Španělský muzikant, hudební vědec, skladatel, dirigent a legendární hráč na violu da gamba Jordi Savall propojuje mnoho hudebních vlivů z různých zemí a především staletí. Věří, že mezi Západem a Východem byl vždy jistý most a nikdy od sebe tyto části nebyly zcela odděleny. V jeho díle se prolíná hudba z obou světů obohacená vášnivými španělskými rytmy. Svou myšlenku o propojení Východu se Západem chce vyjádřit projektem Orient-Occident, ve kterém se setkávají křesťanská, muslimská a židovská tradice. Právě tento projekt Jordi Savall představí v rámci Strun podzimu. Přiveze s sebou hudbu pocházející ze 13. až 17. století.
Jordi starou hudbu studuje, zkoumá každý její tón a inspiraci čerpá z dobových zdrojů. Znovu vynáší na světlo opomenuté skladby minulosti z nejrůznějších částí světa.
Čtěte také: Joshua Redman Quartet vystoupí v říjnu v Praze
V roce 1998 založil vlastní hudební vydavatelství Alia vox, které mu, jak sám říká, poskytlo pro umění tolik podstatnou svobodu. Každým rokem nahraje 6 alb a uspořádá kolem 100 koncertů. Jeho muzika se tak velkými skoky šíří mezi publikum a těší se mimořádné oblibě také mezi mladými lidmi. Získal již řadu ocenění, v roce 2011 dokonce cenu Grammy za album Dinastia Borgia.
S přibývajícími hudebními zkušenostmi, náročností skladeb, rozšiřujícím se repertoárem a koncertováním, potřeboval Jordi Savall stálejší vokální sbor a orchestr, který by ho doprovázel. Založil tak v průběhu let tři soubory. Už v roce 1974 spolu s jeho manželkou, katalánskou sopranistkou Montserrat Figueras založili Hespérion XX (s následujícím stoletím Hespérion XXI), roku 1987 vznikla La Capella de Reial de Catalunya a o dva roky později Concert des Nations.
Do širšího povědomí lidí se Jordi Savall dostal možná i díky filmu Tous Les Matins du Monde (Všechna jitra světa, 1991, režie A. Corneau), ke kterému složil hudbu a sám byl hudebním režisérem.
Muzika je pro něho přirozeností, jeho součástí, jazykem, a to se odráží v každém vystoupení. Hraje s naprostou lehkostí, téměř až v meditativním rozpoložení a zároveň je každý jeho koncert prostoupen neoddělitelným španělským temperamentem.
V Praze vystoupí Jordi Savall 10. října v Pražské křižovatce od půl osmé večer. Toto duchovní středisko, které sídlí v dnes již odsvěceném kostele sv. Anny na Starém Městě bylo založeno bývalým prezidentem Václavem Havlem.