10.04.2012 22:50

Brněnský JazzFest láká na hvězdná jména

Již 10. dubna začíná festivalová předehra brněnského JazzFestu, který se může pyšnit pořadovým číslem jedenáct. Během následujících dnů bude jazzová hudba v rozmanitém podání k dispozici na několika místech moravské metropole. Jedná se tak o jednu z největších přehlídek tohoto žánru u nás. Pořadatelé lákají na hvězdná jména i příznivé ceny.

Pořadatelé mezinárodního festivalu, který bude v Brně pokračovat až do 26. dubna, se mohou pochlubit výjimečnou koncentrací jmen ze zahraničí i z domácí scény. Festival dlouhodobě mapuje téměř nekonečnou rozmanitost současného jazzu a dává prostor jeho nejrůznějším stylovým tvářím. Mainstreamový jazz nabízí třeba Libor Šmoldas, Najponk nebo Jiří Stivín, fúzi s rockem a funkem Donny McCaslin, Walter Fischbacher či Radio String Quartet Vienna. Klasiku, folklór a jazz vkusně mísí Armén Tigran Hamasyan, latinskoamerické vlivy prozrazuje tvorba Marty Töpferové, moderní pop music se vedle dalších žánrů nechají inspirovat Avishai Cohen, Vijay Iyer nebo domácí Muff. Etnické vlivy a jazzrock dominují hudbě maďarských Djabe, originální autorské sdělení předávají Inner Spaces s hostujícím Davidem Dorůžkou, Matej Benko nebo Jiří Levíček. Country, folk a písničkářská čistota ovlivňují zvuk kapely Briana Bladea, invenční a strhující moderní jazz zahrají Jonathan Kreisberg, Alex Sipiagin nebo Pat Metheny.

JAZZFESTBRNO si zachovává tradiční a osvědčený formát dvojkoncertů ve vybrané dny, doplněných o populární noční jam sessions. Podrobný program naleznete na oficiálních stránkách festivalu. Vstupenky na festivalové koncerty jsou k dispozici v předprodejní síti Ticketstream nebo v předprodeji Filharmonie Brno. Pořadatelé mimo jiné nabízejí cenově výhodné permanentky.

Jazzový kytarista světové úrovně David Dorůžka vystoupí jako host mezinárodní sestavy Inner Spaces vedené trumpetistkou Štěpánkou Balcarovou. „Dočkáme se i aktuální kapely zpěvačky Marty Töpferové, jež dlouhodobě spolupracuje s dalším výrazným zástupcem mladší generace Tomášem Liškou. Nabídku domácí improvizované tvorby doplní klavíristé Naj Ponk, Matej Benko a navrátilec z USA Jiří Levíček. Publikum se může těšit i na výjimečné domácí instrumentalisty z kapel Muff, Milan Svoboda Quartet i bigbandu sestaveného ze studentů nedávno vytvořeného jazzového oddělení Janáčkovy akademie múzických umění v Brně,“ vysvětluje dramaturg a umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka. Kytarista Libor Šmoldas přiváží jazzovou legendu Bobbyho Watsona, aby společný ansámbl, který vznikl na turné Šmoldasova kvarteta po Spojených státech, představil konečně i domácímu publiku.

Donny McCaslin

Vedle české jazzové elity se představí také celá řada zahraničních hvězd, jmenovitě vysoce ceněná nová kapela Perpetual Motion saxofonisty Donnyho McCaslina, folk-jazzový projekt Mama Rosa fenomenálního bubeníka, kytaristy a zpěváka Briana Bladea, arménský klavírista Tigran Hamasyan, ruský trumpetista Alex Sipiagin v doprovodu basisty Borise Kozlova a bubeníka Donalda Edwardse, kvarteto kytaristy Jonathana Kreisberga s britským saxofonistou Willem Vinsonem, kultovní izraelský basista a zpěvák Avishai Cohen a trio indo-amerického klavíristy a jazzového vizionáře Vijaye Iyera.

Chybět pochopitelně nebude ani evropský jazz, sousední Rakousko vyšle výtečné smyčcové kvarteto Radio String Quartet Vienna, Maďarsko zase etno-jazzovou sestavu Djabe. Svoji virtuozitu předvede španělský kytarista Albert Vila v symbióze se saxofonistou Cyrille Oswaldem nebo pianista Najponk v triu s Jaromírem Honzákem a Mattem Fishwickem.

O exkluzivní ozvěny jedenáctého ročníku se s dvouměsíčním odstupem postará hudební fenomén Pat Metheny. Ten svůj nový projekt Pat Metheny Unity Band předvede zdejšímu publiku 28. června v Bobycentru. Jeho brněnské vystoupení je unikátní jak svojí regionální exkluzivitou, tak faktem, že jde o první vystoupení Methenyho nejnovější all star kapely na území ČR.

Média

Avishai Cohen - Seven seas Avishai Cohen - Youtube.com

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.