08.12.2019 12:00

Československý beat-festival se uskuteční po 50 letech

Legendární festival, který se poprvé konal v roce 1967, byl přesně po padesáti letech obnoven. A tak se už potřetí píše jeho novodobá historie. V pražské Lucerně se bude tedy konat pošesté a opět vystoupí legendy české beatové scény.

Po více než padesáti letech se na tento festival vrací Michal Prokop & Framus Five. V roce 1967 byl na 1. Československém beat-festivalu vyhodnocen jako nejlepší zpěvák festivalu. Je dvojnásobným členem Beatové síně slávy Rádia Beat (2007 a 2017) a v roce 2018 vstoupil do Síně slávy cen Anděl. Další tři kapely jsou už spojeny s osmdesátými lety. Především je to Vítkovo kvarteto, označované někdy jako extrémní bigbít pro otrlejší nátury.

V osmdesátých letech se stala fenoménem skupina Precedens spojená s hudebníkem, hudebním skladatelem, malířem a spisovatelem Martinem Němcem. Skupinou Precedens prošli například Bára Basiková a Petr Kolář. Dnes Precedens přichází s ambiciózním koncertním projektem, kterému vévodí fenomenální hlas zpěvačky Ivy Marešové. Další legendou let osmdesátých je skupina Laura a její tygři: černé kalhoty a funky drive, černé brýle a soulová naléhavost, černé kravaty a jazzová elegance a bílé košile a rocková energie, to vše mohou právě oni slíbit.

 

 

Brněnská rocková legenda Roman Dragoun, zpěvák, skladatel a klávesista založil v osmdesátých letech slavnou skupinu Futurum, která vystupuje jen příležitostně. Z Bratislavy tentokrát přijedou benjamínci Bullet Holes, ale co rok, to velký úspěch: 2016 - ROCKOVÁ MATURITA Absolutní vítěz kategorie POP & ROCK, 2018 - OBJEV ROKU ZAI Vítězný nominovaný slovenského Zväzu Autorov a Interpretov a konečně 2019 - album PERFEKTNÝ SVET Vysoce hodnocený autorský debut. Poslední účinkující vzešel ze soutěže, jejíž finále se konalo 8. listopadu letošního roku v brněnském Sono Centru. Vítězem se stala skupina AYA ze Žiliny. Skupina vznikla v roce 1992 a hraje vlastní tvorbu. Více o festivalu na oficiálním webu. V pražské Lucerně se festival bude konat 28. března 2020.

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace označené hvězdičkou (*). HTML kód není povolen.