na kterou jsou škatulky krátké - festival Alternativa. Proběhne ve dnech 8.-15. listopadu v prostorách klubu Kaštan, Malostranské besedy a Čítárny Unijazzu.

Otvírákem letošního programu bude na komorní scéně v  klubu Kaštan přehlídka objevů alternativní scény nazvaná Malá Alternativa (která mimochodem v minulosti uvedla do širšího povědomí projekty jako Sledě, živé sledě, Květy, -123 min. či Vložte kočku ...). Následně tento prostor přivítá slovenské NE:BO:DAJ skladatele a hudebníka Júlia Fujaka, Garetha L. Davise a Elliotta Sharpa, dvojici muzikantů, kteří měli na vývoj světové alternativní scény zásadní vliv, či Pražský improvizační orchestr, který spolu s kvartetem Perch Hen Brock & Rain (NL/USA/D) připravuje také živou hudební instalaci určenou přímo pro prostory tohoto klubu.

Druhou scénou, na které bude program festivalu probíhat, je Malostranská beseda. Ta během festivalových dní přivítá například britské Polar Bear, nominanty prestižních Mercury Prize, japonsko-francouzské Kaze, nebo česko-norský projekt Vojtěcha Procházky Bergljot. Dále pak speciální festivalový mezinárodní projekt Dreamer ́s Crossing (Anna Homler, Michael Delia, Jaroslav Kořán a Fabio Turchetti), s vokálem experimentující a mezi fanoušky festivalu již známou Laurie Amat, domácí Stratocluster, zvukového designéra Martina Janíčka a další.

 

 

Pro festivalové dny je připraven také bohatý doprovodný program. Ten bude hostit prostor Čítárny Unijazzu a v jeho rámci po roli hudebnice na Alternativě představí tentokrát v roli fotografky Annu Holmer s její instalací Pharma Poetica. K vidění bude taneční představení Cestou skupiny O Hodinu dřív, práci s vokálem se budete moct přiučit na workshopu Laurie Amat. V prostoru klubu Kaštan budou po celou dobu průběhu festivalu vystaveny fotografie Karla Šustera a Rudolfa Dobiáše z minulých ročníků festivalu Alternativa.

Přečtěte si o minulém ročníku festivalu Alternativa 2013

Festival Alternativa vzešel z Pražských rockových dnů, které na začátku devadesátých let pořádal Svaz autorů a interpretů. V jeho rámci bylo za dvacet let existence uspořádáno na 600, zejména hudebních, ale občas i divadelních projektů nejrůznějších žánrů, k tomu navíc výstavy, projekce, besedy, performance či workshopy. Od roku 1997 je jeho součástí také již zmíněná přehlídka objevů Malá Alternativa.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.