08.05.2013 13:00

Belladonna bude temnou hvězdou JamRocku Doporučeno

Letošní ročník festivalu JamRock s podtitulem Music & Art Festival, který bude probíhat od 27. do 29. června nabídne velké množství zajímavých zahraničních jmen. Mezi největší lákadla této letní kulturní akce bude bezesporu patřit italská rocková kapela Belladonna.

Kapelu Belladonna v roce 2005 založila zpěvačka Luana Caraffa a kytarista Dani Macchi, který je zároveň hlavním autorem hudby a producentem. Tyto dvě ústřední postavy se daly dohromady v Římě. Jejich hudba je černá jako noirové filmy a přitom plná emocí. Magazín Rolling Stone o nich konkrétně napsal: „Vytvořili mystický, romantický a erotický svět."

Přečtěte si také: Zapařte s Dezperadoz, Mr. Wu a Belladonna na letošním JamRocku

První skladatelské úspěchy od založení kapely na sebe nenechaly dlouho čekat. Výběrem jedenácti skladeb z materiálu, který společně nahráli, vznikla debutová deska Metaphysical Attraction z roku 2006. Velký zájem o jejich tvorbu potvrzoval fakt, že se Belladonna vedle Lacuna Coil stala nejhranější italskou kapelou na MySpace. Ještě důležitější je, že kapela bývá označována za tvůrce nového temného hudebního stylu, kterému se říká rock noir.

Album Metaphysical Attraction slavilo další úspěch, když byly hity Black Swan a Foreverland v roce 2008 nominovány na ceny Grammy. V nastoleném trendu pokračovala řadová deska The Noir Album z roku 2009. Zmiňme také singl Let There Be Light z roku 2010, na kterém se podílel skladatel filmové hudby Michael Nyman, který si v této kompozici sám zahrál slavný motiv z filmu Piano.

 

 

V srpnu roku 2010 započaly přípravy na novou nahrávku, která necelý rok poté pod názvem And There Was Light spatřila světlo světa. Třetí regulérní deska byla výborně přijata fanoušky i kritiky. V březnu letošního roku Belladonna připravila coververzi The Sweet Child O' Mine od Guns N' Roses, kterou následovalo čtvrté řadové album s názvem Shooting Dice With God. Jedná se o žhavou novinku, která dokazuje dobrou formu skupiny a velký zájem fanoušků, který je podtržen úspěchem v internetových obchodech s digitální hudbou.

Koncertní úspěchy jsou také neoddiskutovatelné, protože Belladonna hrála po boku takových interpretů, jakými jsou například Nine Inch Nails, Korn či The Mars Volta. Pravidelně objíždí Evropu a do České republiky Luana, Dani a jejich parťáci zavítali několikrát v rámci dvou klubových turné a došlo také na festivalová vystoupení. Vzpomeňme pražský Čarodějnice open-air festival, kde byla Belladonna pasována do role headlinerů.

 

 

Tak jako v mnoha jiných rockových kapelách došlo v průběhu existence Belladonny k několika personálním změnám. Skupinou prošli Licia Missori a Alice Pelle, kteří hráli na klávesy. K bývalím členům patří také bubeník Alex Giuliani. Aktuálně se skupina ustálila na složení, kterému vévodí oba zakládající členové, tedy emotivní zpěvačka Luana Caraffa a výborný kytarista Dani Macchi. Toto ústřední duo doplňuje na klávesy Valentina De Iullis, s baskytarou Tam Scacciati a za bicí sestavou sedí Mattia Mari. Živá vystoupení jsou jasným důkazem, že tento hudební tým perfektně šlape, takže se návštěvníci letošního JamRocku opravdu mají na co těšit.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.